Προς το περιεχόμενο

What's the buzz...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

What's the buzz, tell me what is happenning, ...έλεγε το άσμα στο Jesus Christ Superstar.

Το ίδιο λέω κι εγω ρε παίδες. Ακούστε το βίντεο σας παρακαλώ και δώστε τα φώτα σας.

 

 

Είχε καεί μια ανορθώτρια λάμπα 5Υ3GT και έλεγα πριν την αλλάξω πως έφταιγε αυτή.

Την αλλάζω σήμερα και ενω εξυπηρετείται ο λόγος ύπαρξης της (επιλογή 5, 15, 30W), ο θόρυβος συνεχίζει κανονικά.

Κοίταξα μην είναι καμια άλλη λυχνία χαλαρή στην υποδοχή της αλλά δεν φαίνεται κάτι αρνητικό. Λέτε καμιά προενισχύτρια;

Σας έχει συμβεί;

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο θόρυβος είναι με όργανο ή χωρίς;

Χτύπησες ελαφρά κάθε λυχνία με μολυβάκι;

Μήπως έχεις κάποιο ντιμεράκι κοντά;

Από γειώσεις πως πάει το σπίτι;

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον θελει το μαστορα του!!Το προβλημα ειναι με καποια αντισταση (οχι λαμπα ) κατα την γνωμη μου.Εχει ''αρπαξει'' καποια αντισταση και θελει αλλαγη.Ισως και να θελει και καμμια λαμπα δεν λεω αλλα παλι τον μαστορα του τον χρειαζεται.Αντε yameth αρον τον MESA σου και τραβα! ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αυτός ο θόρυβος είναι με όργανο ή χωρίς;

Χτύπησες ελαφρά κάθε λυχνία με μολυβάκι;

Μήπως έχεις κάποιο ντιμεράκι κοντά;

Από γειώσεις πως πάει το σπίτι;

 

Πρόκειται για μηχανικό θόρυβο, δεν βγαίνει από το μεγάφωνο.

Ούτε μολυβάκι κανει διαφορά, ούτε ντιμερ υπάρχει ενώ η γείωση μια χαρά είναι.

Μίλησα με τεχνικό και θα είναι η επόμενη κίνηση μου.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου κανει για θορυβος απο προβληματικη λυχνια τελικη, ή προενισχυτρια.

 

Συμφωνώ. δεν μοιάζει με ήχο που θα έκανε λάμπα - ή τουλάχιστον με ήχο προβληματικής λάμπας που εγω να εχω ακουσει.

Με προβληματίζει ο "μηχανικός" ήχος που λες... μετασχηματιστής? κάποιου είδους ρελέ? ή μήπως έχει κανένα ανεμιστηράκι μέσα...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή μήπως έχει κανένα ανεμιστηράκι μέσα...?

 

Έχει. Αλλά το ανοιγοκλείνεις με switch σε εμφανή θέση, οπότε μάλλον θα το έχει ελέγξει ο yameth. Πάντως όντως έτσι ακούγεται, σα να έχει μπει κάτι ή να έχει πρόβλημα ανεμιστήρας.

 

[οφφτοπικ] Το θέμα που ζορίζει ο LS και καίει τελικά την rectifier είναι γνωστό, τουλάχιστον για τα πρώτα μοντέλα, αλλά άλλη κουβέντα :P [/οφφ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Έχει. Αλλά το ανοιγοκλείνεις με switch σε εμφανή θέση, οπότε μάλλον θα το έχει ελέγξει ο yameth. Πάντως όντως έτσι ακούγεται, σα να έχει μπει κάτι ή να έχει πρόβλημα ανεμιστήρας.

 

[οφφτοπικ] Το θέμα που ζορίζει ο LS και καίει τελικά την rectifier είναι γνωστό, τουλάχιστον για τα πρώτα μοντέλα, αλλά άλλη κουβέντα :P [/οφφ]

 

Σωστά, τον ανεμιστήρα τον έχω κλειστό απο τον διακόπτη.

Καθόλου off-topic πάντως το θέμα με την ανορθώτρια. Εχεις εμπειρία μήπως ή κάπου να αναφέρεται λύση;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει. Αλλά το ανοιγοκλείνεις με switch σε εμφανή θέση, οπότε μάλλον θα το έχει ελέγξει ο yameth.

 

Μήπως υπάρχει και κάποιο άλλο, "κρυφό" ανεμιστηράκι? ή ακόμα (όσο κουλό κι αν ακούγεται) το ανεμιστηράκι το έχεις στη θέση off αλλά αυτό δεν κλεινει και ακούγεται κάτι που έχει μαζέψει μέσα? Λογικά θα τα έχεις ψάξει αυτά, αλλά λέω μήπως...

Πάντως ξαναλέω για μετασχηματιστή... μπορείς να εντοπίσεις με το αυτί αν προέρχεται απο εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν υπάρχει δεύτερο ανεμιστηράκι. Δυο τεχνικοί που μίλησα, για τον μετασχηματιστή μου είπαν.

Ομως ούτε ζεσταίνεται, ούτε σταματάει ο θόρυβος όταν τον ακουμπάω.

Θα δούμε... η αυτοψία θα μας πει.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου