Προς το περιεχόμενο

Τελος εποχης για την Cakewalk και Sonar (?)


Στάθης Π.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι να πω, στη μουσική ο γιος μου πρέπει να παίζει καλύτερα από εσένα και είναι 8 χρόνων.

 

Ο διαχειριστής του φόρουμ, έκανε (πριν χρόνια) μία επιλογή: επέτρεψε τη συμμετοχή ερασιτεχνών και χομπιστών της μουσικής. Αυτοί λοιπόν, έχουν δουλειές. Εσύ π.χ. είσαι... αυτό που είσαι, εγώ είμαι κάτι άλλο, κάποιος άλλος είναι γραφίστας και κάποιος ξέρει από νομικά, κάποιος από marketing, και πολλά άλλα. Δεν μας ενδιαφέρει πόσο καλός μουσικός είναι ο καθένας, ούτε εσύ, ούτε εγώ, ούτε το παιδί που (κάκιστα) φέρνεις στη συζήτηση.

 

Δεν ρώτησε κανείς τη γνώμη σου για οτιδήποτε απ' όλα αυτά και βέβαια (όπως κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις) το "Computer Tech" είναι απλά ένας ευφημισμός όπως το "Sir" ή το "Master Of Ceremonies" που είχαν άλλα μέλη. Είμαι computer tech, πέρα από τα όνειρά σου, αλλά δεν είναι αυτή η δουλειά μου. Δεν ασχολείται κανείς εδώ μέσα να αποδείξει την αξία του σε κανέναν άλλο. Υπάρχουν εδώ μέσα μουσικοί που είναι πολύ καλύτεροι από εσένα (από εμένα, ούτε συζήτηση βέβαια), αλλά σε διαβεβαιώνω ότι δεν υπάρχει (απ' όσο ξέρουμε) κάποιος με βαθύτερες γνώσεις πληροφορικής από εμένα. Εκεί που εσύ καυχιέσαι ότι ο φίλος σου είναι υπάλληλος στον "μεγαλύτερο πάροχο", εγώ στελεχώνω ομάδες που αξιολογούν διευθυντές marketing και διευθυντικού προσωπικού.

 

Η επιμονή σου σε έναν ακήρυχτο ανταγωνισμό έχει πάψει να είναι χαριτωμένη. Άμα θέλεις να κάνεις poll κάνε, άλλά θα αγνοηθεί διότι - και μάλλον αυτό σε ενοχλεί - δεν έχεις διευθυντικά δικαιώματα εδώ μέσα.

 

Όλοι ξέρουν σε τι είμαι καλύτερος από εσένα: έχω μέτρο. Και στον καυγά, και στην προφορική αντιπαράθεση, και στον έπαινο και στις μαλακίες. Εσύ αγαπητέ μου δεν έχεις.

 

Παλεύεις με την αθυροστομία και το νταηλίκι να κάνεις εντύπωση, σε ποιους.... σε μουσικούς, έλεος δηλαδή. Κοίτα να φύγεις - έτσι και αλλιώς κάποια στιγμή θα το παρακάνεις και θα σε διώξουν - αν θέλεις τη γνώμη μου, και πήγαινε γράψου σε κανά οπαδικό με πρωτείνες και καράφλες. Ή, κάτσε αν θέλεις, αλλά σταμάτα να ζητάς από οποιονδήποτε να σου αποδείξει οτιδήποτε.

 

Όλοι βλέπουν ξεκάθαρα ότι θα μπορούσαν να είναι στη θέση μου. Με στοχοποιείς διότι έχεις απορριφθεί (πάλι λόγω έλλειψης μέτρου στη συμπεριφορά) και νομίζεις ότι με ενδιαφέρει αν ξέρεις να γράφεις μουσική.

 

Άντε κοιμήσου τώρα, αύριο έχουμε δουλειές, ακόμη και εμείς οι ατάλαντοι.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ας ξεφύγουμε λίγο απο τα παραπανω, μου φαινεται λιγο παραξενο μια εταιρια με τετοιο ισχυρο brand name και πελατολογιο να αναγκαστει να διακοψει τη λειτουργια της λογω ελειψης εισπραξεων .  Καταρχας πιστευω πως αυτες οι εταιριες δεν βασιζονται τοσο σε home studiαδες οσο σε κανονικους επαγγελματιες. Προφανως αν καταφερναν να εισεπρατταν απο ολους ο τζιρος θα ανεβαινε κατακορυφα, κατι ομως μου λεει (χωρις να εχω κατι χειροπιαστο) πως τα licences των επαγγελματιων μονο και μονο ,αρκουν για την αναπτυξη των επομενων αναβαθμισεων. Να πει κανεις πως θα κλεισει η propellerhead που ετσι κ αλλιως το reason απευθυνεται πιο πολυ σε ερασιτεχνες, να πω οκ την εφαγε η πειρατεια τη μαυρη....αλλα αυτη καβατζωθηκε με το codemeter. Μονο κ μονο η πρωτοπορια που μπορει να δειξει η εταιρια αναπτυσοντας το προγραμμα, δειχνει πως ειναι σε καλο δρομο.

Περαν απο αυτο , και ετσι να ειναι, ενα τετοιο brandname αποτελει πολο ελξης για μια επιχειριση με δυνατη διοικηση , ετσι ωστε να γινει εξυγίανση της κατόχου του brandname σε μικρο χρονικο διαστημα.

Απο την αλλη η Gibson εχει(ειχε) ενα αριστο προϊον ικανο να χτυπησει τον ανταγωνισμο και η κινηση της δεν βγαζει λογικη περαν απο αυτο της πειρατειας, αλλα κ παλι δν μπορω να το χονεψω για τους λογους π ανεφερα αρχικα...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ξεφύγουμε λίγο απο τα παραπανω, μου φαινεται λιγο παραξενο μια εταιρια με τετοιο ισχυρο brand name και πελατολογιο να αναγκαστει να διακοψει τη λειτουργια της λογω ελειψης εισπραξεων .  Καταρχας πιστευω πως αυτες οι εταιριες δεν βασιζονται τοσο σε home studiαδες οσο σε κανονικους επαγγελματιες. Προφανως αν καταφερναν να εισεπρατταν απο ολους ο τζιρος θα ανεβαινε κατακορυφα, κατι ομως μου λεει (χωρις να εχω κατι χειροπιαστο) πως τα licences των επαγγελματιων μονο και μονο ,αρκουν για την αναπτυξη των επομενων αναβαθμισεων. Να πει κανεις πως θα κλεισει η propellerhead που ετσι κ αλλιως το reason απευθυνεται πιο πολυ σε ερασιτεχνες, να πω οκ την εφαγε η πειρατεια τη μαυρη....αλλα αυτη καβατζωθηκε με το codemeter. Μονο κ μονο η πρωτοπορια που μπορει να δειξει η εταιρια αναπτυσοντας το προγραμμα, δειχνει πως ειναι σε καλο δρομο.

Περαν απο αυτο , και ετσι να ειναι, ενα τετοιο brandname αποτελει πολο ελξης για μια επιχειριση με δυνατη διοικηση , ετσι ωστε να γινει εξυγίανση της κατόχου του brandname σε μικρο χρονικο διαστημα.

Απο την αλλη η Gibson εχει(ειχε) ενα αριστο προϊον ικανο να χτυπησει τον ανταγωνισμο και η κινηση της δεν βγαζει λογικη περαν απο αυτο της πειρατειας, αλλα κ παλι δν μπορω να το χονεψω για τους λογους π ανεφερα αρχικα...

 

Είναι σύνθετο το θέμα, Στάθη.

 

Σκέψου με όρους... δίαιτας, δηλαδή έσοδα μείον έξοδα. Όλοι ξέρουν ότι όσα και αν είναι τα έσοδα, μία απερίσκεπτη διαδικασία εξόδων, πάλι μπορεί να καταστρέψει μία επιχείρηση. Αν αυτοί συντηρούσαν π.χ. 100 προγραμματιστές με μισθούς Η.Π.Α. (δηλαδή περίπου 5.000 μηνιαίως) κάνε ένα πολλαπλασιασμό και θα... τρομάξεις. Βάλε πάνω σε αυτά, κόστος εγκαταστάσεων, δικτυακών υποδομών, κλπ.

 

Σε μία άλλη περίπτωση αμερικανικής εταιρείας που έφτασε στο ίδιο σημείο πριν πέντε μήνες, μετέφεραν την βάση των προγραμματιστών τους εκτός Η.Π.Α., έπεσαν οι μισθοί και πάλι κόντεψαν να κλείσουν.

 

Άλλωστε, η Cakewalk είχε και έχει προϊόντα που δεν απευθύνονται στον επαγγελματία, μάλιστα αυτά είναι τα περισσότερα. Προφανώς περιμένανε να βγάζουν χρήματα και από αυτά τα προϊόντα, αλλιώς δεν θα υπήρχαν στον κατάλογο.

 

Το software είναι παράξενο πράγμα, επενδυτικά μιλώντας. Γι΄αυτό πολλές εταιρείες έχουν χαθεί - και θα χαθούν και άλλες.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Άντε κοιμήσου τώρα, αύριο έχουμε δουλειές, ακόμη και εμείς οι ατάλαντοι.

 

 

 

Το ξέρω, η τηλεόραση δεν σταματάει ποτέ.

χαχαχαχαχαχαχαχαχαα

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω, η τηλεόραση δεν σταματάει ποτέ.

χαχαχαχαχαχαχαχαχαα

 

Μια και ενδιαφέρεσαι, δε βλέπω τηλεόραση.

Το ξέρουν όσοι με ξέρουν.

Όχι ότι θα σκεπτόμουν ποτέ να καταλογίσω σε άνθρωπο το ότι βλέπει τηλεόραση.

Σε λίγο θα έχεις πρόβλημα με το αν πίνω κόκα-κόλα.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, μην σας κάνει τόσο μεγάλη εντύπωση.

 

Στην μικρή χώρα μας, η Unilever Hellas, αποσύρεται από την αγορά ελαιολάδου και μαργαρινών.

Η leader του κλάδου δηλαδή (με Άλτις, Ελάνθη, Solon, Βιτάμ, Flora, Becel, Super Fresco, κλπ), πουλάει (ναι δεν κλείνει) τα brands και το εργοστάσιο στην Πειραιώς (αλλά δεν φεύγει από την Ελλάδα, κρατώντας άλλα εργοστάσια και πλουτίζοντας τα brands που έχει).

Φαντάζεστε Ελαΐς-Unilever χωρίς πχ Άλτις ή Βιτάμ?

Κι όμως ...

 

Αν λοιπόν η μεγαλύτερη εταιρεία του κλάδου (με δεύτερη την Μινέρβα), θεωρεί μη συμφέρουσα την αγορά αυτή, τι να πουν και οι υπόλοιπες?

 

Αιτιολογία είναι η αναδιάρθρωση του προϊοντικού της χαρτοφυλακίου.

 

Κανείς δεν ξέρει αν θα της βγει η κίνηση, αλλά κάτι παραπάνω θα ξέρουν οι διαχειριστές και μάνατζερ της εταιρείας.

 

Νομίζω ότι η ίδια περίπου "αιτιολογία" ισχύει και για την κίνηση αυτή της Gibson.

Άλλη αγορά σύμφωνοι, αλλά παρόμοιες πολιτικές.

Τώρα γιατί δεν πούλησε η Gibson ... ποιος ξέρει?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σκέψου με όρους... δίαιτας, δηλαδή έσοδα μείον έξοδα. Όλοι ξέρουν ότι όσα και αν είναι τα έσοδα, μία απερίσκεπτη διαδικασία εξόδων, πάλι μπορεί να καταστρέψει μία επιχείρηση. Αν αυτοί συντηρούσαν π.χ. 100 προγραμματιστές με μισθούς Η.Π.Α. (δηλαδή περίπου 5.000 μηνιαίως) κάνε ένα πολλαπλασιασμό και θα... τρομάξεις. Βάλε πάνω σε αυτά, κόστος εγκαταστάσεων, δικτυακών υποδομών, κλπ.

 

αλίμονο (kate me  :)) αν μια εταιρεία μετά από πετυχημένη πορεία 30 χρόνων, και μάλιστα λίγο μετά από επιτυχημένη εξαγορά της κατά την οποία "ξετινάχτηκαν" οι οικονομικές της δυνατότητες και προοπτικές, ανακάλυψε ότι οι "μισθοί" θα τη ρίξουν έξω... ή ξαφνικά ανακάλυψε το θέμα της πειρατείας και αυτή μπήκε εκ νέου στην εξίσωση βιωσιμότητάς της ώστε να κλείσει εξ αιτίας της... απλά δεν θα εξαγοραζόταν (πλην περίπτωσης "θαψίματος" ανταγωνιστικού προϊόντος).... ;)

 

από την άλλη αυτό που μου επισήμανε προ ολίγου φίλος επί των οικονομικών που πέρασε (και πριν του πω πολλά), είναι να κοιτάξω προς την διοίκηση... άλλαξε ας πούμε κάποιος επί χρόνια διευθύνων σύμβουλος που καθόριζε την πολιτική της?... χμ!!! ρε λες?... μπας και κάνας (που δεν το χε το άθλημα) "βεζίρης έγινε χαλίφης στην θέση του χαλίφη"και αδυνάτισε και η θέση της εταιρείας στα νέα σχήματα που ενσωματώθηκε χωρίς "σθεναρή" πλέον υπεράσπιση της απέναντι στους γνωστούς άγνωστους "χαρτογιακάδες" που προαναφέρθηκαν στο αρχικό μου post?...

 

με ένα σύντομο γουγλινκ ιδού:

"...Effective 1 July 2012, Greg Hendershott resigned as CEO, after 25 years with the company. Michael Hoover, previously Executive Vice President of Products, became President, effective 1 July 2012. On December 6th, 2013, Roland sold all their shares of Cakewalk to Gibson Brands. Cakewalk will continue to operate in Boston, developing products for the Cakewalk brand along with joint products with TASCAM.

 

...On November 17, 2017, Gibson shut down day-to-day operation of Cakewalk in order to align better with the parent company's business direction. During a transitional period after this shutdown, Cakewalk's servers will continue to be operational for users of the Cakewalk software, while software updates will be stopped..."

 

μάστα... δικό σας... ;D

 

Άλλωστε, η Cakewalk είχε και έχει προϊόντα που δεν απευθύνονται στον επαγγελματία, μάλιστα αυτά είναι τα περισσότερα. Προφανώς περιμένανε να βγάζουν χρήματα και από αυτά τα προϊόντα, αλλιώς δεν θα υπήρχαν στον κατάλογο.

 

εφόσον μπορώ να θυμηθώ στα τόσα χρόνια που ασχολήθηκα μαζί της, η εταιρεία στηρίχθηκε πάντα στο επαγγελματικό της προϊόν... την "ναυαρχίδα" της, cakewalk pro μετέπειτα Sonar...

επί το πλείστον τα υπόλοιπα προιόντα της ήταν ή cut εκδόσεις του (που φυσικά απευθύνονταν στην consumer αγορά) ή κάποια που αποτελούσαν μέρος (plug in κλπ) της κορυφαίας έκδοσης και (why not) δίνονταν και ως ανεξάρτητα...

ακόμα και το Cakewalk Guitar Tracks Pro όμως που απευθύνθηκε απ ευθείας σε ερασιτέχνες (παρ όλο το pro στον τίτλο) βασιζόταν στον κώδικα του DAW χωρίς σοβαρό έξτρα κόστος έρευνας & ανάπτυξης...

 

επιμένω λοιπόν ότι η πειρατεία δεν έπαιξε πρωταρχικό ρόλο... κι αυτό είναι διαπίστωση λογική κι όχι υπεράσπιση της "κλοπής" (με μπολντ ;D) όπως περίπου μου αποδόθηκε... ::) ;D

επίσης προφανώς δεν συμφωνώ ότι τα λεφτά που περίμεναν από την παράπλευρη αγορά θα έπαιζαν άξιο λόγου ρόλο στο θέμα της ίδιας της ύπαρξής της...

 

σε αυτά βέβαια που δεν μπορώ να διαφωνήσω (μια και είναι τόσο "γενικά" που εμπεριέχουν εξ ολοκλήρου και τις θέσεις μου χωρίς να τις αντικρούουν) είναι ότι "... το θέμα είναι σύνθετο..." και ότι "...Το software είναι παράξενο πράγμα, επενδυτικά μιλώντας..."... ;)

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλίμονο (kate me  :)) αν μια εταιρεία μετά από πετυχημένη πορεία 30 χρόνων, και μάλιστα λίγο μετά από επιτυχημένη εξαγορά της κατά την οποία "ξετινάχτηκαν" οι οικονομικές της δυνατότητες και προοπτικές, ανακάλυψε ότι οι "μισθοί" θα τη ρίξουν έξω... ή ξαφνικά ανακάλυψε το θέμα της πειρατείας και αυτή μπήκε εκ νέου στην εξίσωση βιωσιμότητάς της ώστε να κλείσει εξ αιτίας της... απλά δεν θα εξαγοραζόταν (πλην περίπτωσης "θαψίματος" ανταγωνιστικού προϊόντος).... ;)

 

από την άλλη αυτό που μου επισήμανε προ ολίγου φίλος επί των οικονομικών που πέρασε (και πριν του πω πολλά), είναι να κοιτάξω προς την διοίκηση... άλλαξε ας πούμε κάποιος επί χρόνια διευθύνων σύμβουλος που καθόριζε την πολιτική της?... χμ!!! ρε λες?... μπας και κάνας (που δεν το χε το άθλημα) "βεζίρης έγινε χαλίφης στην θέση του χαλίφη"και αδυνάτισε και η θέση της εταιρείας στα νέα σχήματα που ενσωματώθηκε χωρίς "σθεναρή" πλέον υπεράσπιση της απέναντι στους γνωστούς άγνωστους "χαρτογιακάδες" που προαναφέρθηκαν στο αρχικό μου post?...

 

με ένα σύντομο γουγλινκ ιδού:

"...Effective 1 July 2012, Greg Hendershott resigned as CEO, after 25 years with the company. Michael Hoover, previously Executive Vice President of Products, became President, effective 1 July 2012. On December 6th, 2013, Roland sold all their shares of Cakewalk to Gibson Brands. Cakewalk will continue to operate in Boston, developing products for the Cakewalk brand along with joint products with TASCAM.

 

...On November 17, 2017, Gibson shut down day-to-day operation of Cakewalk in order to align better with the parent company's business direction. During a transitional period after this shutdown, Cakewalk's servers will continue to be operational for users of the Cakewalk software, while software updates will be stopped..."

 

μάστα... δικό σας... ;D

 

εφόσον μπορώ να θυμηθώ στα τόσα χρόνια που ασχολήθηκα μαζί της, η εταιρεία στηρίχθηκε πάντα στο επαγγελματικό της προϊόν... την "ναυαρχίδα" της, cakewalk pro μετέπειτα Sonar...

επί το πλείστον τα υπόλοιπα προιόντα της ήταν ή cut εκδόσεις του (που φυσικά απευθύνονταν στην consumer αγορά) ή κάποια που αποτελούσαν μέρος (plug in κλπ) της κορυφαίας έκδοσης και (why not) δίνονταν και ως ανεξάρτητα...

ακόμα και το Cakewalk Guitar Tracks Pro όμως που απευθύνθηκε απ ευθείας σε ερασιτέχνες (παρ όλο το pro στον τίτλο) βασιζόταν στον κώδικα του DAW χωρίς σοβαρό έξτρα κόστος έρευνας & ανάπτυξης...

 

επιμένω λοιπόν ότι η πειρατεία δεν έπαιξε πρωταρχικό ρόλο... κι αυτό είναι διαπίστωση λογική κι όχι υπεράσπιση της "κλοπής" (με μπολντ ;D) όπως περίπου μου αποδόθηκε... ::) ;D

επίσης προφανώς δεν συμφωνώ ότι τα λεφτά που περίμεναν από την παράπλευρη αγορά θα έπαιζαν άξιο λόγου ρόλο στο θέμα της ίδιας της ύπαρξής της...

 

σε αυτά βέβαια που δεν μπορώ να διαφωνήσω (μια και είναι τόσο "γενικά" που εμπεριέχουν εξ ολοκλήρου και τις θέσεις μου χωρίς να τις αντικρούουν) είναι ότι "... το θέμα είναι σύνθετο..." και ότι "...Το software είναι παράξενο πράγμα, επενδυτικά μιλώντας..."... ;)

 

 

Μη  τον θυμώνεις γιατί θα πάει να αξιολογήσει σήμερα και να απολύσει καμία δεκαριά διευθυντικά στελέχη μόλις βγει στη γύρα. Εγώ σταματάω γιατί λυπάμαι τους καημένους τους διευθυντές. Τι θα απογίνουν.............

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@npap

Καλημέρα

 

Έχεις διαρκείς αναφορές σε οικονομικά/λογιστικά στοιχεία, τα οποία αν είχες (οπότε δείξε τα και σε εμάς) και αν έγραφαν αυτά που λες, τότε θα είχες δίκηο. Υποπτεύομαι όμως ότι απλώς υποθέτεις πράγματα. Π.χ. πως ξέρεις εσύ ότι η εξαγορά ήταν επιτυχημένη; Προφανώς δεν ήταν, αν ήταν δεν θα κλείνανε. Επίσης, για ποιον θα ήταν επιτυχημένη; Και πόσο έχουν αλλάξει τα κοστολόγια από τότε; Και τι σημαίνει "στηριζόντουσαν" στο επαγγελματικό προϊόν; Που ξέρεις ποια προϊόντα τους έδιναν τα περισσότερα ποσοστιαία κέρδη; Και τι εννοώ εγώ ότι το θέμα είναι σύνθετο, ή ότι το "software είναι παράξενο πράγμα, επενδυτικά μιλώντας"; Εγώ έχω απάντηση, αλλά εσύ τι εννοείς;

 

Βασικά, είναι προφανές ότι στην Ελλάδα, "όποιος οδηγεί ταξί έχει άποψη για τα οικονομικά της Mercedes" που έλεγε και ένας γνωστός μου, αλλά κάπου εδώ ας θυμηθούμε ότι μπορεί και να κάνουμε λάθος στις υποθέσεις μας.

 

@cos_dr

Κώστα θα σου απαντούσα αλλά πρέπει να ντυθώ γρήγορα να πάω να πιάσω δουλειά στο Πλαίσιο, να συναρμολογήσω μερικούς υπολογιστές. Σε παρακαλώ, μην τους στείλεις fax και τους πεις ότι ξέρεις να το κάνεις καλύτερα από 'μένα, θα χάσω τη δουλειά μου και θα μου πάρουν το σπίτι με τους πλειστηριασμούς πρώτης κατοικίας.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου