Προς το περιεχόμενο

Roland MT80 -φορητή συσκευή αναπαραγωγής midi με floppy disk


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Δεν ξέρω για εσάς, αλλά είναι από τις πιο cool συσκευές που γνωρίζω ;D.

 

Πρόκειται για ένα midi boombox με δισκέτα 3.5'' :D......για περαιτέρω see the video:

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για εσάς, αλλά είναι από τις πιο cool συσκευές που γνωρίζω ;D.

 

Πρόκειται για ένα midi boombox με δισκέτα 3.5'' :D......για περαιτέρω see the video:

 

 

 

 

στην εποχή του έσκιζε σίγουρα.

 

Πάνω σε αυτό να πω κάποιες σκέψεις που μου ρθαν.

 

Τώρα π.χ. το κάνεις από το κινητό σου αυτό μέσω bluetooth η DLNA στο δίκτυό σου μια και η κάθε σύγχρονη συσκευή αναπαραγωγής ήχου και εικόνας που με περιστοιχίζει αυτή τη στιγμή που γράφω αυτές τις γραμμές και κοστίζει φτηνά για τα σύγχρονα δεδομένα υποστηρίζει την εν λόγω αναπαραγωγή με κάθε δυνατότητα επεξεργασίας που κάνει η εν λόγω συσκευή του βίντεο and more.

 

κοινώς μπορώ να αράξω στον καναπε, να φορτώσω το αγαπημένο μου app που υποστηρίζει την αναπαραγωγή και το editing των midi files, ακόμα και να συνθέσω και να ακούω από τα ηχεία του home cinema, είτε και από τα studio monitors μέσω υπολογιστή και μόλις τελειώσω να μοιραστώ το αποτέλεσμα στις διαδικτυακές πλατφόρμες επικοινωνίας, κοινωνικής δικτύωσης whatever.

 

Αλλά τα retro machines έχουν την συναισθηματική αλλά και την ουσιαστική αξία για την εποχή τους. Aπόλυτο respect, μια αίσθηση νοσταλγίας.

 

Και εγώ πολλές φορές ψάχνω ανάλογα βίντεο για να θυμάμαι τι έκανα και εγώ, ιδιαίτερα στον τομέα της μουσικής και έχω μετανιώσει για τον εξοπλισμό που έχω ξεφορτωθεί ανά καιρούς.

 

Έτσι είναι φίλε μου.

Ο εξοπλισμός που διατηρούν άνθρωποι σαν εσένα και χρησιμοποιούν τους δίνει κατά την γνώμη μου μια κλάση ιδιαίτερα αν έχουν και μέχρι και σήμερα ένα αξιέπαινο αποτέλεσμα μέσω αυτής της χρήσης ενώ εγώ π.χ. νιώθω πιό απρόσωπος και πιο χαμένος στη μάζα.

 

Ε? Έτσι δεν είναι ?

χαχαχαχαχαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι βλέποντας αυτό το παρακμιακό κατασκεύασμα (μονοφωνικό boombox με δισκέτα  :o και την τυρίλα από το πρώιμο MIDI να ζέχνει ολούθε ) μου έρχονται στο μυαλό οι εξής εικόνες:  ;D

 

 

- Οθόνη σε χρώμα σκατουλί του hangover και μοντεμ ανάπηρο σαλιγκάρι, να ψάχνει midifiles στο geocities

 

- Φραπές γλυκός με γάλα και τασάκι φίσκα με γόπες, με έξτρα λέτσα από τον αφρό στο μουστάκι.

 

- Παντόφλα Πήγασος οικοδομική, με έξτρα κοράτσα στα νύχια και μπύρα Άμστελ από μπουκάλι ανοιγμένο με αναπτήρα.

 

- Δηλώσεις Νίκου Γκάλη στο Φίλιππα Συρίγο, με σπασμένα ελληνικά, τίγκα στον ιδρώτα και τις τρίχες να πετάγονται από το φανελάκι σαν αγκάθια σκατζόχοιρου.

 

- Μηχανάκι δίχρονο κωλοφτιαγμένο, με οδηγό πρεζάκι, να βγάζει καπνούς και βρώμα σα κουνάβι που το απείλησε δεινόσαυρος.

 

- Πηγαδάκια στην Ομόνοια, να φωνάζουν οι παπούδες για τα πολιτικά, και τοπικές οργανώσεις πασοκ σε κάθε γωνία.

 

- Μιζέρια, κακομοιριά, σκοτάδι, έρεβος, πανούκλα, τύφος, κνίτες και κάθε αραχνιασμένη και απωθημένη ανάμνηση μου ξανάρθε μπροστά μου, όταν είδα αυτό το έκτρωμα.

 

Να μας ζήσουν τα PC και τα Mac και οι software developers,  ;D ποτέ ξανά τέτοια εκτρώματα,  ;D κάψτε τα με φωτιά, τροχιακός βομβαρδισμός, άκου boombox,  ;D άκου boombox με δισκέτα,  ;D καλύτερα κλαρίνο με αρκούδα στην ομόνοια,  ;D καλύτερα παπατζής, καλύτερα να παίζεις θέλεις τραλαλα θέλω τραλαλό, θέλεις γλειφιτζούρι χωνάκι παγωτό με κιθάρα hello kitty μεσάνυχτα στον κήπο με τους δίπλευρους ψήστες ψαριών  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τους πληκτράδες ψιλοάχρηστο όλα σχεδόν τα arranger/synth μπορούν να αναπαράγουν midi files τα πιο καινούργια μοντέλα υποστηρίζουν και kar & mp3 με musid score & lyrics στην οθόνη 

 

την εποχή που βγήκε (1993 νομίζω) πάλι πολλά synth/arranger υποστήριζαν midi playback μέσω flopy οπότε και τότε ήταν περιτό ήταν αλλά για άλλους μουσικούς ίσως ενδιαφέρον.

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι βλέποντας αυτό το παρακμιακό κατασκεύασμα (μονοφωνικό boombox με δισκέτα  :o και την τυρίλα από το πρώιμο MIDI να ζέχνει ολούθε ) μου έρχονται στο μυαλό οι εξής εικόνες:  ;D

 

 

- Οθόνη σε χρώμα σκατουλί του hangover και μοντεμ ανάπηρο σαλιγκάρι, να ψάχνει midifiles στο geocities

 

- Φραπές γλυκός με γάλα και τασάκι φίσκα με γόπες, με έξτρα λέτσα από τον αφρό στο μουστάκι.

 

- Παντόφλα Πήγασος οικοδομική, με έξτρα κοράτσα στα νύχια και μπύρα Άμστελ από μπουκάλι ανοιγμένο με αναπτήρα.

 

- Δηλώσεις Νίκου Γκάλη στο Φίλιππα Συρίγο, με σπασμένα ελληνικά, τίγκα στον ιδρώτα και τις τρίχες να πετάγονται από το φανελάκι σαν αγκάθια σκατζόχοιρου.

 

- Μηχανάκι δίχρονο κωλοφτιαγμένο, με οδηγό πρεζάκι, να βγάζει καπνούς και βρώμα σα κουνάβι που το απείλησε δεινόσαυρος.

 

- Πηγαδάκια στην Ομόνοια, να φωνάζουν οι παπούδες για τα πολιτικά, και τοπικές οργανώσεις πασοκ σε κάθε γωνία.

 

- Μιζέρια, κακομοιριά, σκοτάδι, έρεβος, πανούκλα, τύφος, κνίτες και κάθε αραχνιασμένη και απωθημένη ανάμνηση μου ξανάρθε μπροστά μου, όταν είδα αυτό το έκτρωμα.

 

Να μας ζήσουν τα PC και τα Mac και οι software developers,  ;D ποτέ ξανά τέτοια εκτρώματα,  ;D κάψτε τα με φωτιά, τροχιακός βομβαρδισμός, άκου boombox,  ;D άκου boombox με δισκέτα,  ;D καλύτερα κλαρίνο με αρκούδα στην ομόνοια,  ;D καλύτερα παπατζής, καλύτερα να παίζεις θέλεις τραλαλα θέλω τραλαλό, θέλεις γλειφιτζούρι χωνάκι παγωτό με κιθάρα hello kitty μεσάνυχτα στον κήπο με τους δίπλευρους ψήστες ψαριών  ;D ;D ;D

 

Ε, Κατάληψη, φραπές γλυκός με γάλα στα Εξάρχεια και μετά σούζα όλη την Αλεξάνδρας με το ΧΤ το διόμισι, μπιλιάρδο, Αmiga και το βράδυ Aυτοκίνηση. Καμία επαφή χαχαχαχαχαχαχα

 

Έτσι ακριβώς ήταν ένας που τον ήξερα και τα κάναμε και τώρα είναι χειρούργος ορθοπεδικός στην Αγγλία κουστουμάτος. Και τον είδα πρόσφατα και μου λέει, άρε εποχές τότε. Τώρα που βαδίζουμε ρε φίλε? χαχαχαχαχαχχαχαχ

 

Σε λίγο δεν θα παίζουμε με αυτά. Αυτά θα παίζουν μαζί μας.

Θα μας έχουν για gadgets τα ρομπότ. χαχαχαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, εδώ είσαι ...

 

 

panionios.JPG

 

 

Πάνθηρες και Πανιωνάρα τις Κυριακές, ξεκινούσαμε απ' την πλατεία με μπύρες, προσπαθώντας να συνέλθουμε από το Σαββατόβραδο στην Rainbow/victoria ... κλπ

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα χτες μόλις ανέβηκε στο κανάλι του. Ο άνθρωπος  δεν ασχολείται με μουσική γι αυτό του φάνηκε ενδιαφέρον. Πάντως η roland για Πολλά χρόνια δούλεψε και δουλεύει πάνω στο concept  αυτό για όσους δηλ δεν ασχολούνται με daw.

Έχω ένα παρόμοιο μεταγενέστερο το br600 και τα πρώτα μου βιογραφικά βήματα τα έκανα μ αυτό

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

. Ο άνθρωπος  δεν ασχολείται με μουσική γι αυτό του φάνηκε ενδιαφέρον.

Έμενα όλα αυτα μου φαίνονται ενδιαφέροντα.

 

Από την μπομπίνα....μέχρι το cubase pro 9,5,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου