Προς το περιεχόμενο

προγραμμα που αναγνωριζει το τονο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.....ξερεις κανεις καποιο προγραμμα να αναγνωριζει απο μονο του το τονο του αρχειου που

θα ριξεις μεσα για να επεξεργασθεις.Επεισης ψαχνω κατι να με βοηθαει να βρισκω τον τονο στις

δευτερες φωνες ....γνωριζει κατι καποιος να με βοηθησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν δεν μπορεις να καταλαβεις μονος σου τι τονος ειναι, δεν χρειαζεται να μαθεις.

Δεν θα σου χρησιμευσει σε τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, σοβαρα τωρα...  :-[

 

Αν εννοεις να βλεπεις σε ποιο κλειδι (νοτα, πληκτρο, οπως θες πες το) στο κλαβιε παιζει μια φωνη (εννοω σκετο track) υπαρχει.

 

Το Μelodyne, και το Waves Tune. (αυτα βεβαια κανουν κυριως για autotune τις φωνες, για αυτο ειναι και ακριβα. Αυτο που θες βεβαια ειναι σαν να παιρνεις τσαπα να κοψεις το βουτυρο... :-\ )

 

Απο την αλλη, αν δεν κανω λαθος, το Transcribe! μπορει να κανει δουλεια

 

 

 

 

 

Απο "αυτη" την αλλη ομως, αν εκπαιδευσεις το αυτι σου να αναγνωριζει τις νοτες που ακουγεται καθε οργανο, φωνη κτλ, θα κερδισεις παρα πολλα. Εκει ειναι και το μυστικο.... ;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη νομιζω οτι δεν καταλαβατε αυτο που ζηταω...να γινω ποιο σαφης.Εχω ενα αρχειο μουσικης π.χ

απο καραοκε και θελω να μαθω τι τονο ειναι.Υπαρχει καποιο προγραμμα που να το ριξω μεσα και να μου αναγνωρισει  το τονο απο μονο του.Αυτα που μου αναφεραται auto tune κ.λ.π δεν αναγνωριζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε και σου λέμε ότι υπάρχει αυτό το πρόγραμμα και πετάς το αρχείο μέσα και σου λέει ότι ο τόνος είναι Em. Τι θα κάνεις μετά με αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε και σου λέμε ότι υπάρχει αυτό το πρόγραμμα και πετάς το αρχείο μέσα και σου λέει ότι ο τόνος είναι Em. Τι θα κάνεις μετά με αυτό?

Θα το βάλει στη συνταγή για τα μελομακάρονα....ξέρεις να απαντήσεις στην αρχική ερώτηση ή όχι?

 

Εχω ενα αρχειο μουσικης π.χ

Εάν εννοείς αρχείο ήχου (γιατί για αρχείο midi δεν χρειάζεται να συζητάμε), τότε το melodyne

κάνει τη δουλειά που θέλεις

melodyne_editor.1295362335.jpg

όπως βλέπεις στη φωτογραφία, με το που εισάγεις το αρχείο το τοποθετεί κατευθείαν στις νότες (και μετά του αλλάζεις τα φώτα!)

Επεισης ψαχνω κατι να με βοηθαει να βρισκω τον τονο στις

δευτερες φωνες

Δεν ξέρω εάν μπορεί να αναγνωρίσει τις δεύτερες φωνές μέσα στο γενικό σύνολο (όργανα, φωνές κλπ)...ξέρω ότι μπορείς να φτιάξεις δεύτερες φωνές (από την αρχική) μόνος σου και κάποιες φορές που το δοκίμασα παίζοντας μπορώ να πω ότι ήταν εύκολο και διασκεδαστικό.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εναλλακτικά τα ρίχνεις στο forum και σου λέμε. Υπάρχουν καλοί άνθρωποι εδώ  :)

Aς τον να ζοριστεί λίγο με το melodyne...έχουμε μάθει στα έτοιμα ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το βάλει στη συνταγή για τα μελομακάρονα....ξέρεις να απαντήσεις στην αρχική ερώτηση ή όχι?

Καλημέρα. Δε χρειάζεται να είσαι τόσο αγενής και επιθετικός απέναντι σε συμφορουμίτες, δεν προσφέρει τίποτα. Να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου, εσύ ξέρεις να απαντήσεις?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Δε χρειάζεται να είσαι τόσο αγενής και επιθετικός απέναντι σε συμφορουμίτες, δεν προσφέρει τίποτα. Να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου, εσύ ξέρεις να απαντήσεις?

Δεν βλέπω καμμία αγένεια, αντιθέτως βλέπω διάθεση για μπάχαλο από τη πλευρά σου. Έχω ήδη απαντήσει, εάν έκανες το κόπο να διαβάσεις. Και όχι μόνο απάντησα θεωρητικά αλλά σε software που έχω ήδη εμπειρία.

Για περισσότερα....

https://www.noiz.gr/index.php?topic=213169.msg932751;topicseen#new

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου