Προς το περιεχόμενο

Poison Idea - In My Headache - Drum Cover


j.g.!!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά!Αυτό είναι το πρώτο drum cover βίντεο που έχω ανεβάσει ποτέ στο internet!

Πείτε μου γνώμες και απορίες,για να τις συζητήσουμε !

 

YouTube Κανάλια 

Tzei Tzi - Drum Covers , Τ.Ε.Λ.Ο.Σ. - One Man's Band , Winter'Sweat - Music Upload

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο σαν κοβερ, αλλά σε αυτα τα ηλεκτρονικα τυμπανα οπως και να βαρεσεις, πρεπει να ακουγεται λες και κοπανιεσαι?

Ενω οπως βλεπω ισα ισα που τα ακουμπας.

Οταν θελεις να εχεις δυναμικες στο παιξιμο δλδ και να εχεις piano forte, μπορει να το κανει το ηλεκτρονικο οπως τα αληθινα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο σαν κοβερ, αλλά σε αυτα τα ηλεκτρονικα τυμπανα οπως και να βαρεσεις, πρεπει να ακουγεται λες και κοπανιεσαι?

Ενω οπως βλεπω ισα ισα που τα ακουμπας.

Οταν θελεις να εχεις δυναμικες στο παιξιμο δλδ και να εχεις piano forte, μπορει να το κανει το ηλεκτρονικο οπως τα αληθινα?

Σε αυτό παίζει ρόλο τη κεφαλή έχει η ηλεκτρονική drums και καλό είναι να εχουν και μεμβράνες αλλά δεν έχουν όλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό παίζει ρόλο τη κεφαλή έχει η ηλεκτρονική drums και καλό είναι να εχουν και μεμβράνες αλλά δεν έχουν όλα

  Θα αναφέρεσαι σε hybrid style υποθέτω. :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη συστηματικη παίζεις φιλέ μου

 

Με τη συστηματική ; Τι εννοείς ;

YouTube Κανάλια 

Tzei Tzi - Drum Covers , Τ.Ε.Λ.Ο.Σ. - One Man's Band , Winter'Sweat - Music Upload

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο σαν κοβερ, αλλά σε αυτα τα ηλεκτρονικα τυμπανα οπως και να βαρεσεις, πρεπει να ακουγεται λες και κοπανιεσαι?

Ενω οπως βλεπω ισα ισα που τα ακουμπας.

Οταν θελεις να εχεις δυναμικες στο παιξιμο δλδ και να εχεις piano forte, μπορει να το κανει το ηλεκτρονικο οπως τα αληθινα?

 

Κατά τη γνώμη μου,με βάση και την συνολική μελέτη που έχω κάνει στα συγκεκριμένα ηλεκτρονικά τύμπανα,υπάρχουν δυναμικές.

Ειδικά στην μελέτη των rudiments,ξεχωρίζουν οι χαμηλές(piano) από τις δυνατές(forte) νότες.

YouTube Κανάλια 

Tzei Tzi - Drum Covers , Τ.Ε.Λ.Ο.Σ. - One Man's Band , Winter'Sweat - Music Upload

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παίξιμο μια χαρά και πιστό στο ύφος του κομματιού.

 

Το θέμα με τα ηλεκτρονικά τύμπανα υπάρχει δυστυχώς, και όσο πιο φτηνά τόσο πιο μακριά είναι από τα φυσικά, με τις δυναμικές να είναι το βασικότερο απ' τα σημεία που υστερούν.

Δεν ξέρω αν παίζεις αποκλειστικά σε ηλεκτρονικά - ελπίζω όχι - αλλά αν θέλεις να βγάλεις αυτή την ένταση σε ακουστικό σετ (και αισθητικά και σε ...dB) θα πρέπει να αλλάξεις τελείως την προσέγγισή σου. Δεν πρόκειται να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα χαϊδεύοντας, όπως στο βίντεο.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παίξιμο μια χαρά και πιστό στο ύφος του κομματιού.

 

Το θέμα με τα ηλεκτρονικά τύμπανα υπάρχει δυστυχώς, και όσο πιο φτηνά τόσο πιο μακριά είναι από τα φυσικά, με τις δυναμικές να είναι το βασικότερο απ' τα σημεία που υστερούν.

Δεν ξέρω αν παίζεις αποκλειστικά σε ηλεκτρονικά - ελπίζω όχι - αλλά αν θέλεις να βγάλεις αυτή την ένταση σε ακουστικό σετ (και αισθητικά και σε ...dB) θα πρέπει να αλλάξεις τελείως την προσέγγισή σου. Δεν πρόκειται να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα χαϊδεύοντας, όπως στο βίντεο.

 

Τα συγκεκριμένα ηλεκτρονικά τύμπανα (yamaha dtx press 4)

πλέον δεν πωλούνται στην αγορά.Τον καιρό που πωλούνταν απ'ότι θυμάμαι και αν δεν κάνω λάθος πρέπει να κόστιζαν γύρω στα 1000 ευρώ.Βέβαια,εγώ τα αγόρασα μεταχειρισμένα(άρα και φθηνότερα)και εννοείται γνωρίζοντας την ποιότητα τους,διότι είχα παίξει παλιότερα με τα yamaha dtx press 2 και μου άρεσαν.

Οπότε ήμουν σίγουρος πως τα yamaha dtx press 4,θα ήταν σίγουρα καλύτερα από τα

yamaha dtx press 2,που ήδη είχα παίξει παλιότερα και γι'αυτό όταν μου προέκυψε η ευκαιρία,τα αγόρασα!Έχω εξηγήσει και σε άλλο άτομο αυτού του thread ότι δυναμικές υπάρχουν στα συγκεκριμένα ηλεκτρονικά τύμπανα.

Δεν είναι όλα τα χτυπήματα ίδιου db!Μία διαφορά που δημιουργείται μεταξύ ηλεκτρονικών και ακουστικών τυμπάνων βρίσκεται στον τελικό ήχο που θα παραχθεί,κατά τη διάρκεια του παιξίματος.Και για να γίνω πιο σαφής...πολύ πιο γρήγορα θα προσαρμόσεις τα ηλεκτρονικά τύμπανα να ακούγονται όπως θες παρά τα ακουστικά!Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι δυναμικές στα ηλεκτρονικά τύμπανα διαφέρουν με αυτές στα ακουστικά.Δε νομίζω ότι χρειάζεται απόλυτα διαφορετική προσέγγιση αν κάποιος περάσει από τα ηλεκτρονικά στα ακουστικά τύμπανα.Ίσως να χρειαστεί μερική προσαρμοστικότητα,κυρίως από άποψη ήχου που σου είπα και πιο πάνω,αλλά και αίσθησης!Στα λέω αυτά γιατί έχω παίξει εννοείται και σε ακουστικά τύμπανα!Τώρα όσον αφορά το βίντεο δεν ξέρω πως δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι τα χάιδευα,το μόνο σίγουρο είναι ότι προσπαθούσα να ήμουν χαλαρός και συγκεντρωμένος στο παίξιμο μου.Ειδικότερα,στα σημεία του ρεφρέν όπου κάνω τα γεμίσματα στο snare είμαι σίγουρος ότι δεν τα χάιδευα.Πιθανόν,όμως να μπερδεύει-από άποψη ήχου-ο κομπρέσορας και ο limiter,που έβαλα σαν plug-in μέσα από το πρόγραμμα,για να επεξεργαστώ τον ήχο των τυμπάνων,αλλά και όλου του βίντεο!

YouTube Κανάλια 

Tzei Tzi - Drum Covers , Τ.Ε.Λ.Ο.Σ. - One Man's Band , Winter'Sweat - Music Upload

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πιατινι περισσοτερο μου φανηκε η ελλειψη δυναμικης που ανεφερα πιο πανω.

Ολες τις φορες ακουγοταν τερμα στα κοκκινα

Προσπαθησε να ψαχτεις  να παιξεις μεσω ηχων VST instruments (easy drummer, superior, addictive κλπ), ισως γλυκανει ολο το πραγμα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου