Προς το περιεχόμενο

VST με Bass lines ??? !!! ***


LightStringer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω τη παρεα κ παλι..

 

αναζητω ενα vst ( αν υπαρχει δλδ ) που μεσω midi να μπορει ν βαλει ετοιμη μπασσογραμμη / pattern με βαση το ακορντο που θα παιζω στο mini keyboard...

 

Υπαρχει κατι τετοιο ?

 

Μπορειτε να βοηθησετε ?

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου δεν ξέρω πως μπορείς να το κάνεις αυτό.Ρωτησα και τον GeorgeVocal αλλα δεν γνωρίζει ακριβώς.Δεν δοκιμάζεις να γράψεις ξεχωριστά τη μπασογραμη σε ένα καναλι και μετά να κανεις load στο υπόλοιπο κομμάτι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Here you go: bornemark.se

Μην περιμένεις τίποτα τρελές μπασογραμμές, αλλά είναι το μόνο που ξέρω να το κάνει

 

Ιντονέησον ημάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Here you go: bornemark.se

Μην περιμένεις τίποτα τρελές μπασογραμμές, αλλά είναι το μόνο που ξέρω να το κάνει

 

Πολυ καλο ! Απλα θα χρειαστουν καπως πιο αληθινοι ηχοι απο μπασσο στη συνεχεια. Υπαρχει καμια καλη κ ελαφρια bankα με ηχους ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλο ! Απλα θα χρειαστουν καπως πιο αληθινοι ηχοι απο μπασσο στη συνεχεια. Υπαρχει καμια καλη κ ελαφρια bankα με ηχους ?

You have to try something better...yeah

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ρυθμίσεις το daw σου να γράφει ταυτόχρονα τη μπασογραμμή σε midi (δεν θυμάμαι αν το συγκεκριμένο σου δίνει τη δυνατότητα να χρησιμοποιείς μόνο τα σήματα midi που παράγει με άλλο vst), υπάρχουν διάφορα vst με ήχους μπάσου, ορισμένα εκ των οποίων και free.

 

Σε free βλ. το κλασσικό 4front bass, αλλά και βιβλιοθήκες ήχων όπως EMU Proteus (δεν ξέρω αν μπορείς να το βρεις ακόμα στο internet), ik multimedia sampletank, independence free. Βέβαια εκεί μιλάμε για βιβλιοθήκες με πολλά άλλα όργανα που έχουν και ήχους μπάσου μεταξύ άλλων.

Τώρα σε commercial σίγουρα θα υπάρχουν πολύ ποιοτικά αλλά δεν κατέχω. Να σου πω, από ένα σημείο και μετά συνειδητοποίησα ότι μου ήταν πολύ πιο εύκολο να αγοράσω ένα φτηνό μπασάκι και να γράφω κατευθείαν...

Ιντονέησον ημάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω, από ένα σημείο και μετά συνειδητοποίησα ότι μου ήταν πολύ πιο εύκολο να αγοράσω ένα φτηνό μπασάκι ευχάριστο να έρχεται αυτή στο σπίτι και να γράφω κατευθείαν...

 

ginger_reyes-jpg.1930930

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Φίλε μου δεν ξέρω πως μπορείς να το κάνεις αυτό.Ρωτησα και τον GeorgeVocal αλλα δεν γνωρίζει ακριβώς.

Παρά το γεγονός πως ακόμα και ο GeorgeVocal δεν το ήξερε, εγώ εχω γράψει στο παρελθόν κάποιες μπασογραμμές σε τραγούδια με το Virtual Bass της Steinberg, που είναι στην ουσία το ίδιο plugin, μιας και η bornemark.se που το είχε δημιουργήσει καθως και το Groove Agent μεταξύ άλλων, το πούλησε στην  γερμανική εταιρία.

 

Βέβαια μην ξεχνάς πως είναι εργαλείο δεκαπενταετίας αλλά για μένα λειτούργησε σαν πηγή έμπνευσης, ενω τα μέρη που κράτησα είχαν αξιοπρεπέστατο ήχο και δεν είχαν να ζηλέψουν τίποτα απο άλλα sample libraries.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρά το γεγονός πως ακόμα και ο GeorgeVocal δεν το ήξερ

 

Έλιωσα χαχαχαχαχα

 

Να πω και εγώ κάτι.

Πάνω σε αυτό που ψάχνετε, άμα δουλεύουμε σε περιβάλλον daw, στα δημοφιλή τουλάχιστο υπάρχουν υπερπλήρεις δυνατότητες μέσω των arpeggiator και step sequencers που διαθέτουν από μόνα τους να φτιάξετε σε .....αγαστή συνεργασία με τους τόνους και την αρμονία που εισάγετε  από τα πλήκτρα σας ή και το keyboard σας σε πραγματικό χρόνο ότι μπασογραμμή θέλετε, σε παίξιμο και αντίστοιχες εκφραστικές διαμορφώσεις.

 

Υπάρχουν vst plugins επίσης με αυτόνομες δυνατότητες επίσης arpeggio και step sequencing για την ίδια δουλειά και σε free (λιγότερα) και με μια μικρή δαπάνη όπως και μερικοί arpeggiator με step sequencing αποκλειστικοί που ανοίγονται και σε περιβάλλον daw και με τις απαραίτητες δρομολογήσεις στα vst όργανά σας, ακόμα και στο hardware σας μπορούν να κάνουν την δουλειά με μόνο περιορισμό τη φαντασία.

 

Πάνω σε αυτά κάντε ένα google search όσοι δυσκολεύεστε με το θέμα, δείτε και tutorial που υπάρχουν μπόλικα για όλα αυτά που ανέφερα και βουαλά.

 

Αν κατάλαβα καλά τι θέλετε να κάνετε.

Αν δεν κατάλαβα sorry.

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρά το γεγονός πως ακόμα και ο GeorgeVocal δεν το ήξερε, εγώ εχω γράψει στο παρελθόν κάποιες μπασογραμμές σε τραγούδια με το Virtual Bass της Steinberg, που είναι στην ουσία το ίδιο plugin, μιας και η bornemark.se που το είχε δημιουργήσει καθως και το Groove Agent μεταξύ άλλων, το πούλησε στην  γερμανική εταιρία.

 

Βέβαια μην ξεχνάς πως είναι εργαλείο δεκαπενταετίας αλλά για μένα λειτούργησε σαν πηγή έμπνευσης, ενω τα μέρη που κράτησα είχαν αξιοπρεπέστατο ήχο και δεν είχαν να ζηλέψουν τίποτα απο άλλα sample libraries.

 

το virtual φοβερο! αλλα δεν ειναι συμβατο με cubase 8 k ςιν 64  :'( :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου