Προς το περιεχόμενο

Έληξε η υπόθεση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ως θαμώνας σε διάφορα συνθοφόρουμ εδώ και εις τα εξωτερικά, είμαι πολύ συγκινημένος που επιτέλους, όσο αφορά εμένα τουλάχιστον, η υπόθεση της εξομοίωσης vs the real thing έληξε οριστικά και αμετάκλητα  ;D ;D ;D

 

 

Θυμάμαι σαν εφιάλτη τις Ομηρικές μάχες, για το αν θα μπορέσει ποτέ η virtual τεχνολογία να αντικαταστήσει το analog, διότι ένα γ****νο analog synthesizer ήταν προφανώς κάτι ανώτερο από τους ουρανοξύστες και τα πετρελαιοφόρα η συμπεριφορά των οποίων εξομοιώνεται στους υπολογιστές των σημερινών σχεδιαστών. (Αν βρίσκεται κάνας ναυπηγός πρόχειρος να επεκταθεί στο πως τα σχεδιαστικά προγράμματα δεν καταφέρνουν να αναπαράγουν τα smooth highs και την αναλογική ζέστη των πραγματικών πετρελαιοφόρων be my guest, ένα απλό παράδειγμα έδωσα  ;D )

 

 

Και έτσι λοιπόν τα είχα παρατήσει εδώ και καιρό τα πολλά πολλά στα φόρουμ, με αποτέλεσμα να μου διαφύγει αυτό το ωραίο τεστ.

 

 

 

 

 

Τα άκουσα κάπως πρόχειρα είναι η αλήθεια, αλλά εκτός της μεγάλης ομοιότητας που παρατήρησα, κατέληξα τελικώς να προτιμήσω ελαφρά το synth που αποδείχτηκε πως είναι το εικονικό. Έτσι λοιπόν για εμένα πλέον και επίσημα η υπόθεση έληξε, όταν η εικονική τεχνολογία φτάνει και ξεπερνάει ένα από τα κορυφαία, αν όχι το κορυφαίο σίγουρα ένα από τα κορυφαία πολυφωνικά αναλογικά, τότε game over. Είμαστε ήδη στο μέλλον που ονειρευτήκαμε.

 

 

Υ.Γ.1 Δεν θα ήμουν βέβαιος, διότι δεν το άκουσα και εντελώς όπως πρέπει, αν δεν έμπαινα και σε σχετική σελίδα του τοπ αγγλόφωνου φόρουμ της εποχής, όπου οι περισσότεροι συμφωνούσαν με την ψήφο τους, σας προτείνω όμως αν δεν το έχετε ακούσει ήδη, να το ακούσετε πρώτα πριν την ψάξετε για να μην επηρεαστείτε. 

 

 

Υ.Γ.2 Δεν θα πρέπει να γίνει σύγχυση ανάμεσα στη διαφωνία περί της επάρκειας των εικονικών εξομοιώσεων των αναλογικών συνθεσάιζερ, την οποία κατά κανόνα συναντούσα σε αγγλόφωνα φόρουμ και είναι μια "πικρή" διαφωνία με πολύ συζήτηση, αλλά μια διαφωνία με λογικά επιχειρήματα και από τις δυο μεριές και τέλος πάντων ένα θέμα προς συζήτηση, ειδικά κάποια χρόνια πριν που το Diva θα μετέτρεπε τα τότε PC σε μαύρες τρύπες από το κρέμασμα  ;D Καμία σχέση λοιπόν αυτή η διαφωνία περί vsti, με την εδώ στο αγαπητό noiz μάταια διαφωνία περί πολυφωνίας και του πως ένα φτηνό rompler χωρίς ίχνος analog modelling στα τσιπάκια του, συνουσιάζει και χειροδικεί στα κορυφαία analog,  ;D ;D  ;D διαφωνία που δεν στέκει ούτε ανάμεσα στον σύλλογο φίλων οποιούχων ναρκωτικών της θύρας 4, και τον λατρευτικό όμιλο ματωμένων κρυπτονάιτ της θύρας 7,  ;D  μια που είναι και επίκαιρο το ντέρμπι τα λέω.  ;D ;D ;D

 

Υ.Γ. Το τεστ είναι μιας κάποιας ηλικίας, μου είχε διαφύγει εκτός αν το ξέχασα στην πορεία  ;D οπότε αν έχει ξαναμπεί, ακόμα και από μένα, συγγνώμη. 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

συνουσιάζει και χειροδικεί στα κορυφαία..............................

 

 

Είσαι πολύ σκληρός χαχαχαχα

 

Το έχω δει το βιντεάκι αλλά για πάρτη σου το βλέπω άλλη μια φορά. :-)

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks παικταρά μου  ;D Δεν είναι φοβερό;

 

 

Εδώ μπροστά στο τζάκι κρατάω το ποτήρι με τη zero του 1918 ;D ;D ;D, και με δάκρυα στα μάτια θυμάμαι τις παλιές μέρες, γύρω στο '97 , που μόλις είχαμε αποκτήσει το φρέσκο φρέσκο cubase vst, που υποσχόταν, άκουσον άκουσον, real time εφέ, real time εφέ φίλε μου, που είχαν ματώσει οι τσέπες με τα ρακ, αλλά και τα αυτιά είχαν ματώσει γιατί καλά στο στούντιο που υπάρχει το budget και η απόσβεση, και μας τα έτρωγαν τα καημένα τα lexicon οι σκυλούδες και τα "βάλε μου λίγο εκο εκο εκο", αλλά  αν ήθελες στο σπιτάκι σου να κάνεις με την ησυχία σου τα δικά σου κολλήματα, με τι λεφτά να πάρεις το eventide  ;D, και την έβγαζες με κάνα alesis στο τσακίρ κέφι, μάτωμα στα αυτιά.

 

Και να το φρέσκο το cubase που σου έβγαζε το ρακ, εικονικό ΡΑΚ φίλε μου, και να βάλουμε λοιπόν το εφέ, και μη νομίζεις τίποτα τρελό, ένα εκο εκο εκο πήγαμε να βάλουμε, και το μηχάνημα μας είπε ΔΕΝ ΕΚΩ, και τσααακκ πάρε το κωλοδάχτυλο στην οθόνη και όλα μπλε, ηρακλαρα ολα μπλε...

 

Διότι pentium στα 120  ;D :o ;D με κατι 32 Μ μνήμες  ;D και κάτι τέτοια, πάρε τα αντίδια μου. Και μηχανικά χαϊδεύοντας τα χαρντγουεαρ και τους είπα ότι μαζί θα γεράσουμε.

 

Αλλά είπα ψέματα, όσο δεν έχουν πουληθεί στα ξένα, σαπίζουν σε αποθήκες και συρτάρια γιατί, γιατί, γιατί το άκουσες ρε φίλε; Δεν είναι φοβερό;  ;D

 

Τιμή και δόξα σε όσους φάγαμε στη μάπα τις μπλε μπλε ηρακλάρα μπλε οθόνες να ντιμπαγκιάζουμε τα πρώτα τσουτσουνοβιεστι. Ορμάτε τώρα νέα παλικάρια...

 

 

 

 

  .... ωχ, μαλακία κάναμε  ;D ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα πιστευα πως οποιοδηποτε αναλογικο synth μπορει να εξομοιωθει αν οχι πληρως, κατα το 99%, το οποιο 1% που απομενει να μην καθιστα ικανο το μεσο αυτι να εντοπισει διαφορα.  Τα μαθηματικα μοντελα προσομοιωσης ειναι ικανα να προσομοιωσουν την πραγματικοτητα σε πολυ πιο περιπλοκο σταδιο απο οτι ενα απλο ηλεκτρικο κυκλωμα με πυκνωτες τρανζιστορς ταλαντωτες και αντιστασεις. Αν καποιο vst προσομοιωσης του παρελθοντος δεν εκανε δουλεια, σιγουρα θα εφτανε η στιγμη που ενα πιο ακριβες μαθηματικο μοντελο προσομοιωσης θα εφερνε ικανοποιητικο, εως αριστο αποτελεσμα. Ο Hans Zimmer ειχε αναφερει για το Monark πως το θεωρει εξισου το ιδιο ηχητικα με το minimoog, ελπιζω αυτη η δηλωση να ηταν ειλικρινης και οχι τυπου marketing.

 

Βεβαια οπως κ να το κανουμε , αλλο το real thing και αλλο το software synth , ...αλλο το να εχεις το minimoog διπλα απο το pc και αλλο να το εχεις σε software μεσα σε αυτο, πρακτικα - αισθητικα - ψυχολογικα .

Αν και αυτο π μολις ειπα μπορει να ειπωθει και απο τις δυο αντιθετες πλευρες  ;D , αναλογα τον τροπο που δουλευει ο καθενας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks παικταρά μου  ;D Δεν είναι φοβερό;

 

 

Εδώ μπροστά στο τζάκι κρατάω το ποτήρι με τη zero του 1918 ;D ;D ;D, και με δάκρυα στα μάτια θυμάμαι τις παλιές μέρες, γύρω στο '97 , που μόλις είχαμε αποκτήσει το φρέσκο φρέσκο cubase vst, που υποσχόταν, άκουσον άκουσον, real time εφέ, real time εφέ φίλε μου, που είχαν ματώσει οι τσέπες με τα ρακ, αλλά και τα αυτιά είχαν ματώσει γιατί καλά στο στούντιο που υπάρχει το budget και η απόσβεση, και μας τα έτρωγαν τα καημένα τα lexicon οι σκυλούδες και τα "βάλε μου λίγο εκο εκο εκο", αλλά  αν ήθελες στο σπιτάκι σου να κάνεις με την ησυχία σου τα δικά σου κολλήματα, με τι λεφτά να πάρεις το eventide  ;D, και την έβγαζες με κάνα alesis στο τσακίρ κέφι, μάτωμα στα αυτιά.

 

Και να το φρέσκο το cubase που σου έβγαζε το ρακ, εικονικό ΡΑΚ φίλε μου, και να βάλουμε λοιπόν το εφέ, και μη νομίζεις τίποτα τρελό, ένα εκο εκο εκο πήγαμε να βάλουμε, και το μηχάνημα μας είπε ΔΕΝ ΕΚΩ, και τσααακκ πάρε το κωλοδάχτυλο στην οθόνη και όλα μπλε, ηρακλαρα ολα μπλε...

 

Διότι pentium στα 120  ;D :o ;D με κατι 32 Μ μνήμες  ;D και κάτι τέτοια, πάρε τα αντίδια μου. Και μηχανικά χαϊδεύοντας τα χαρντγουεαρ και τους είπα ότι μαζί θα γεράσουμε.

 

Αλλά είπα ψέματα, όσο δεν έχουν πουληθεί στα ξένα, σαπίζουν σε αποθήκες και συρτάρια γιατί, γιατί, γιατί το άκουσες ρε φίλε; Δεν είναι φοβερό;  ;D

 

Τιμή και δόξα σε όσους φάγαμε στη μάπα τις μπλε μπλε ηρακλάρα μπλε οθόνες να ντιμπαγκιάζουμε τα πρώτα τσουτσουνοβιεστι. Ορμάτε τώρα νέα παλικάρια...

 

 

 

 

  .... ωχ, μαλακία κάναμε  ;D ;D ;D

 

 

 

respect

 

έχω πει και εγώ τις δικές μου σκέψεις ανά καιρούς για το θέμα.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν δύο θέματα όμως:

 

α) Το Diva είναι το Diva. Δεν υπάρχει εφάμιλλό του. Οπότε η γενική πεποίθηση πως τα VST synths ακούγονται μέτρια, δεν ανατρέπεται από ένα παράδειγμα.

 

β) Είναι άλλο πράγμα το Moog από το ηχογραφημένο Moog. Οι τελευταίοι (;) υποστηρικτές των πραγματικών αναλογικών οργάνων, δε λένε πουθενά ότι "έβαλα σε ένα δίσκο Diva και όλοι νομίζανε ότι είναι hardware όργανο". Λένε ότι "σε ένα live venue δεν αντέχει το soft synth, εκτίθεται".

 

Πέραν αυτών, συμφωνώ πως όλη η υπόθεση έχει όντως λήξει. Πόσο είπαμε κάνει το Genos;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει (πλέον ) καμιά " γενική πεποίθηση" ότι τα vst ακούγονται μέτρια, πάνε πια αυτές οι εποχές, τις πήρε το Omnisphere, το Diversion, το Spire και τα λοιπά αριστουργήματα. Το τελευταίο κάστρο ήταν το καθαρόαιμο analog emulation, και έπεσε και αυτό με το Diva και το Monark, και όσο προχωρούν τα CPU, και με την ώθηση του ξυπνήματος της AMD φαίνεται ότι θα προχωρούν ακόμα πιο γρήγορα, τόσο οι Σιπιγιουβόρες  ;D τεχνικές της καινούργιας γενιάς θα επεκτείνονται σε όλο και περισσότερα vst.

 

Όσο αφορά τα live, εκεί υπάρχουν άλλα θέματα, αλλά οι μεγάλες mainstream παραγωγές έτσι και αλλιώς με επιπλέον προηχογραφημένα παίζουν μπάλα εδώ και χρόνια, δεν τους νοιάζει τίποτα, και άμα θέλουν να φέρουν εξτρά κάνα moog επί σκηνής με ελικόπτερο για να σολάρει η lady gaga θα το κάνουν, και άμα θέλουν τα multitrack από τη συμφωνική της Βιέννης να ακουστούν θα ακουστούν, και το ολόγραμμα του Παβαρότι θα τραγουδάει ντουέτο με τον Φρέντυ και ότι ναναι. Οι λοιποί φτωχομπινέδες του ταβερνακίου  ;D θα τη βγάλουν με κάνα Genos ή του ροκόμπαρου με κάνα montage, ποιο moog και ποιο Diva, μετά την έβδομη φιάλη ο σκοπός είναι να πετυχαίνεις δύο στα πέντε ακκόρντα και να κλείνεις σωστά με σου-τιέν  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει (πλέον ) καμιά " γενική πεποίθηση" ότι τα vst ακούγονται μέτρια, πάνε πια αυτές οι εποχές, τις πήρε το Omnisphere, το Diversion, το Spire και τα λοιπά αριστουργήματα.

 

Έχεις δίκηο, το διατύπωσα λανθασμένα. Εννοούσα "η γενική πεποίθηση ανάμεσα στους φανατικούς των hardware οργάνων', κάτι που υπάρχει ακόμη, καίτοι φθίνει.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκηο, το διατύπωσα λανθασμένα. Εννοούσα "η γενική πεποίθηση ανάμεσα στους φανατικούς των hardware οργάνων', κάτι που υπάρχει ακόμη, καίτοι φθίνει.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Έχει πράγματι ενδιαφέρον, αυτή η άποψη ήταν η κυρίαρχη, και όχι άδικα κατά την ταπεινή μου γνώμη, πλέον όμως φθίνει, είσαι σωστός. Μάλιστα παρατηρώ ότι φθίνει πάρα πολύ στους πιο νέους, ίσως γιατί δεν έχουν τα δικά μας κολλήματα, του τύπου "συνθ σημαίνει ο Γιαννάκης Μιχαλάκης να παίζει με τα λέιζερ και τις ντουλάπες." Οι πιο νέοι είναι αρκετά τυχεροί ώστε πιθανότερο είναι να είδαν πρώτα ένα (εικονικό ) συνθ σε κάνα GarageBand και μετά κάποιον διάσημο χρήστη, το βρίσκω εξαιρετικό.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να περιμενουμε δηλαδή απο δω και πέρα  οτι θα ακουσουμε φοβερή μουσική; και νεα πραγματα  κτλ κτλ;

 

και γιατι η τεχνολογία να μην συνδυαζεται και να πρεπει  καποιος να διαλέξει στρατοπεδο;

 

εμενα δεν με ενοχλουν  τα ψηφιακα, γενικώς,  αλλά δεν θα μου αρεσε να εχω ενα σκασμό ψηφιακά και να μην εχω ουτε ενα αναλογικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου