Προς το περιεχόμενο

Arturia V Collection 6 promo videos


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Ανοίγω το θέμα όχι για να παρουσιάσω το νέο Arturia V Collection 6 (που είναι φανταστικό-και όποιος έχει 400,00 € πολύ καλά θα κάνει να το πάρει.)

 

Το βάζω για άλλο λόγο.

 

Πόσο άκυρο είναι το original promo της εταιρίας:

 

Και πόσο κατατοπιστική παρουσίαση /ενδιαφέρουσα/ να σου ανοίξει την όρεξη να το πάρεις  (για το τι κάνει το προϊόν) έκανε ένας τρίτος , άσχετος με την εταιρία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι η arturia κατι η spectrasonics κατι η NI... δεν θα ηταν υπερβολη αν θα λεγαμε πως δε χρειαζεσαι  κατι αλλο περαν απο ενα midi και ενα pc για να γραψεις ολοκληρη δισκογραφια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κατι η arturia κατι η spectrasonics κατι η NI... δεν θα ηταν υπερβολη αν θα λεγαμε πως δε χρειαζεσαι  κατι αλλο περαν απο ενα midi και ενα pc για να γραψεις ολοκληρη δισκογραφια

 

Τα εχω σχεδόν όλα από NI.

 

Είμαι πολύ περίεργος να ακούσω το DX7 και το Fairlight από την arturia .

Τα grand pianos και τα electric πάνω κατω θα ειναι μια χαρα.

 

Σε αυτά τα δύο θα ήθελα να δω ....ειδικά στο DX7 που το ειχα κανονικά.

 

Κατα τα άλλα ναι, ετσι όπως τα λες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτό είναι όντως από τα καλά της τεχνολογίας.

Έστω και σε μια πιστότητα απο 70% έως και 99% μας δίδεται η ευκαιρία να "παίξουμε" με synths και pianos (κλασσικά ή ηλεκτρικά ) που ούτε στα πιο τρελά όνειρα μας δεν θα βλέπαμε.

 

Όργανα που στιγμάτισαν μέρος της δισκογραφίας που έχουμε ακούσει.

 

Ξέρω οτι ειναι cliché αυτό που μόλις έγραψα,  αλλά προσωπικά ακόμα δεν εχω χωνέψει πως γίνεται αυτό το πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Εδώ είσαι:

 

 

https://asb2m10.github.io/dexed/

 

Επειδή είμαι με κινητό παλαιάς τεχνολογίας και δεν μπορώ να το δω καλά.

Είναι free ή θέλουν  $$$$?

Πάντως το FM7 της NI που εχω, πλησιάζει το κανονικό κατα ένα 80% σίγουρα.

 

edit : Για ελάχιστα πράγματα έχω μετανιώσει στη ζωή μου...ένα εξ αυτών που έδωσα το dx7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι free και ΣΚΟΤΩΝΕΙ  ;D ;D ;D Εμένα μου αρέσουν τα FM piano, και το NI FM7/8 ούτε που να το κλάσω  ;D αλλά το dexed ΣΚΟΤΩΝΕΙ, στο καλό μου default project είναι μόνιμα on  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είναι free και ΣΚΟΤΩΝΕΙ  ;D ;D ;D Εμένα μου αρέσουν τα FM piano, και το NI FM7/8 ούτε που να το κλάσω  ;D αλλά το dexed ΣΚΟΤΩΝΕΙ, στο καλό μου default project είναι μόνιμα on  ;D

Thank u, θα το τσεκάρω μόλις βρεθω εις το στουδιον. ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι όντως από τα καλά της τεχνολογίας.

Έστω και σε μια πιστότητα απο 70% έως και 99% μας δίδεται η ευκαιρία να "παίξουμε" με synths και pianos (κλασσικά ή ηλεκτρικά ) που ούτε στα πιο τρελά όνειρα μας δεν θα βλέπαμε.

 

Όργανα που στιγμάτισαν μέρος της δισκογραφίας που έχουμε ακούσει.

 

Ξέρω οτι ειναι cliché αυτό που μόλις έγραψα,  αλλά προσωπικά ακόμα δεν εχω χωνέψει πως γίνεται αυτό το πράγμα.

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα, έχω νιώσει πολλές φορές έτσι, αν και τώρα τελευταία μου έφυγε η τρέλα.

Είναι πραγματικά φοβερό το emulation και αντίστοιχα με ένα καλό clavie και αξιοπρεπή μόνιτορ πέραν από τις δημιουργικές δυνατότητες, το να παίζεις είναι μια απόλαυση. Απίστευτα επίπεδα ποιότητας, εκφραστικότητας, λειτουργικότητας.

 

Τι να πεις. Χρόνο να έχεις να σκοτώνεις και διάθεση να φτιάχνεις από την πλευρά του ερασιτέχνη τουλάχιστο με πολύ λογικό κόστος.

 

Οι τελευταίες εμπορικές σουίτες των διαδεδομένων εταιρειών είναι πραγματικά η επιτομή της προσφοράς και εξ άλλου ακόμα και τα μη εμπορικά vst είναι σε υψηλΟΤΑΤΟ επίπεδο στο emulation, δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα, τα περισσότερα σχεδόν από τον εμπορικό ανταγωνισμό.

 

Και αντίστοιχα με τους mid-range επεξεργαστές η απόδοση είναι εξαιρετικά δυνατή σε σχέση με την τιμή οπότε με μικρό σχετικά τίμημα μπορεί να γίνει μια αναβάθμιση και σε όσους έχουν χρέπια pc και με μεταχειρισμένο υλικό ώστε να φτιαχτεί ένα σύστημα που θα ανταπεξέρχεται απροβλημάτιστα στις απαιτήσεις των προγραμμάτων και του συνδυασμού αυτών.

 

Πάντως και το αρχικό βιντεάκι δεν το βρίσκω τόσο άκυρο, κάνει τις παραπομπές που χρειάζεται ώστε να καταλάβεις τις δυνατότητες στην απόδοση και στο creation, ίσως το πολύ νοσταλγικό γιατί απευθύνονται σε ευρεία γκάμα χρηστών ηλικιακά αλλά και σε μουσικό επίπεδο και προτιμήσεις άμα το δούμε από μια άποψη, κάποιους κάτω από τα 30 μπορεί να τους λειτουργούσε ανάποδα. Μπορεί, μια σκέψη.

 

Σε εμάς σίγουρα τραβάει περισσότερο το δεύτερο βίντεο ακριβώς λόγω ακουσμάτων αλλά και γιατί τα όργανα στην εποχή μας ήταν απλησίαστα οικονομικά ακόμα και για εμένα που είμαι πλούσιος και μου τα έπαιρναν με δυσκολία οι πλούσιοι γονείς μου και με τα χίλια ζόρια αυτά που είχα. χαχαχαχαχαχαχαχ Τώρα τα παιρνω virtual μονος, τους το λέω ζωή να έχουν, δεν σας έχω ανάγκη τσιφούτηδες, αφού δεν μου τα παίρνατε σας τιμωρούν οι ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ που θα σας τα πάρουν όλα τώρα. Κλάψτε για τις συντάξεις σας. χαχαχαχαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το βρήκα άκυρο,  για εναν που δεν ξέρει.

Ένας που ξέρει,  θα καταλάβει.

Ενας που δεν ξέρει, δεν θα καταλάβει περί τίνος πρόκειται.

 

Έτσι πιστεύω,  μπορεί να καμω λάθος.

Δηλαδή δεν επικεντρωθηκε στην ουσία,  οτι πρόκειται για virtual ιστορικά πληκτροφορα (με μοναδική εξαίρεση ισως τα 4 δευτερα του grand piano) και τα παρουσίασε σαν ενα τυχαίο virtual synth.....πχ τις κοπέλες που καναν προβα στο στουδιον και η πληκτρου ειχε λαπτοπ και midi controller.....χαιρω πολύ,  λες και πουλαν hardware.

 

+ το σύνολο της μουσικής που έτρεχε στο background,  δεν σου έδινε την εντύπωση οτι παίχτηκε απο το προϊόν  (ουτε σαν σύνθεση ουτε σαν ήχος )....αν γίνομαι αντιληπτός...βεβαίως. ..βεβαίως  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου