Προς το περιεχόμενο

Αγορές από Αμερική τέλος!


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα σε όλους.

 

Είχα μια πολύ άσχημη εμπειρία με το αγαπημένο μας τελωνείο και ήθελα να τη μοιραστώ μαζί σας...

 

Είχα πάρει used (150 ευρώ) ένα jhs πετάλι το οποίο δυστυχώς είχε πρόβλημα .

 

Για κάποιους λόγους που δεν έχουν σημασία αυτή τη στιγμή, αποφάσισα να μην το επιστρέψω και έτσι μετά από επικοινωνία με την jhs τους το έστειλα με ελτα courier.

Το έφτιαξαν σε 2 ημέρες και μου το έστειλαν πίσω με fedex... κι εκεί αρχίζει το πανηγύρι..

 

Έρχεται mail που λέει ότι το πακέτο έχει κολλήσει στο τελωνείο. Παίρνω την fedex μου λέει ότι χρειάζεται μια διαδικασία κάτι εξουσιοδοτήσεις κ.α. και με 83 ευρώ (μόνο η αμοιβή της fedex) σας το φέρνουμε σπίτι. Λέω όχι ευχαριστώ, θα το εκτελωνίσω μόνος μου (το έχω ξανακάνει).

 

Παίρνω τηλ στο τελωνείο και εκεί σκάει η κεραμίδα.. Μου λένε ότι από τον Ιούνιο έχει αλλάξει ο νόμος και οτιδήποτε έρχεται από ΗΠΑ (και γενικά τρίτες χώρες) και είναι πάνω από 22 ευρώ συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών, χρειάζεται εκτελωνισμό.

Με ρωτάει η κυρία πόσο έκανε το προϊόν, της λέω δεν αγόρασα κάτι, είναι μία συσκευή που απλά πήγε για επιδιόρθωση.. αααα μου λέει έπρεπε να είχατε συμπληρώσει μία ειδική φόρμα όταν το στείλατε... (αυτό με τη φόρμα είναι όντως λάθος μου αλλά που να το ξέρω...).

 

Της λέω οκ έρχομαι να το εκτελωνίσω, μου λέει όχι, έχουν αλλάξει τα πράγματα για τους ιδιώτες, πρέπει να το κάνετε online και δεν είναι εύκολο...

Μου έδωσε το link και μου είπε να κατεβάσω ένα έντυπο οδηγό, να συμπληρώσω κάτι φόρμες και γενικά να τα κάνω όλα online...

Μπήκα να τα δω όλα αυτά και έπαθα ένα σοκ γιατί είναι χειρότερο από φορολογική δήλωση....

Παίρνω ξανά την fedex και τους λέω κάντε το εσείς...

Τους κάνεις κάτι εξουσιοδοτήσεις online και αναλαμβάνουν αυτοί.

 

αποτέλεσμα...

 

Για ένα used προϊόν που πήρα 150 ευρώ (αλλά στο πακέτο είχα βάλει 50 γιατί μου είπαν στα ελτα ότι πρέπει να μπει μια τιμή),

πλήρωσα:

 

24 ευρώ δασμούς/φπα τελωνείου

25 ευρώ έξοδα αεροδρομίου

και 83!!!!! ευρώ την fedex,

σύνολο 132...

Ευτυχώς η jhs δεν μου πήρε τίποτα....

 

Εκτός ότι μετάνιωσα που δεν το επέστρεψα (θα έπαιρνε πολύ καιρό γιατί ο πωλητής ήταν στο εξωτερικό και θα καθόταν αρκετούς μήνες), συνειδητοποίησα επίσης ότι δεν αξίζουν πλέον οι αγορές από usa, ούτε για τα πιο φθηνά προϊόντα...

Επίσης πραγματικά δεν ξέρω ποιανού υπουργού ήταν αυτή η καταπληκτική ιδέα... δεν υπάρχει το μπινελίκι που έχω ρίξει (και στη fedex)...

 

Αυτά τα ωραία...

Γεια σας.

 

Υ.Γ. Που θα βρούμε αντίστοιχο stewmac στην Ευρώπη... ξέρει κανείς κάτι..?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν έχεις κάνει ένα σωρό λάθη, οπότε εκτός απ' τον εαυτό σου, δε σου φταίει κανένας άλλος, εκτός ίσως απ' τον πωλητή που σου έστειλε προβληματικό προϊόν, αλλά και πάλι είναι στους κινδύνους του να αγοράζεις μτχ.

 

Κατά δεύτερον τι εννοείς με αυτό?

 

Επίσης πραγματικά δεν ξέρω ποιανού υπουργού ήταν αυτή η καταπληκτική ιδέα... δεν υπάρχει το μπινελίκι που έχω ρίξει (και στη fedex)...

 

Κάτοικοι πολλών χωρών πληρώνουν δασμούς για εισαγόμενα προϊόντα, δεν είναι ελληνική πατέντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης πραγματικά δεν ξέρω ποιανού υπουργού ήταν αυτή η καταπληκτική ιδέα... δεν υπάρχει το μπινελίκι που έχω ρίξει (και στη fedex)...

 

O νομος ειναι παντου ο ΙΔΙΟΣ και ισχυει εδω και ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ σε ολη την ΕΕ,απλα εδω δεν εφαρμοζονταν για τους γνωστους λογους,τωρα που φαληρησε το δημοσιο και τα ΕΛΤΑ  προσπαθουν να τα παρουν απο παντου μπας και δωσουν καμμια παραπανω συνταξη σε κανα σαρανταρη  ;D.

 

EETT: Ενημέρωση για τον εκτελωνισμό αντικειμένων από χώρες εκτός ΕΕ

 

Εχουν ανοιχθει και αλλα παρομοια προσφατα thread,η ατυχια σου ηταν οτι δεν στα εστειλαν με απλο ταχυδρομειο οποτε θα πληρωνες τα χαμηλα εκτελωνιστικα των ΕΛΤΑ αλλα με κουριερ οποτε σε σκιζουνε....

 

https://www.noiz.gr/index.php?topic=212712.msg928146#msg928146

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως από το τελωνείο μου είπαν αυτό ακριβώς, ότι άλλαξε ο νόμος και από τον Ιούνιο οτιδήποτε πάνω από 22 ευρώ εκτελωνίζεται.

 

Σίγουρα έκανα λάθη αλλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι πλέον δεν μπορείς να πας να το εκτελωνίσεις μόνος σου και να πληρώσεις τους δασμούς (δεν γκρινιάζω για τους δασμούς) αλλά πρέπει να μπεις σε μία διαδικασία που αν δεν έχεις το χρόνο να ασχοληθείς, πρέπει να πληρώσεις στην εταιρεία courier ένα τρελό ποσό για να στο κάνει αυτή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ατυχια σου ηταν οτι δεν στα εστειλαν με απλο ταχυδρομειο οποτε θα πληρωνες τα χαμηλα εκτελωνιστικα των ΕΛΤΑ αλλα με κουριερ οποτε σε σκιζουνε....

 

Όντως λίγο που το έψαξα μετά, αυτό κατάλαβα κι εγώ..

Θυμάμαι είχα πάρει από stratosphere μπράτσο tele 300 ευρώ και πήγα στα ελτα έδωσα κάτι (δεν θυμάμαι πόσα) και το πήρα..

Πάντως μου έκανε εντύπωση η jhs που μου το έφτιαξε δωρεάν (είχε λήξει η εγγύηση) και μου το έστειλε πίσω σε 3 μέρες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

για τους εκτελωνισμους και παλια το ιδιο ισχυε. Αν σου εστελναν με fedex η ups απο αμερικη, πληρωνες τον εκτελωνισμο, και παντα τον νομιμο φορο. Αν ομως σου το εστελναν με usps ο εκτελωνισμος γινοταν δωρεαν απο τα ελτα (με η χωρις φορο αναλογα το ποσο, και συνηθως ασχολουνταν μονο με ακριβα πραγματα). Τωρα αποτι εχω καταλαβει πληρωνεις εκτελωνισμο ακομα και με τα ελτα.

 

Γενικα το συνηθες ηταν ΜΟΝΟ usps express η priority mail ωστε να εχεις trackin στο δεμα σου, και οσο το δυνατον χαμηλοτερη τιμη, μια που και στραβη να γινοταν, δεν υπηρχε καμμια περιπτωση το αμερικανικο ταχυδρομειο να αποζημιωσει ελληνα, και επισης δεν ηταν αδικημα στην χωρα του αποστολεα οποτε τα περισσοτερα μαγαζια το εκαναν χωρις καν να το ζητησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα αποτι εχω καταλαβει πληρωνεις εκτελωνισμο ακομα και με τα ελτα.

 

 

(β) Τέλη εκτελωνισµού από ΕΛΤΑ.

 

Τα τέλη που προβλέπονται στον ισχύοντα τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ είναι:

• «Τέλος παρουσίασης στο Τελωνείο για χαρακτηρισμό τελωνειακώς ελεύθερων»: 3 ευρώ για ταχυδρομικά δέματα (συμπεριλαμβανομένων των δεμάτων EPG) καθώς και για αντικείμενα EMS, τα οποία προσκομίστηκαν από τα ΕΛΤΑ ΑΕ στις τελωνειακές αρχές για σχετικό έλεγχο και διαπιστώθηκε ότι δεν περιέχουν αντικείμενα που επισύρουν δασµοφορολογικές επιβαρύνσεις και χαρακτηρίστηκαν από τις τελωνειακές αρχές ως «τελωνειακά ελεύθερα».

• «Τέλος εκτελωνισμού»: σύμφωνα με τον ακόλουθο πίνακα:

 

 

 

Όπου CIF είναι η στατιστική αξία του αντικειμένου όπως αναγράφεται και στη σχετική αυτοκόλλητη ετικέτα που επικολλάται στα εκτελωνισμένα ταχυδρομικά αντικείμενα και υπολογίζεται από την αξία του αντικειμένου, τα έξοδα μεταφοράς, τυχόν ασφάλιστρα, κ.λπ. Αφορά αντικείμενα επιστολικού ταχυδρομείου και δεμάτων, από χώρες εκτός ΕΕ, που εκτελωνίστηκαν και εκδόθηκε για αυτά τελωνειακή διασάφηση από τις τελωνειακές αρχές.

 

image.ashx?fid=2284247

 

• «Τέλος παράδοσης στον εκτελωνιστή του παραλήπτη»: 15 ευρώ.

• «Τέλος διασάφησης εξαγωγής»: 5 ευρώ για μεμονωμένο αντικείμενο με προσαύξηση 1 ευρώ ανά αντικείμενο για κατάθεση πλέον του ενός αντικειμένου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορές από Αμερική τέλος... προ πολλού. Και τίποτα άλλο να μη συνέβαινε, το "οροπέδιο" στη συνημμένη αρκεί.

USD-EUR.jpg.27d163eb6c8a813b5617655a24c4146e.jpg

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Μου λένε ότι από τον Ιούνιο έχει αλλάξει ο νόμος

 

Σου έχω και καλύτερο, από άλλο τομέα ενδιαφέροντος μου, το ηλεκτρονικό τσιγάρο: Από τον Ιούνιο- Ιούλιο (ή κάπου εκεί τέλος πάντων), η θεοαγαπημένη κυβέρνηση, ενεργοποίησε  την κοινοτική οδηγία 2014/40. Το οποίο σημαίνει ότι οτιδήποτε έχει σχέση με e-cigarette και έρχεται από τρίτη χώρα,  κατάσχεται και καταστρέφεται.

 

Και καθώς αγοράζαμε hardware (μοντάκια- ατμοποιητές) από Κίνα, το συνοψίζω ως εξής: Τον ήπιαμε. Σχεδόν όλοι κάτι κλαίμε που κατασχέθηκε.

 

Bottom line: Αυτά που ξέραμε τα ξεχνάμε. Αγορές από Ευρώπη, όπου και αν είναι εφικτό...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου