Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής πλήκτρων και πεταλιέρα κιθάρας


maroras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά! Έχω ένα προβληματισμό όσο αφορά το τι ενισχυτή θα πρέπει να έχω για να μπορεί να παίξει πεταλιέρα χωρίς χρωματισμό στον ήχο κλπ... Αρχικά να πω ότι η κιθάρα μου είναι Squier affinity με την οποία έχω φτιάξει ήχους στην πεταλιέρα Fender mustang floor με τη βοήθεια studio ακουστικών. Από ενισχυτή είχα ένα Marshall mg30cfx (για practice) και δεν ασχολήθηκα να φτιάξω ήχο με την πεταλιέρα στον ενισχυτή, γιατί ακουγόταν χάλια το πάντρεμα. Έτσι ότι ήχους έχω φτιάξει στην πεταλιέρα είναι με τα ακουστικά. Γενικά είμαι ικανοποιημένος και ο ήχος είναι αρκετά καλός όταν την συνδέω στα home studio monitor. Όμως όταν συνδέω την πεταλιέρα σε ενισχυτές σχεδόν πάντα ακούγεται χάλια, πολύ κομπρεσαρισμένος ήχος, χωρίς καθόλου όγκο. Έτσι πάντα αντιμετωπίζω προβλήματα στα live και πρέπει να κάνω πολλές αλλαγές στις ρυθμίσεις της πεταλιέρας για να βγει ένας αξιοπρεπής ήχος. Μήπως για να αποφύγω τα παραπάνω (και να ακούω τους ήχους όπως έχουν φτιαχτεί με τα ακουστικά) μια καλή λύση θα ήταν να χρησιμοποιήσω ενισχυτή πλήκτρων για τη σύνδεση της πεταλιέρας (λόγω του ότι έχει μεγαλύτερο εύρος συχνοτήτων από ότι ο ενισχυτής κιθάρας);;; Ευχαριστώ πολύ!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ήχοι που έχεις φτιάξει στην fender mustang floor πιθανότατα έχουν amp και cab simulator γι αυτο και σου ακούγονται καλά σε ακουστικά και σε studio monitor (και χάλια σε κανονικό ενισχυτή).  Ξεκίνα φτιάχνοντας καινούριους ήχους χωρίς τους εξομοιωτές αυτούς λοιπόν, πειραματιζόμενος ακόμα και με τον mg30cfx σου και θα βρεις το δρόμο. Δεν έχει νόημα να ψάχνεις ενισχυτή κιθάρας που δεν 'χρωματίζει' τον ήχο αφού αυτή είναι μια απ τις βασικές δουλείες του! ;) Αν τώρα ντε και καλα δεν θες να το κάνεις αυτό εξέτασε την πιθανότητα να παίζεις κατευθείαν με το PA του μαγαζιού παρακάμτοντας τον ενισχυτή και την καμπίνα αφού ήδη υπάρχουν σε ψηφιακή μορφή στην πεταλιέρα σου, ή και όντως να πειραματιστείς με ενισχυτή πλήκτρων όπως λες. Το ζήτημα είναι να σου αρέσει το τελικό αποτέλεσμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είναι το ότι η πεταλιερα  βγαζει έξοδο  line ενώ ο ενισχυτής έχει είσοδο  HI z

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως θα σου πουν κι άλλοι, οι πεταλιέρες ακούγονται καλύτερα σε active monitors, σαν κι αυτό ας πούμε...  https://www.thomann.de/gr/behringer_b210d.htm  Τα συγκεκριμένα ηχεία-ενισχυτές  παίρνουν το σήμα-ήχο απ'την πεταλιέρα και το ενισχύουν όσο γίνετε πιο ανόθευτα...  Απλώς εάν πάρεις κάτι τέτοιο, διάλεξε ένα με δωδεκάιντσο μεγάφωνο ή έστω με δεκάιντσο.      Άαα και κάτι ακόμα, μην περιμένεις ο ήχος που ακούς απ'τα ακουστικά σου να είναι ο ίδιος από τα μεγάφωνα....καμιά σχέση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

οι φίλοι μας παραπάνω σου εξήγησαν εν πολλοίς τι συμβαίνει...

 

με απλά λόγια ο εγκέφαλος με τα ακουστικά σχηματίζει τελείως "λάθος" εντύπωση για τον ήχο καθώς λείπει η αίσθηση του πρόσθετου χώρου που βρίσκεσαι κατά την ακρόαση αλλά και των αποστάσεων των σημειακών πηγών που έχει συνηθίσει στην καθημερινότητά του... έτσι απόλυτα φυσιολογικά σε "ξενίζει" κατά βάση η μετέπειτα αναπαραγωγή από ηχεία... αν συνυπολογίσεις την "φτωχή" συχνοτική απόκριση του ενισχυτή σου και το έξτρα simulation από την mustang, το αποτέλεσμα λογικά σε απωθεί σε σχέση με ότι επιθυμείς...

 

δεν ρυθμίζουμε λοιπόν ΠΟΤΕ έναν ήχο με (μοναδικό) reference τα ακουστικά εκτός αν θέλουμε να υπηρετήσουμε ειδικές τεχνικές που τα αφορούν αποκλειστικά πχ binaural... θα χρησιμοποιείς είτε έναν ενισχυτή, είτε τα studio monitor σου...

στην πρώτη περίπτωση της χρήσης ενισχυτή θα πηγαίνεις στο menu της mustang και θα κάνεις bypassing τα amp settings...

 

τώρα το τι ενισχυτή θα αποκτήσεις (αφού ξεκάθαρα δεν σε ικανοποιεί αυτός που έχεις) είναι άλλο κεφάλαιο...  όμως όπως σου είπε και ο φίλος manos_evh παραπάνω

 

Δεν έχει νόημα να ψάχνεις ενισχυτή κιθάρας που δεν 'χρωματίζει' τον ήχο αφού αυτή είναι μια απ τις βασικές δουλείες του! ;)

 

άλλωστε αν το σκεφτείς οι ήχοι που κατά κανόνα "ψάχνεις" έχοντας στο μυαλό σου τα κομμάτια των αγαπημένων σου καλλιτεχνών είναι ηχογραφημένοι χρησιμοποιώντας το "χρώμα" από κάποιον ενισχυτή...  η πεταλιέρα απλά "προσπαθεί" να το εξομοιώσει ως αποτέλεσμα... ;)

 

έχοντας όλα αυτά στο μυαλό σου ως δεδομένα κινείσαι πλέον είτε στην αναζήτηση του ενισχυτή με τον ήχο που θα σε καλύψει τουλάχιστον ως βάση ή γιατί όχι σε μια (σίγουρα πιο φθηνή από έναν καλό ενισχυτή)  PA παραλλαγή με πεταλιέρα όπως σου είπε ο Φώτης... "μπακάλικη" τρόπον τινά λύση but περί ορέξεως... ;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση σας μέχρι τώρα.  ;)

Οι ήχοι που έχεις φτιάξει στην fender mustang floor πιθανότατα έχουν amp και cab simulator γι αυτο και σου ακούγονται καλά σε ακουστικά και σε studio monitor (και χάλια σε κανονικό ενισχυτή).

Ναι, όντως στη fender mustang floor έχω φτιάξει τους ήχους με βάση τα μοντέλα ενισχυτών της...κι αυτό γιατί (1) έχει κάποιους ενισχυτές πολύ αξιόλογους, (2) με ένα πετάλι overdrive που έχει δεν μπορείς να κάνεις και πολλά (πας από άθλιο καθαρό σε άθλιο βρώμικομ :'(), (3) ο ήχος είναι τελείως ψόφιος χωρίς προσομοιώσεις ενισχυτών και (4) ο καθαρός ήχος της κιθάρας (χωρίς κανένα εφφέ/ενισχυτή/καμπίνα στην πεταλιέρα) βγαίνει τόσο κομπρεσαρισμένος και ψεύτικος ακόμα και στα ακουστικά που ότι εφφέ και να χρησιμοποιήσεις μετά ακούγεται σαν ραδιοφωνάκι...  :-[ Όλα αυτά έχουν σαν αποτέλεσμα απαραίτητη την προϋπόθεση χρήσης των ενισχυτών της πεταλιέρας. Γενικά με ενδιαφέρει να μπορώ να συνδέω την πεταλιέρα στον ενισχυτή κιθάρας χωρίς να παίζω με το drive του ενισχυτή ή σε pa/ενισχυτή πλήκτρων και με ρύθμιση του eq του ενισχυτή κιθάρας/πλήκτρων ή του pa να προσαρμόζω το ηχόχρωμα ανάλογα με το χώρο κλπ...

με απλά λόγια ο εγκέφαλος με τα ακουστικά σχηματίζει τελείως "λάθος" εντύπωση για τον ήχο καθώς λείπει η αίσθηση του πρόσθετου χώρου που βρίσκεσαι κατά την ακρόαση αλλά και των αποστάσεων των σημειακών πηγών που έχει συνηθίσει στην καθημερινότητά του... έτσι απόλυτα φυσιολογικά σε "ξενίζει" κατά βάση η μετέπειτα αναπαραγωγή από ηχεία... αν συνυπολογίσεις την "φτωχή" συχνοτική απόκριση του ενισχυτή σου και το έξτρα simulation από την mustang, το αποτέλεσμα λογικά σε απωθεί σε σχέση με ότι επιθυμείς...

Το καταλαβαίνω αυτό με το πως επηρεάζει ο χώρος άλλα δεν περίμενα τόση τεράστια διαφορά. Έχετε καμιά άλλη ιδέα;;; Η μήπως πρέπει να αλλάξω πεταλιέρα;; ;D

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου