Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και Τσιτάτα μουσικών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον ειδα κατι παρομοιο σε αλλο φορουμ και ειπα να το ρωτησω κ εδω!!!

 

-Ποια ειναι η πιο χρησιμη συμβουλη που εχετε παρει σαν μουσικος???(πανω στο οργανο,στο παιξιμο,στη φιλοσοφια της μουσικης κ.α)

 

Θα ξεκινησω λεγοντας κατι που οχι ακριβως μου εδωσαν αμεσα,αλλα το ακουσα σε ενα guitar course

 

'THERE'S NO MONEY AFTER THE 5TH FRET'

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΩΡΑΙΟ ΘΕΜΑ!

Ιδού δύο από τα αγαπημένα μου.

Τα έχει γράψει ένας από τους μεγαλύτερους δασκάλους μουσικής όλων των εποχών...

 

Η ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΕΙΝΑΙ "Ο Συνθέτης της Μουσικής ουσιαστικά είναι σαν ένα μαραγκό που φτιάχνει ένα σπίτι - Η Σύνθεση είναι μια εμπειροτεχνία"

ΤΟ ΕΓΡΑΨΕ ο Αρνολντ Σένμπεργκ

ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ "Η Θεωρία της Αρμονίας" (ένας τεράστιος τόμος σχετικά με τη φιλοσοφία της αρμονίας που έχει μεταφραστεί από τις εκδόσεις Νάσος).

 

Η ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΕΙΝΑΙ "Ακόμη και οι πιο μικρές μουσικές μορφές πρέπει να έχουν προσεκτική διάρθρωση όπως έχουν και οι μεγαλύτερες, όπως ακριβώς ένας νάνος έχει τα ίδια μέλη με έναν γίγαντα"

ΤΟ ΕΓΡΑΨΕ ο Αρνολντ Σένμπεργκ

ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ "Βασικές Αρχές Μουσικής Σύνθεσης" (θησαυροφυλάκιο τεχνικών σύνθεσης - στα ελληνικά από τις εκδόσεις Νάσος επίσης).

 

 

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ειδα κατι παρομοιο σε αλλο φορουμ και ειπα να το ρωτησω κ εδω!!!

 

-Ποια ειναι η πιο χρησιμη συμβουλη που εχετε παρει σαν μουσικος???(πανω στο οργανο,στο παιξιμο,στη φιλοσοφια της μουσικης κ.α)

 

Θα ξεκινησω λεγοντας κατι που οχι ακριβως μου εδωσαν αμεσα,αλλα το ακουσα σε ενα guitar course

 

'THERE'S NO MONEY AFTER THE 5TH FRET'

 

Αυτό το έχω ακούσει πολλές φορές αλλά σόρρυ είναι λίγο πίπα, γιατί ουσιαστικά λέει ότι τα λεφτά είναι στη σύνθεση και όχι στην οργανοπαιξία, που δλδ χαίρω πολύ. Εκτός και αν εννοεί τους "hotel california" buskers στα νησία το καλοκαίρι.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το έχω ακούσει πολλές φορές αλλά σόρρυ είναι λίγο πίπα, γιατί ουσιαστικά λέει ότι τα λεφτά είναι στη σύνθεση και όχι στην οργανοπαιξία, που δλδ χαίρω πολύ. Εκτός και αν εννοεί τους "hotel california" buskers στα νησία το καλοκαίρι.

νομιζω οτι η φραση εχει περισσοτερο χιουμορ και χαριτωμενια,απο αυτο που σκεφτηκες...παραλληλα εχει κ δοση αληθειας!!!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι η φραση εχει περισσοτερο χιουμορ και χαριτωμενια,απο αυτο που σκεφτηκες...παραλληλα εχει κ δοση αληθειας!!!!

Θες να πεις ότι δεν έχω χιούμορ και χαριτωμενιά;

Αυτό θες να πεις;

>:D >:D :angel: :angel:

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε και μερικες ακομα.

 

” Simplicity isn’t stupidity ” – Steve Jordan

“Aν την ώρα που ηχογραφείς, δεν ακούς τον μετρονόμο…είσαι ακριβώς πάνω του” Poogie Bell.

“Don’t expect from a guitarist to keep the ..time. ” Jared Falk

“If it doesn’t challenge you..it won’t change you” Unknown

““The wise musicians are those who play what they can master”. Duke Ellington

Practice like you ‘ve never won,  perform like you ‘ve never lost.”Unknown

“To keep creating..you have to be about change” Miles Davis

“It’s not the notes you play..it’s the notes you don’t play” Miles Davis

“Anybody can play a note. The note is only 20%. The rest 80% is the attitude of the motherfucker who plays it” Miles Davis

” Αν παίζεις τζαζ και παίξεις μια λάθος νότα ..παίξτην ξανά για να νομίζει το κοινό πως την εννοούσες” V. Wooten

¨Παίζε οπως είσαι σήμερα…όχι όπως θα ήθελες να είσαι¨Η. Δουμάνης

“ Aν δεν μπορείς να το τραγουδήσεις- δεν μπορείς να το παίξεις” Joe Pass

“ Aν ξέρεις τι πρέπει να διδαχτείς –δεν χρειάζεσαι δάσκαλο» Μ. Καπηλίδης.

” Have no fear of perfection. You’ll never reach it anyway” Salvador Dali

“I don’t know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody” B. Cosby

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ακουσα σε ενα guitar course

 

'THERE'S NO MONEY AFTER THE 5TH FRET'

Μήπως ήταν bass guitar course? 8)

Όπως και να έχει εγώ λέω

"Work is up to 5th fret, after that it is pure satisfaction".

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

    Την εξής φράση την άκουσα από τον ντράμμερ μου και έχει απόλυτο δίκιο:

 

    ''Η γρηγοράδα δείχνει κουλαμάρα''

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Δεν είμαι ο πιο κατάλληλος να σου μάθει να παίζεις Jazz, μπορώ όμως να σε βοηθήσω να μάθεις μουσική με τέτοιο τρόπο, που να βρεις μετά τον δικό σου δρόμο, είτε λέγεται Jazz είτε οτιδήποτε".

 

"Σε οτιδήποτε παίζεις, είτε παίζεις γρήγορα είτε αργά, σε όποιο στυλ κι αν θέλεις να παίξεις, πάντα πρέπει να υπάρχει (έστω κρυμμένη ή υπονοούμενη) μια δυνατή μελωδία, αλλιώς φαίνεται σαν να παίζεις στην τύχη. Ειδικά αν θέλεις να παίξεις out, μια δυνατή μελωδία πρέπει να είναι εκεί να σε στηρίζει."

 

"Δεν μπορείς ποτέ να παίξεις κάτι που δεν μπορείς να το "ακούσεις". Όσο περισσότερα πράγματα μπορείς να "ακούσεις" τόσο μεγαλύτερο πλούτο και ποικιλία θα έχουν αυτά που παίζεις".

 

"Όλα καλά ρε φίλε μέχρι εδώ, αλλά αν θέλεις να προχωρήσεις περισσότερο, πρέπει να βρεις ανθρώπους στο δικό σου μουσικό μήκος κύμματος και να παίξεις μαζί τους. Είναι ο μόνος τρόπος."

 

Βασίλης Σπυρόπουλος.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το έχω ακούσει πολλές φορές αλλά σόρρυ είναι λίγο πίπα, γιατί ουσιαστικά λέει ότι τα λεφτά είναι στη σύνθεση και όχι στην οργανοπαιξία, που δλδ χαίρω πολύ. Εκτός και αν εννοεί τους "hotel california" buskers στα νησία το καλοκαίρι.

 

Δεν ειναι πιπα. Το ρητο αυτο μου μοιαζει με ενα αλλο που μου ειπε καποτε η καθηγητρια φωνητικης μου: "Οι ψηλες (νοτες) φερνουν τη δοξα και οι χαμηλες φερνουν το ψωμι"

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου