Προς το περιεχόμενο

Roland MT80 -φορητή συσκευή αναπαραγωγής midi με floppy disk


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

μμμ... Sound Canvas... ένα εμπνευσμένο project της Roland με δεκάδες φθηνά προϊόντα (βασισμένα στο αρχικό general midi sound module sc-55), που άφησε εποχή φέρνοντας πολύ κόσμο κοντά σε απρόσιτους (για μη πληκτροφόρους) δρόμους δημιουργίας....

 

προσωπικά με είχε βοηθήσει πολύ στο σπίτι για να καταγράφω γρήγορα κάποιες ιδέες μου το sc-155

 

width=500 height=500https://images.reverb.com/image/upload/s--IxbJ_G3n--/a_exif,c_limit,e_unsharp_mask:80,f_auto,fl_progressive,g_south,h_620,q_90,w_620/v1493574159/vgihd4hg42ky1prz1edo.jpg[/img]

 

και στα live τo βολικότατο για εμέ (τον πλούσιο πλην τίμιο κιθαρίστα)  sd-35

 

width=600 height=450https://images.reverb.com/image/upload/s--TgSgjKTT--/a_exif,c_limit,e_unsharp_mask:80,f_auto,fl_progressive,g_south,h_620,q_90,w_620/v1443814986/v5lhrabi2snbc6hujslt.jpg[/img]

 

έτσι εγώ μόνο όμορφες εικόνες έχω ως ανάμνηση από την εποχή και τα ανάλογα τζιτζιμπλίκια... κυρίως με εξοικονόμηση χρόνου και κάποιες εκστασιασμένες ξανθούλες στα πιανο μπαρςςς που τους έλυνα την απορία: "καλέ πως γίνεται να ακούγεται έτσι το όργανό σας" αργότερα λεπτομερώς στο δωμάτιο μου...  :angel: ;D

είναι θέμα ματιάς... ;) :-*

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μμμ... Sound Canvas... ένα εμπνευσμένο project της Roland με δεκάδες φθηνά προϊόντα (βασισμένα στο αρχικό general midi sound module sc-55), που άφησε εποχή φέρνοντας πολύ κόσμο κοντά σε απρόσιτους (για μη πληκτροφόρους) δρόμους δημιουργίας....

 

προσωπικά με είχε βοηθήσει πολύ στο σπίτι για να καταγράφω γρήγορα κάποιες ιδέες μου το sc-155

 

width=500 height=500https://images.reverb.com/image/upload/s--IxbJ_G3n--/a_exif,c_limit,e_unsharp_mask:80,f_auto,fl_progressive,g_south,h_620,q_90,w_620/v1493574159/vgihd4hg42ky1prz1edo.jpg[/img]

 

και στα live τo βολικότατο για εμέ (τον πλούσιο πλην τίμιο κιθαρίστα)  sd-35

 

width=600 height=450https://images.reverb.com/image/upload/s--TgSgjKTT--/a_exif,c_limit,e_unsharp_mask:80,f_auto,fl_progressive,g_south,h_620,q_90,w_620/v1443814986/v5lhrabi2snbc6hujslt.jpg[/img]

 

έτσι εγώ μόνο όμορφες εικόνες έχω ως ανάμνηση από την εποχή και τα ανάλογα τζιτζιμπλίκια... κυρίως με εξοικονόμηση χρόνου και κάποιες εκστασιασμένες ξανθούλες στα πιανο μπαρςςς που τους έλυνα την απορία: "καλέ πως γίνεται να ακούγεται έτσι το όργανό σας" αργότερα λεπτομερώς στο δωμάτιο μου...  :angel: ;D

είναι θέμα ματιάς... ;) :-*

 

Ναι  ναι, ο Καμβάς ήταν ωραίο project/concept.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συμφωνώ....το canvas μας είχε ξαλασπώσει και εμάς πολλές φορές σε live (ναι όταν ήμουνα μικρός και περφόρμαρα)  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και το φερε η συζήτηση περί Roland να αναφέρω και το MC500 MKII που χρησιμοποίησε ο Carin στο pulse live το 1994 τώρα μπορεί να γελάμε με αυτές τις δυνατότητες αλλά για τότε ήταν πολύ μπροστά....

 

συγκινήθηκα πάω να φάω ένα σουβλάκι με τζατζίκι μετάαπό τόση 80ίλα ;D

mc500mkII.jpg.4330bdbe0d506b676b8bd8fc6c06e39d.jpg

pulse.thumb.jpg.eaeb6cdb544bd860ab289ab884f68507.jpg

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έμενα όλα αυτα μου φαίνονται ενδιαφέροντα.

 

Από την μπομπίνα....μέχρι το cubase pro 9,5,

 

το λεω αυτό γιατί ο τύπος (ενώ είναι εξαιρετικός με ορισμένα είδη που παρουσιάζει) εδώ τον είδα να χωλαίνει καθώς έκανε μια παρουσίαση ενός σοβαρού μηχανήματος για την εποχή του για χομπύστα μουσικό.

 

ωραία και τα midi που παρουσιάστηκαν μετά.

πάντως εγώ το δικό μου (χωρίς Midi) το χρησιμοποιώ ακόμα και σήμερα.

 

boss-br-600-digital-recorder-691604.png

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοε'ιται αγαπούμε Roland αλλά η καλύτερη σειρά MC που βγήκε ήταν αυτή με τα grooveboxes μετά....

 

μάταια περιμένω τον αντικαταστάτη του 909 μάλλον δεν θα ξαναβγάλουνε... :(

giourgia.thumb.jpg.81b2e5181cb1215859085fab595c9ff9.jpg

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου