Προς το περιεχόμενο

Guitar Rig & Guitar Pro , ήχος από ηχεία ΗΥ


lamesaint

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας

 

Η ερώτηση που έχω είναι η εξής:

πως μπορώ να χρησιμοποιώ ταυτόχρονα το Guitar Pro και το Guitar Rig και να ακούω το αποτέλεσμα από τα ηχεία του ΗΥ;

 

Εχω ASIO4ALL.

 

Όταν τρέχω guitar rig , το Guitar Pro δεν δίνει ήχο , και γενικά φαίνεται πως κάπως το ένα πρόγραμμα μπλοκάρει το άλλο.

 

Σας ευχαριστώ πολύ

και καλώς σας βρήκα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει το Guitar Pro και ρίχνοντας μια ματιά στην σελίδα τους δεν βρήκα τίποτα σχετικό, υποθέτω πως τρέχει με ASIO driver.

Αν εσύ λοιπόν προσπαθείς να τρέξεις ταυτόχρονα 2 παράλληλα προγράμματα χωρίς σύνδεση μεταξύ τους, τότε μόνο το ένα θα κάνει χρήση του driver.

Δεν γνωρίζω όπως είπα παραπάνω το Guitar Pro αλλά ο σωστός τρόπος θα ήταν να τρέξεις το Guitar Rig σαν plugin μέσα στο Guitar Pro, αν έχει αυτήν την ικανότητα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

πως μπορώ να χρησιμοποιώ ταυτόχρονα το Guitar Pro και το Guitar Rig και να ακούω το αποτέλεσμα από τα ηχεία του ΗΥ;

 

Πέτα και τα δύο μέσα σ' ένα DAW (πχ reaper).

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε στα settings του Guitar pro (Options>>Audio Settings) να αλλάξεις το output device,

ώστε τα δυο προγράμματα να έχουν διαφορετικά output.

 

Στο Midi outputs έχω βάλει " Microsoft wavetable GS synth" εάν το τρέχεις σε Windows :)

 

σε εμένα έτσι λειτουργεί τουλάχιστον , εάν δηλώσω την κάρτα ήχου στο Guitar pro δεν έχω  ήχο...

 

 

Με ένα γρήγορο ψάξιμο "Seems that ASIO in general (including ASIO4ALL) can't handle more than one program using one same output"

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου