Προς το περιεχόμενο

Ραδιοενισχυτής και ηχεία, ερώτηση για τα Ohm


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους

 

Λύστε μου μια απορία ρε παιδιά επειδή δεν κατέχω..

 

Έχω ένα παλιό ραδιοενισχυτή (Yamaha late 70's) που είναι

Power Output: 55watts per channel RMS into 8 ohms.

Speaker load impedance: 4Ω (minimum)

 

και θέλω να πάρω κάποια καινούρια ηχεία (audio monitor Bronze) που γράφει ότι είναι

Sensitivity: 90dB

RMS Output Power: 100W

Impedance 8Ω

 

Είναι ok συνδυασμός;

 

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

μια χαρά είναι και μια και το ηχείο είναι αρκετά ευαίσθητο, λογικά δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα σε εντάσεις για τυπικό ελληνικό σαλόνι...

 

με την ανάλογη προσοχή βέβαια... ο ενισχυτής ΠΑΝΤΑ μας προειδοποιεί σε περίπτωση που του ζητάμε παραπάνω ρεύμα από ότι μπορεί να μας δώσει, με σημάδια "παραμόρφωσης" στα όρια του ψαλιδισμού του πριν γίνει επικίνδυνος για το ηχείο...

 

τώρα τι ήχο θα "βγάλει" αυτός ο yamaha σε matching με αυτό το αξιολογότατο (για τα λεφτά του) ηχείο, τι να σε πω... θα δείξει... ;) 8)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα τι ήχο θα "βγάλει" αυτός ο yamaha σε matching με αυτό το αξιολογότατο (για τα λεφτά του) ηχείο, τι να σε πω... θα δείξει... ;) 8)

 

Ναι το έχω σκεφτεί κι αυτό.. ίσως δεν αξίζει να πάρω τόσο (σχετικά) καλά ηχεία για τόσο παλιό ενισχυτή αλλά να πω την αλήθεια μου αρέσει πολύ στην όψη και δεν θέλω να πάρω αυτούς τους κανούριους που είναι σαν διαστημόπλοια.. Ο ενισχυτής είναι ο Yamaha CR 820 και σκέφτομαι να του κάνω όσο καλύτερο service (recap κ.α.) μπορώ. yamaha_cr-820_stereo_receiver.jpg

Η αλήθεια είναι όμως ότι δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα έχω..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Η αλήθεια είναι όμως ότι δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα έχω..

 

"αντικειμενικά" όχι αυτό που θα πρόκυπτε από την πλήρη αξιοποίηση του ηχείου από έναν σύγχρονο του ενισχυτή (όπως ο απόλυτα ταιριαστός του νέος φθηνός best buy Onkyo | A-9010)....

 

απ΄την άλλη "υποκειμενικά" (και χωρίς φόβο και πάθος  ;D) θα μπορούσες κάλλιστα να μείνεις ικανοποιημένος (ειδικά αν δεν έχεις το ανάλογο reference για σύγκριση)... μόνο εσύ ξέρεις... ;)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου