Προς το περιεχόμενο

Yamaha MOXf6 πως ηχογραφείς με μικρόφωνο ;


vargas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω συνδεσει ενα μικρόφωνο στο A/D input και θελω να μπορω να ηχογραφησω απο το μικροφωνο στο sequencer.

Γινεται; και αν ναι, πως;

ευχαριστώ.

υ.γ. το συνθεσαιζερ μου δεν ειναι συνδεδεμενο με υπολογιστη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Αν εννοείς να κάνεις ηχογράφηση/sampling και να το παίζεις μαζί με το υπόλοιπο Song που είναι σε μορφή midi νοτών, αυτό ΔΕΝ γίνεται...

 

Αυτό που γίνεται είναι να τραγουδάς ενώ παίζει το song και να κάνει τον ήχο του μικροφώνου σου ψηφιακό μέσα στο ίδιο το όργανο, να επηρεάζει κάποιες παραμέτρους του ήχου του (panning, effects κλπ.) και μετά να το αναπαράγει μαζί με τα υπόλοιπα voices μέσα στο song.

Προφανώς το τραγούδι σου ΔΕΝ θα ηχογραφείται μέσα στο MOXF ώστε μετά να αναπαράγεται από μόνο του χωρίς να τραγουδάς πάλι εσύ... (αν γινόταν αυτό θα ήταν πολύ καλό για αλλαγές π.χ. στην ενορχήστρωση)

 

Οι σχετικές παράμετροι για το A/D Block βρίσκονται στη σελίδα 8 του Reference Manual.

 

EDIT:

Το τι ακριβώς μπορεί ή ΔΕΝ μπορεί να κάνει το MOXF φαίνεται στο διάγραμμα της σελίδας 3 του Reference Manual.

Εκεί φαίνεται καθαρά ότι το "A/D Input" πηγαίνει στα Effects, μετά γίνεται μείξη με το καθαρά audio τμήμα του synthesizer και τελικά βγαίνει από το audio output. Αρα, sampling ΔΕΝ γίνεται στο MOXF. Αυτό που γίνεται είναι απλά audio mixing με δυνατότητα μικρής παρέμβασης στο σήμα που έχει μπει στο A/D input (volume, panning, effects).

 

Σόρρυ για ανάκατο post, κι εγώ τώρα τα ανακάλυψα όλα αυτά (είμαι κάτοχος αλλά δεν το χρησιμοποιώ και πολύ..)

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα.

Τι κριμα, ήλπιζαν οτ8 μπορεί και να γινόταν χωρις τ* χρήση η/υ.

Σε ευχαριςτω πολυ για την απαντηση σου.  Πολυ κατατοπιστική.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου