Προς το περιεχόμενο

Μήπως πρόκειται για απάτη;


Kirias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator
Οι περισσότερες περιπτώσεις περιλαμβάνουν τουλάχιστον ένα απο τα παρακάτω δείγματα:

Email ή μήνυμα απο το εξωτερικό.

Γενικόλογo διερευνητικό κείμενο, π.χ "is this item still available." ή "Γεια σου πωλητή! ενδιαφέρομαι, ποια είναι η τελευταία τιμή πώλησης;"

Φτωχά αγγλικά και ανορθόγραφα ή προφανή μετάφραση στα ελληνικά απο το Google translate.

Προσφορά για αγορά με τιμή μεγαλύτερη της ζητούμενης.

Αδυναμία συνάντησης για την παραλαβή ή παράδοση.

Αποφύγετε τις απάτες. Κάνετε τις συναλλαγές σας τοπικά.

 

1. Κοίταξες το mail της τράπεζας; Απο ποια διεύθυνση είναι; Συνήθως δεν έχει καμμία σχέση. :police:

2. Μήπως σου γράφει ο ίδιος ο... πρόεδρος της τράπεζας;  :o

3. Μήπως είναι ανορθόγραφο και δεν φαίνεται επίσημο έγγραφο;

4. Τι κάνει νιάου στα κεραμίδια; ;)

 

Ναι είναι τόσο χοντροκομμένα στοιχεία και απλά να διασταυρωθούν.

Ολα τα παραπάνω πρέπει να σε κάνουν να σκεφτείς σοβαρότερα και να αποφύγεις τον "χάχα" που βρέθηκε στην μολδοβλαχία να σου στέλνει όσα ή και περισσότερα κάνει η αγγελία σου. 

 

 

 

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στην Bank Of Montreal, είχε και κάποιος άλλος......... ομόλογα.  ;D

Μην τσιμπάς με τέτοια, αγνόησέ το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και είναι απάτη...

Γιατί δεν περιμένεις σε οποιαδήποτε περίπτωση απλά να πάρεις πρώτα τα λεφτά. Τότε είσαι σίγουρος

 

Για την πλάκα πάντως, στείλε του και εσύ ένα τάχαμου track and trace code, έτσι για να έχει να περιμένει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100% Απάτη.

 

Την εχει πατήσει φίλος με κιθάρα. Και καλά ήταν να σταλεί στην Τσεχία, με την μεταφορά των χρημάτων μέσω της Bank of Montreal (με ψεύτικα e-mail κλπ.).

 

Εγώ έλαβα σήμερα μάλιστα 2 μηνύματα για αγγελία μου, για να στείλω και καλά την κιθάρα στο εξωτερικό (Τσεχία).

 

Στέλνουν και σε αγγλικά και μεταφρασμένα ελληνικά μηνύματα..

 

Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη καμια φορα οταν εχω χρονο  ψιλοαπανταω γα τον χαβαλε,μου χε στειλει ενας οτι ενδιαφερεται για την eric johnson που ειχα οντως αγγελια και οτι κυνηγαει πολυ καιρο μια τετοια κιθαρα...μου ζητησε λοιπον να του στειλω φωτο...ε του στειλα κ εγω...απο τη gibson les paul...και μου απανταει ΄ωραια μια χαρα η κιθαρα σου προχωραμε'! ;D :P

 

...κ δεν προχωρησαμε!!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Πρόκειται για απάτη τελικά! Μου απάντησε η BANK OF MONTREAL λέγοντας πως δεν προέρχεται από αυτούς το email και είναι πλαστό. Οπότε το νου σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου