Προς το περιεχόμενο

Solar guitars


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτσε ρε συ που θέλεις και κατσαρίδα με το headstock ...

Αυτό θέλει δουλειά.

Σαν να σκοτώνεις μύγες με 45άρι ένα πράγμα ...

Όμως μπορεί να αποτελέσει ένα πολύ σοβαρό και πειστικό επιχείρημα, για να ηρεμήσει ένας "κάφρος" ντράμερ που κοπανάει συνέχεια. 8)

ή τον αλλο κιθαριστα που οταν μιλας δε σταματαει να παιζει!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν αυτές οι ηλεκτρικές με το όνομα SOLAR.Κάπου είδα στη σελίδα τους ότι βγάζουν μόνο baritone μοντέλα. Ποιά είναι η γνώμη σας εσάς γι'αυτές τις κιθάρες ;

Πρόσφατα πήρε μια και ο Stel Andre που είναι μέλος του φόρουμ.Είναι κανείς σας ιδιοκτήτης μιας τέτοιας κιθάρας Τι γνωρίζεται για αυτές τις κιθάρες ;Είχατε κάποια εμπειρία στο παρελθόν ποτέ ;To κόστος αξίζει είναι value for money όργανα ;

 

Παραθέτω και κάποια βίντεο εδώ το ένα του Stel με το unboxing:

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=68ZRoGXD4wg&pbjreload=10

 

 

ΥΣ:Στο δεύτερο είναι λίγο πιο μουντός ο ήχος λόγω baritone.

Edit:Sorry ίδια μοντέλα είναι και τα δύο το χρώμα διαφέρει.Θέλω να πω έτσι θα ακούγεται και στο part 2 του Stel λογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλέπω ενδιαφέρον στης μεταλ. τώρα ΕΕ, ΟΚ είναι costum κιθάρες με όλους τους μεταλ τύπους ,εμένα προσωπικά μου άρεσαν  δεν της ήξερα όμως ,μόνο μια σειρά από πατίνια τις sabian που έβγαζε και τα έλεγαν solar θυμάμαι να σου πω την αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ίδιες κιθάρες. Η Solar είναι η εταιρία που ξεκίνησε πριν κανά μήνα ο Ola Englund. Έχει 15 μοντέλα μέχρι στιγμής, όπως βλέπεις στο site, και μόνο ένα από αυτά - το μπλε στο βίντεο - είναι baritone.

 

Οι κιθάρες έχουν προσανατολισμό σε rock και metal ήχους κυρίως. Εμφανισιακά και σε specs είναι μάλλον ολόιδιες με τις Washburn Solar series που έβγαζε ο Englund με την Washburn προτού φτιάξει τη δική του εταιρία. Οι μαγνήτες - Duncan Solar - έχουν φτιαχτεί από τη Seymour Duncan για τις Washburn Solar - και τώρα πλέον χρησιμοποιούνται από τις Solar. Ο bridge βασίζεται στον Custom 5 κι ο neck στον '59 (υπάρχει βίντεο του Ola που το αναφέρει).

 

Η διαφορά των Solar με τις Washburn Solar είναι πως οι τιμές είναι πολύ καλύτερες, μιας που πουλάει απευθείας, χωρίς μεσάζοντες, καθώς και πως είναι πλέον εύκολο να τις αποκτήσεις στην Ελλάδα, μιας που η βάση της εταιρίας είναι στην Ευρώπη (σε αντίθεση με τη Washburn). Τα μεταφορικά για Ελλάδα είναι νομίζω 15€.

 

Σε specs και σε τιμή (και σε εμφάνιση, κατά τη γνώμη μου) έχουν ενδιαφέρον. Σε ποιότητα; Ο χρόνος θα δείξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις Washburn στην Ελλάδα υπαρχει αντιπρόσωπος είναι πολύ γνωστός.Προσωπικά πιστεύω ότι είναι καλή επιλογή να έρθουν οι solar στην Ελλάδα.Διοτι από Ευρώπη παραγγέλνεις μεν αλλα δεν δοκιμάζεις.Και που ξέρω τώρα εγώ οτι θα βολεύει στο χέρι;Εδω υπάρχει θέμα.Πως θα καταλάβεις το playability  της αν δε παιξεις ;Στο στυλ φέρνουν κάτι σε ibanez με reversed headstock πάντως.Τελος θέλω να ρωτησω.Πόσο κοστιζει μια τέτοια κιθάρα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν, από ότι κατάλαβα, πωλούνται μόνο online, μέσω του site - για αυτό κι έχουν αυτές τις τιμές.

 

Οι τιμές αναγράφονται στο site - π.χ. η κόκκινη (η Α2.6) κοστίζει 699€ + 15€ μεταφορικά για Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι εγώ.

Φίλε fusiongtr,εγώ το ξεκίνησα.Ξαφνικά όμως τώρα το βλεπω σαν προεκταση από ενα παλιό θεμα του black crow που αλλαχτηκε απλως ο τίτλος.Ας μας πει κάποιος moderator τι γίνεται να μάθουμε και εμείς γιατί αυτά είναι περίεργα πράγματα.Δεν θα επρεπε να ενημερωθώ πρωτα κανονικά για την αλλαγή ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου