Προς το περιεχόμενο

Cos_dr - "A Storm Named Daedalus"


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έλα, ρωτάω αν έχεις βάλει καμιά φράση σαμπλαρισμένη, αν δανείστηκες βρε παιδί μου...

 

  Ο κεραυνός και η βροχή είναι δική μου ηχογράφηση από το κινητό και περασμένα μέσα από τα εφφέ και τα φίλτρα του v-synth

 

H φωνή είναι από μια sample library.

Το παίξιμο είναι δικό μου.

 

Η διαδικασία περιγράφεται εδώ

 

https://www.noiz.gr/index.php?topic=212764.msg928848#msg928848

 

Ειναι το ίδιο sample στο video του link

 

YΓ.  Αν έχεις καμια βουλγάρα που να τραγουδάει και να είναι ωραία στείλτη μου να τη σενιάρω, την προτιμώ από τα samples  χαχαχαχαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπάνια μ αρέσουν οι συνθετητές αλλά αυτό ειναι εξαίρεση :D

Εχει μια ανάπτυξη αργή αλλά καλή και η φωνή από τις Ινδίες άριστη

 

Σαν διασώστης σε ενέπνευσε η καταιγίδα και έφτιαξες ένα κομμάτι για να την εξευμενίσεις 8)

Μπράβο Κώστα συνέχισε,  δώσε κι άλλα μέρη άλλαξε το σκηνικό  όπως η καταιγίδα αλλάζει το φως , τα χρώματα , τον αέρα , το έδαφος...

Πέρα από όλα αυτά το κομμάτι ανήκει και σε ένα ασυνήθιστο album:

Memorandum of Misunderstanding  :o

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπάνια μ αρέσουν οι συνθετητές αλλά αυτό ειναι εξαίρεση :D

Εχει μια ανάπτυξη αργή αλλά καλή και η φωνή από τις Ινδίες άριστη

 

Σαν διασώστης σε ενέπνευσε η καταιγίδα και έφτιαξες ένα κομμάτι για να την εξευμενίσεις 8)

Μπράβο Κώστα συνέχισε,  δώσε κι άλλα μέρη άλλαξε το σκηνικό  όπως η καταιγίδα αλλάζει το φως , τα χρώματα , τον αέρα , το έδαφος...

Πέρα από όλα αυτά το κομμάτι ανήκει και σε ένα ασυνήθιστο album:

Memorandum of Misunderstanding  :o

 

Ευχαριστώ αγαπητέ μου.

Δεν σκέφτηκα καν πως είμαι διασώστης κατά τη διαδικασία. Συνήθως όταν κάνω εξωεργασιακές δραστηριότητες αφήνω τη δουλειά πίσω χωρίς να σκέφτομαι τίποτα, ούτε θετικό αλλά ούτε και αρνητικό.

 

Ίσως έχεις δίκιο για το υποσυνείδητο σκέλος.

Σαν τα όνειρα είναι και η πραγματικότητα.

Στα όνειρα λένε οι επιστήμονες πως κυρίως ονειρευόμαστε έναν συνδυασμό όσων έχουμε δει και ζήσει και αυτών που μας απασχολούν.

Κάπως έτσι είναι όταν ασχολούμαστε και με τέχνες. ε? χαχαχαχαχχαχααχ

 

Θα δώσω. Χρόνια.. εεεεεχουμε........... ουουουουου

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα να μην το ακούσω σήμερα καθώς τα κέφια μου ήταν χάλια, αλλά τα σχόλια με παρέσυραν. Είναι ωραίο θέμα, με ωραία ταιριασμένη τη σαμπλαρισμένη φωνή, ωραία ηχοχρώματα και σωστή χρονική διάρκεια. Μπράβο, για όλα αυτα.

 

Όμως είναι over-produced, με πολύ πυκνή μίξη που δεν αναπνέει πουθενά. Για παράδειγμα, όταν αρχίζει η φωνή, θα έπρεπε να "παύσουν" κάποια πράγματα από πίσω, να δώσουν τουλάχιστον 4 μέτρα χώρο και μετά να επιστρέψουν δημιουργώντας μία αίσθηση κρεσέντο. Τώρα, έτσι όπως είναι, διατηρεί ένα ντελιριακό ύφος σχεδόν σε όλη τη διάρκειά του, αφαιρώντας από τη σκοτεινιά του και προσθέτοντας ένα στοιχείο "σκηνής καταδιώξης" - by the way, είναι σαφές ότι είσαι σινεμαδάκιας (και μπράβο σου).

 

Θα το θυμάμαι και αύριο, καλά να είμαστε.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα να μην το ακούσω σήμερα καθώς τα κέφια μου ήταν χάλια, αλλά τα σχόλια με παρέσυραν. Είναι ωραίο θέμα, με ωραία ταιριασμένη τη σαμπλαρισμένη φωνή, ωραία ηχοχρώματα και σωστή χρονική διάρκεια. Μπράβο, για όλα αυτα.

 

Όμως είναι over-produced, με πολύ πυκνή μίξη που δεν αναπνέει πουθενά. Για παράδειγμα, όταν αρχίζει η φωνή, θα έπρεπε να "πάυσουν" κάποια πράγματα από πίσω, να δώσουν τουλάχιστον 4 μέτρα χώρο και μετά να επιστρέψουν δημιουργώντας μία αίσθηση κρεσέντο. Τώρα, έτσι όπως είναι, διατηρεί ένα ντελιριακό ύφος σχεδόν σε όλη τη διάρκειά του, αφαιρώντας από τη σκοτεινιά του και προσθέτοντας ένα στοιχείο "σκηνής καταδιώξης" - by the way, είναι σαφές ότι είσαι σινεμαδάκιας (και μπράβο σου).

 

Θα το θυμάμαι και αύριο, καλά να είμαστε.

 

 

 

Οχι μια χαρά είναι, δεν υπάρχουν αυτά που λές.

Καλύτερη μίξη χρειάζεται αλλά δεν μπορώ, δεν ξέρω.

Εκεί που λες θέλει κατά τη γνώμη μου με τις εντάσεις παίξιμο και αντίστοιχα συχνοτική ρύθμιση, παίξιμο με τη στερεοφωνία, ποσότητα effects πράγματα που κάνουν οι.......... μιξαδόροι οι μάστορες.

 

Δεν μπορώ έγω. Δεν γίνεται. Eγώ μέχρι εκεί μπορώ και αυτό με το ζόρι. 

Μου τη σπάει.

Πρέπει να ξέρεις και να έχεις και ταλέντο.

Θέλει ηχολήπτη καλό. Αν το πάρει ενας καλός και τον πλερώκω, αν και ξέρω φίλους που μου το κάνουν και τσάμπα θα πετάξει και αυτό όπως και οτιδήποτε φτιάχνει ο οποιοσδήποτε.

 

Από ενορχήστρωση είναι μια χαρά, ξέρω εγώ χαχαχχαχαχαχαχααχ

 

Για τα άλλα συμφωνώ.

Μου αρέσει γενικά φίλοι μου αν σε κάποια που φτιάχνω οι ακροατές δίνουν άλλες εναλλακτικές, εγώ το εκλαμβάνω πως υπάρχει καλή βάση. Όπως θέλω εγώ το εκλαμβάνω χαχαχαχαχαχ

 

ευχαριστώ και να προσπαθούμε να έχουμε πάντα όρεξη.

Να προσπαθούμε να έχουμε πάντα κέφια και να μην μας ρίχνει τίποτα γιατί η ζωή είναι μικρή.,

 

Αν σε στεναχώρησε κανένας πες μου να πάω να τον χτυπήσω. Να περιμένεις να περάσει η μέσω μόνο. 

Κανένας δεν θα στεναχωρεί τους φίλους μου. Μόνο εγώ χαχαχαχαχαχ

 

Ευχαριστώ πάντως.

Έχω τη συνήθεια να σημειώνω τα σχόλια σε ένα doc στο folder του κάθε τραγουδιού αλλά και το link του noiz για future reference.

 

Ευχαριστώ σε.

 

Είμαι σινεμαδάκιας πολύ.

Γουστάρω ταινίες και soundtrack, βλέπω με κάθε ευκαιρία και πολλές τις έχω δει ξανά και ξανα.

Μουσική και games.

Τι να κάνουμε.

Αφού είναι ενδιαφέροντα, εγώ φταίω? χαχαχαχαχαχα

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε στεναχώρησε κανένας πες μου να πάω να τον χτυπήσω.

 

Που να τον βρεις; Τον έχω ήδη κονιορτοποιήσει.

 

Επανέρχομαι: είναι over-produced, ρώτα και τον Costas αν δεν πιστεύεις εμένα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η cos_dr music production σας παρουσιάζει.

Το νέο κομμάτι σε σύνθεση, ενορχήστρωση, εκτέλεση και παραγωγή cos_dr

 

O cos_dr, o Άνθρωπος με τη Μοναδική Λάμψη δίνει στον λαό  τον Δαίδαλο, τη νέα του δημιουργία.

 

 

Λίγο trivia για τον Δαίδαλο του cos_dr

 

Τον έφτιαξε βασισμένο σε ένα θεματάκι που σκάλιζε προχθές στα πλήκτρα με ένα πιανάκι.

Το όνομα του κομματιού το εμπνεύστηκε βλέποντας ένα ρεπορτάζ για την πρόσφατη Καταιγίδα Δαίδαλος.

Το έφτιαξε πειραματιζόμενος μέσα σε 7 ώρες χωρίς διάλειμμα.

Χρησιμοποίησε το V-synth, το omnisphere, το massive και το Damage

Παρόλο που ήταν κουρασμένος δεν κοιμήθηκε όλη νύχτα μέχρι να το τελειώσει και να το μιξάρει.

Το βίντεοκλιπ του πήρε δυο ώρες γιατί ήθελε να κάνει ένα βίντεο κλιπ, έτσι συνηθίζει, έτσι την βρίσκει.

 

Προσωπικά το άκουσα και είναι πολύ καλό πιστεύω. Από τα λίγα που φτιάχνω και μου αρέσει να τα ακούω μετά. χαχαχαχαχααχαχαχ ;D ;D ;D ;D ;D

 

Όποια σχόλια, παρατηρήσεις, φυσικά ευπρόσδεκτα.

Αυτά. Enjoy!!!!!!!!

 

  Άντε και πάρτε ομπρέλα γιατί το πάει πάλι για βροχή  ;D ;D ;D

 

ωραιο κομματι. εισαι ωραιος

 

χαχαχαχαχαχχαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να τον βρεις; Τον έχω ήδη κονιορτοποιήσει.

 

Επανέρχομαι: είναι over-produced, ρώτα και τον Costas αν δεν πιστεύεις εμένα.

 

Όχι είπα.

Μπορει σε κάποια σημεία να συνηχουν τα pads. Αυτό το ελάττωμα το έχω, βάζω πολλά.

Αλλά με καλύτερη μίξη θα ήταν καλύτερα, έτσι λέω εγώ.

Η το ένα που παίζει το θέμα στις πεμπτες του στα δεξιά να ήταν με κάτι πιο στακατο.

 

Αντε να δεχτώ αυτό.

Το βάζω να παίζει με κάτι άλλο αλλά τώρα δεν ξαναρενταρω. Εξάλλου για το χαβαλέ έχει φτιαχτεί.

 

Και έτσι περνάει.

Καλά, ας ολοκληρωθούν οι γνώμες και βλέπουμε.

Χαχαχαχαχα

 

ωραιο κομματι. εισαι ωραιος

 

χαχαχαχαχαχχαχαχαχα

 

Χαχαχαχαχα

Να σαι καλά.

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ο κεραυνός και η βροχή είναι δική μου ηχογράφηση από το κινητό και περασμένα μέσα από τα εφφέ και τα φίλτρα του v-synth

 

H φωνή είναι από μια sample library.

Το παίξιμο είναι δικό μου.

 

Η διαδικασία περιγράφεται εδώ

 

https://www.noiz.gr/index.php?topic=212764.msg928848#msg928848

 

Ειναι το ίδιο sample στο video του link

 

YΓ.  Αν έχεις καμια βουλγάρα που να τραγουδάει και να είναι ωραία στείλτη μου να τη σενιάρω, την προτιμώ από τα samples  χαχαχαχαχαχαχαχα

 

δεν εννοούσα αυτό

απλά τα πρώτα σου 4 δευτερόλεπτα είναι τα ίδια (μα πολύ ίδια) με τα πρώτα 4 δλ των genesis στο I know what I like in your wardrobe, αν και σε άλλο κλειδί....

 

το κομμάτι είναι ωραία στημένο, φτιάχνει εικόνες, αν και όντως είναι over processed...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εννοούσα αυτό

απλά τα πρώτα σου 4 δευτερόλεπτα είναι τα ίδια (μα πολύ ίδια) με τα πρώτα 4 δλ των genesis στο I know what I like in your wardrobe, αν και σε άλλο κλειδί....

 

το κομμάτι είναι ωραία στημένο, φτιάχνει εικόνες, αν και όντως είναι over processed...

 

Processed μπορεί να είναι, over δεν είναι.

Βέβαια ο ακροατής έχει την τελευταία λέξη.

Μην το ξανακούσετε χαχαχαχα.

 

Αυτό που λες τώρα για την εισαγωγή όχι.

Δεν το έχω σαμπλαρει από το τραγούδι.

 

Ακαδημαϊκά είναι ο ήχος του κεραυνού με πειραγμένες αρμονικές στο δικό μου και lfo με ανέβασμα pitch και παράλληλα ένα pad από το v-synth.

 

Τωρα νομίζω είναι φυσικό στα δεκάδες εκατομμύρια γνωστά και άγνωστα κομμάτια και σε ήχο αλλά και σε progression να πέφτεις και άθελά πια.

 

Ιδιαίτερα στο progression του δικού μου αν βγει αλγόριθμος που να βρίσκει τα matched σε ότι υπάρχει ανεβασμένο..... Ουουου.

 

Πάντως με λίγα λόγια το μόνο sampling που υπάρχει το έχω περιγράψει και δεν είχα κάτι συνειδητά στο μυαλό μου. Τυχαία ξεκίνησα. Τυχαία κατέληξα κσι όπως πάντα λόγω χρόνου δεν σκέφτομαι κσι πολύ τι χρησιμοποιώ στις home παραγωγές. Με πάει στην τύχη και λειτουργώ ψάχνοντας και πρόσθετο αφαιρετικά και μετά μερεμέτια.

 

Επίσης σε αυτό άρχισα από την μέση και το πιάνο πάνω στον ρυθμό. Η εισαγωγή μπήκε τελευταία.

 

Και είμαι αυπνος ακόμα. Το πήγα σερί χαχαχαχαχα

Έπρεπε να τελειώσει γιατί από Δευτέρα θα ξαναπιάσω πλήκτρα τα Χριστούγεννα τουλάχιστο για να γράψω κάτι να το ευχαριστηθώ.

 

Πολλά είπα αντε καληνύχτα παιδιά.

Να στε καλά.

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου