Προς το περιεχόμενο

Συγχρονισμός apreggiator στο τέμπο του τραγουδιού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδεύομαι με κάτι και έχω μέχρι στιγμής καταφέρει να παίζω ένα σχηματάκι στο appregiator και μετά το βάζω στο instrument track.

η (αφελής) ερώτηση είναι θεωρητικά δεν πρέπει να έρθει στο ρυθμό του κλικ που είναι το κομμάτι ήδη ? (πχ 96 εδώ)

 

Επίσης ποιά είναι η σωστή διαδικασία?

βάζω πχ ένα δυό μετρα πριν να παίζει και μετά όταν έρθει το μέτρο το χτυπάω στο πληκτρολόγιο.

όμως έτσι κάτι δεν μου συγχρονίζει

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον) Θα πρέπει να έχεις επιλέξει το arpeggiator να συγχρονίζει με το τέμπο του track, κάποια επιλογή sync to track tempo θα υπάρχει.

 

2ον) Άπαξ και τα συγχρονίσεις, μπορεί να μην συγχρονίζονται ( ;D )ακριβώς με το παίξιμό σου, για δύο συνήθως λόγους: Πρώτον το arpeggiator μπορεί να μην είναι πολυφωνικό, να αλλάζει ρυθμό δηλαδή όποτε παίζεις μια διαφορετική, πιο περίπλοκη συγχορδία. Σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να προσαρμόσεις το παίξιμό σου. Αν πάλι είναι πολυφωνικό, μπορεί το παίξιμό σου να μην είναι ΑΚΡΙΒΩΣ στο σωστό χρόνο, οπότε το arpeggiator θα συγχρονίζεται με το επόμενο value, το επόμενο 16ο πχ, και συνεπώς θα ξεφεύγει ο ρυθμός. Αυτό λύνεται με εξάσκηση, ή πιο πρακτικά με quantize ή/και editing στο παίξιμο αφότου γράψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον) Θα πρέπει να έχεις επιλέξει το arpeggiator να συγχρονίζει με το τέμπο του track, κάποια επιλογή sync to track tempo θα υπάρχει.

 

2ον) Άπαξ και τα συγχρονίσεις, μπορεί να μην συγχρονίζονται ( ;D )ακριβώς με το παίξιμό σου, για δύο συνήθως λόγους: Πρώτον το arpeggiator μπορεί να μην είναι πολυφωνικό, να αλλάζει ρυθμό δηλαδή όποτε παίζεις μια διαφορετική, πιο περίπλοκη συγχορδία. Σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να προσαρμόσεις το παίξιμό σου. Αν πάλι είναι πολυφωνικό, μπορεί το παίξιμό σου να μην είναι ΑΚΡΙΒΩΣ στο σωστό χρόνο, οπότε το arpeggiator θα συγχρονίζεται με το επόμενο value, το επόμενο 16ο πχ, και συνεπώς θα ξεφεύγει ο ρυθμός. Αυτό λύνεται με εξάσκηση, ή πιο πρακτικά με quantize ή/και editing στο παίξιμο αφότου γράψεις.

 

ευχαριστώ για την απάντηση

1. κάπου πρέπει να έχει....λεω και γω, αλλά άντε βρες το...

είναι το zebra2 για την ώρα demo μέχρι να δω αν ....το έχω !

2. αυτό με το συγχρονισμό δε μου καλοαρέσει.

αφού υποτίθεται είναι και θα είναι στο κλικ το ίδιο γιατί να μην μπορώ πχ να το σύρω στη θέση του. Πχ με τα τύμπανα που γράφω με το ez drummer φτιάχνω με την ίδια λογική το πατς και μετά έχει drag and drop και το βάζω εκεί που θέλω με tentative πάνω στο μέτρο.

 

γι αυτό και ρωτάω σε άλλο θέμα για το zebra

γιατί αν είναι μπελαλίδικο σε τέτοια πράγματα να το παρατήσω, δεν είμαι των σύνθ τόσο.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου