Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση ποτενσιόμετρου σε MESA προενισχυτή


geroyannis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να αλλάξω ένα ποτενσιόμετρο σε έναν προενισχυτή. Το θέμα μου είναι ότι όπως φαίνεται και στη φωτογραφία υπάρχει ένα μεγάλο σύρμα που ενώνει όλα τα ποτενσιόμετρα περνώντας μέσα από τον ένα τους ακροδέκτη.

Πώς θα βγάλω μόνο το ποτενσιόμετρο που θέλω να αλλάξω; Υπάρχει κάποιος τρόπος εκτός από το να κόψω το σύρμα σε δύο σημεία δίπλα από το ποτενσιόμετρο και να το ξανακολλήσω μετά την αλλαγή;

Mesa_pots.jpg.04fb82a3a3d3673638b7f61109633fa8.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το σύρμα ειναι που γειώνει όλα τα ποτενσιόμετρα και μάλλον θα καταλήγει κάπου στο σασί του ενισχυτή

Θα το κόψεις και μετά την αλλαγή θα το ξανά κολλήσεις και άν χρειαστεί βάλε κάποιο συμπληρωματικό κομματάκι για να κολλήσουν μαζί όπως πριν :D

 

Προσοχή στο ρεύμα όταν κάνουμε τέτοιες δουλειές!

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εναλλακτικά, αφού αφαιρέσεις το παλιο υλικό για την κόλληση, μπορείς να κόψεις τον ακροδέκτη (το κυκλικό μέρος) ώστε να μην κοπεί το σύρμα και να αφαιρέσεις το ποτενσιόμετρο.

 

Στο καινούριο ποτενσιόμετρο μπορείς μετά να κάνεις μια τομή πάνω στον ακροδέκτη (στο κυκλικό μέρος) ώστε (με λίγο στριψιμο στις άκρες)  να γίνει κάτι σαν U , όπου θα περάσεις μέσα το σύρμα (θα το ξαναστριψεις να ισιώσει) και θα κολλήσεις κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου