Προς το περιεχόμενο

M-audio Keystasion 88 vs Studiologic vmk 88 plus


MaNoS-4-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.

 

Ηθελα τη γνωμη σας για να κανουμε συγκριση αναμεσα σε αυτα τα μοντελα οσον αφορα τα πληκτρα και μονο.

 

Αν εχει κανεις εμπειρια απο αυτα τα μοντελα και μπορει να πει καποια γνωμη θα με βοηθουσε.

Εγω προσωπικα θελω να ξερω αν το studiologic ειναι αξιοπρεπεστερο απο το m-audio το οποιο θεωρω απαραδεκτο ασχετα με το κοστος του.

Δεν περιμενα και κανενα ivory feel αλλα μιλαμε οτι τα μαυρα με τα ασπρα εχουν διαφορα και στο πατημα και στο velocity και στην αισθηση γενικοτερα.

 

Επισης για το studiologic στα μισα site γραφουν οτι ειναι βαρυκεντρισμενο ενω τα υπολοιπα οχι.Επειδη φοραει fatar πληκτρα ξερετε μηπως ποια αλλα μοντελα φορανε το ιδιο κλαβιε?

Ευχαριστω για το χρονος σας!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Μάλλον άργησα λιγάκι..αλλά μόνο και μόνο που κάποιος ρωτάει για τα πλήκτρα μου(studiologic) που νόμιζα πως έχουν χαθεί στο πέρασμα των χρόνων θα σχολιάσω..

καταρχάς να πω πως η σύγχυση μεταξύ βαρυκεντρισμένου και μη είναι λόγω ονόματος..

υπάρχει το Studiologic vmk 88 plus και  το Studiologic vmk 188 plus..(googlare τα)

εγώ έχω το πρώτο και είναι ημιβαρυκεντρισμένο..

Η αλήθεια είναι πως είναι το μοναδικό "μεγάλο" keyboard που είχα στην κατοχή μου οπότε δεν ξέρω αν είμαι δίκαιος κριτής..όμως πιστεύω πως έχει τρομερή αίσθηση αν και ημιβαρυκεντρισμένο..εν ολίγοις μιας και προέρχομαι από κλασικό πιάνο μπορώ να σου πω πως άνετα μπορώ να παίξω κλασικό κομμάτι με τους χρωματισμούς του με όλα..αντιθέτως όποτε ακούμπησα m-audio το σιχάθηκα..κατ' εμέ είναι πλήκτρα για μη πληκτράδες..

Διασταυρώνοντας και με άλλες  απόψεις..τα maudio είναι συνήθως πολύ περίεργα για κάποιον που έχει πχ συνηθίσει να παίζει πιάνο..

 

από κει και πέρα..

θετικά: το studiologic είναι πολύ ωραίο στο παίξιμο..έχει άπειρα knobs και sliders..και είναι πάρα πολύ ελαφρύ για μεταφορές..

από άποψη αντοχής: το έχω αρκετά χρόνια χωρίς το παραμικρό πρόβλημα..αλλά το προσέχω αρκετά και δεν έχει πάθει κάποια σοβαρή ζημιά ποτέ..

αρνητικά: τα άπειρα knobs-sliders σου βγάζουν μια αίσθηση ψεύτικου-πλαστικού..

ώρες ώρες μου λείπουν τα καθαρά βαρυκεντρισμένα πλήκτρα..

 

για να το κλείνω..καθαρά υποκειμενικά..θα έλεγα σίγουρα για πλήκτρο studiologic..

και γενικά μακριά από m-audio..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας.

Εχω το vmk176. της studiologic δηλαδη με 76 πληκτρα και grand hammer action λογω fatar κλαβιε.

Εχουν περασει πολλα βαρυκεντρισμενα αλλα σαν και αυτο κανενα.

Εχει το καλυτερο feel και δυναμικες σε 4 επιπεδα τουλαχιστον

Δεν το συνδεσα ποτε με pc αλλα εχει πολλες δυνατοτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου