Προς το περιεχόμενο

Επεξεργασια με soundcraft ui16!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον πριν ξεκινησω το θεμα,θα τονισω οτι ειμαι παντελως ΑΡΧΑΡΙΟΣ με το θεμα της ηχογραφησης,οποτε σας παρακαλω να τα λετε ολα αργα και καθαρα!!! ;D

Εχω ξεκινησει διαβασμα ομως και υποσχομαι να γινω καλος μαθητης!!!

Στο θεμα μας τωρα...ειμαστε 3 ατομα μπαντα(κιθαρα-μπασο-τυμπανα)...θελουμε να ξεκινησουμε να ηχογραφουμε τα κομματια μας και να κανουμε και μια αρχικη επεξεργασια...εχουμε βαλει στους 2 ενισχυτες μικροφωνα,οπως και στα ντραμς και τα εχουμε συνδεσει ολα στη soundcraft ui16,την οποια ειχε ο ντραμερ kai το χρησιμοποιουμε γτ ειναι τσαμπα :P....to προιον ειναι αυτο

 

https://www.soundcraft.com/products/ui16

 

το θεμα ειναι οτι ενω μπορεις να επξεργαστεις τα διαφορετικα καναλια της ξεχωριστα πριν την ηχογραφηση,μετα παιρνεις μιξαρισμενο αποτελεσμα χωρις τ διαφορετικα καναλια!

Μια λυση ειναι να γραψουμε τα οργανα ξεχωριστα,αλλα μετα πως θα το συνεχισουμε...

δυστυχως δε τα λεω καλα,γτ δε το χω το θεμα,αλλα ρωτηστε οτι δε καταλαβατε ωστε να βρεθει μια λυση!!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πού γράφετε;

Η Soundcraft από ότι είδα έχει δικό της software (daw) και η μίξη μπορεί να γίνει ανά ηχογραφημένο κανάλι στον υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πού γράφετε;

Η Soundcraft από ότι είδα έχει δικό της software (daw) και η μίξη μπορεί να γίνει ανά ηχογραφημένο κανάλι στον υπολογιστή.

εννοεις μερος???

 

στο γκαραζ του σπιτιου μου,εχουμε φτιαξει χωρο για προβες....επεξεργαζεσαι φουλ δηλ το καθε καναλι κ μετα τα ενωνεις σε ενα τρακ???

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

εννοεις μερος???

 

 

Όχι εννοώ ΠΟΥ ΗΧΟΓΡΑΦΕΙΤΕ,

Σε υπολογιστη;

Σε adat;

Σε κασσετοφωνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον πριν ξεκινησω το θεμα,θα τονισω οτι ειμαι παντελως ΑΡΧΑΡΙΟΣ με το θεμα της ηχογραφησης,οποτε σας παρακαλω να τα λετε ολα αργα και καθαρα!!! ;D

Εχω ξεκινησει διαβασμα ομως και υποσχομαι να γινω καλος μαθητης!!!

Στο θεμα μας τωρα...ειμαστε 3 ατομα μπαντα(κιθαρα-μπασο-τυμπανα)...θελουμε να ξεκινησουμε να ηχογραφουμε τα κομματια μας και να κανουμε και μια αρχικη επεξεργασια...εχουμε βαλει στους 2 ενισχυτες μικροφωνα,οπως και στα ντραμς και τα εχουμε συνδεσει ολα στη soundcraft ui16,την οποια ειχε ο ντραμερ kai το χρησιμοποιουμε γτ ειναι τσαμπα :P....to προιον ειναι αυτο

 

https://www.soundcraft.com/products/ui16

 

το θεμα ειναι οτι ενω μπορεις να επξεργαστεις τα διαφορετικα καναλια της ξεχωριστα πριν την ηχογραφηση,μετα παιρνεις μιξαρισμενο αποτελεσμα χωρις τ διαφορετικα καναλια!

Μια λυση ειναι να γραψουμε τα οργανα ξεχωριστα,αλλα μετα πως θα το συνεχισουμε...

δυστυχως δε τα λεω καλα,γτ δε το χω το θεμα,αλλα ρωτηστε οτι δε καταλαβατε ωστε να βρεθει μια λυση!!!

 

λογικά μπορείτε να γράψετε 2 ξεχωριστά κανάλια ταυτόχρονα αλλά ανάλογα με το τι συνδέσεις έχετε κάνει και οι ανάλογες συνδέσεις σε πιο από τα δύο ξεχωριστά κανάλια γράφεται.

 

Το κάθε input θα γράφεται σε ένα από τα δύο διαθέσιμα κανάλια.

Δεν νομίζω να έχει την δυνατότητα επιλογής αλλά και πάλι θα περιορίζεται σε ένα mix από τα δύο διαθέσιμα.

 

με μια πρόχειρη ματιά που είδα στα specs της κάρτας.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι εννοώ ΠΟΥ ΗΧΟΓΡΑΦΕΙΤΕ,

Σε υπολογιστη;

Σε adat;

Σε κασσετοφωνο;

εχουμε συνδεσει ολα τα μικ στη soundcraft και αυτη στο pc

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τοτε οπως λέει ο παραπάνω.

Ανα 2 θα γραφετε (φυσικα θα εχετε θεμε μα τα τυμπανα-που υποθετω  ότι εχουν παραπάνω από 2 μικρόφωνα). Αν όχι...μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε οπως λέει ο παραπάνω.

Ανα 2 θα γραφετε (φυσικα θα εχετε θεμε μα τα τυμπανα-που υποθετω  ότι εχουν παραπάνω από 2 μικρόφωνα). Αν όχι...μια χαρα

εχουν 4-5

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου