Προς το περιεχόμενο

Σας αρέσουν τα "τραβηγμένα" ποπ κομμάτια?


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ουτε στο Kiss τραγουδαει "φυσικα" ο Prince αλλα το γουσταρω καργα. Για μενα το αποτελεσμα μετραει και αν ταιριαζει στο τραγουδι.

 

συμφωνώ.

θα μπορούσε να είναι ένα από τα παραδείγματα που χρησιμοποιούμε.

Και ναι ήταν ΜΕΓΑΛΟ τραγούδι.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και το θεμα της ενορχηστρωσης που εθεσα ειναι πολυ σημαντικο.

Ενα παραδειγμα ειναι ενα πολυ καλο τραγουδι  που δεν μου αρεσε στην αρχικη του εκτελεση

 

Μεχρι που ειδα αυτην την ερμηνεια

 

Μόνο που εδώ είναι που μπαίνει στη μεση ο ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ.Γιατί του James Arthur και Nίκο Κατέλη(Κατμαν)  να τον βάλουνε να τραγουδησει θα το αποδώσει το κομμάτι τα μέγιστα.

 

Ωρίστε το τραγούδι που έγινε γνωστός αυτός ο καλλιτέχνης.Αν και είναι cover.Το τραγούδι είναι της Shontelle αλλά προτιμώ james

 

                                  Shontelle

         

 

                                  James Arthur

 

               

   

 

Το ίδιο φοβερό τραγούδι είχαν πει και οι Fifth Harmony(ήταν και η Camila Cabello στο γκρουπ)Τώρα χωρίσανε και κάνει solo καριερα για τις αλλες δεν έχω ακούσει κάτι.

 

 

 

         

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι το ίδιο τραγούδι ε?

απίστευτο!

 

αυτό ακριβώς εννοώ.

Η κοπέλα έχει (αν είναι η κανονική της) απωθητική φωνή και όλο το στήσιμο του κομματιού της είναι για να μαζέψει ένα συγκεκριμένο κοινό που γουστάρει αυτό το "ψεύτικο" άκουσμα, ενώ το κομμάτι είναι πραγματικά καλό στην δεύτερη "φυσική" ερμηνεία.

 

πιάνεις το νόημά μου τώρα.

Αυτο ειναι ενα ακραιο παραδειγμα για την επιδραση της ενορχηστρωσης.

Της Sia το τραγουδι δεν θελει τετοιες δραστικες αλλαγες στην ενορχηστρωση για να φανει οτι ειναι καλο τραγουδι και εξοχα ερμηνευμενο.

Ωστοσο και ο James Arthur θα μπορουσες να πεις οτι κανει επιτυχια με καποια τραβηγμενα χαρακτηριστικα στη φωνη και στην ερμηνεια του. (οπως και οι περισσοτεροι κατι ιδιαιτερο εχουν και επιθυμουν, ονειρευονται να εχουν)

Και παλι λοιπον ερχομαστε στο θεμα "αισθητικη" του καθενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Εμένα στην ποπ δε με χαλάνε τοσο οι κορώνες που κάνουν όσο οι ψεύτικες οταν ο τραγουδιστης δεν μπορει να πιάσει τις ψιλές.Οκ θα μου πείτε αμα είναι πολυ ψιλές που να τις πιάσει;Δεκτό τουλαχιστον για τις γυναίκες ειναι πιο εύκολα τα πράγματα.

...

Εξαρταται τι εννοεις ψηλες, εγω απο G4 και πανω θα τις χαρακτηριζα ψηλες για αντρικη φωνη και B4-C5 για γυναικεια. Μαλλον ο λογος που "δεν μπορουν" να τις πιασουν, με εναν τροπο που εχεις εσυ στο μυαλο σου, δε σημαινει οτι δεν εχουν ικανοτητα, αλλα ειναι πιθανοτατα στυλιστικη επιλογη. Τωρα αν ηχογραφηθηκε το κομματι με αλλο υφος και σε ζωντανη εκτελεση ο τραγουδιστης κανει ψευτικες, οκ εχεις δικιο. Στις γυναικες οντως ειναι πιο αποδεκτο και δε ακουγεται τοσο εντονα. Δε ξερω αν καταλαβα καλα το τι θελεις να πεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η κοπέλα έχει (αν είναι η κανονική της) απωθητική φωνή και όλο το στήσιμο του κομματιού της είναι για να μαζέψει ένα συγκεκριμένο κοινό που γουστάρει αυτό το "ψεύτικο" άκουσμα, ενώ το κομμάτι είναι πραγματικά καλό στην δεύτερη "φυσική" ερμηνεία.

 

Να κάνω εδώ λίγο τον διάβολο.

 

Γιατί σε πειράζει αυτό dim όταν συμβαίνει στην ποπ (ή μήπως σε πειράζει παντού)?

Αυτό γίνεται και γινόταν πάντα.

 

Μήπως όταν μιλάει ο Brian ακούγεται έτσι?

 

 

ή ο Bon Scott?

ή ο Geddy Lee?

οι Bee Gees?

ή ο Plant?

και πάνω από όλους ο MICK JAGGER (σκέψου πώς εκφέρει τα φωνήεντα)?

 

κλπ ... άπειροι είναι.

 

Μόνο ο τεράστιος Lemmy τραγουδούσε όπως μιλούσε (αν και περίεργα).

 

Και αυτό γίνεται για πολλούς λόγους, ένας εκ των οποίων είναι και αυτό που είπες "για να μαζέψει ένα συγκεκριμένο κοινό που γουστάρει αυτό το "ψεύτικο" άκουσμα".

 

Όμως υπάρχουν κι άλλοι λόγοι, ανάλογα τον μουσικό, την μπάντα, κλπ.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι από τη μία κλαίγονται γιατί η σύγχρονη μουσική ακούγεται όλη ίδια και από την άλλη πάλι κλαίγονται όταν κάποιος με διάφορα τεχνάσματα ή εκ του φυσικού του ξεχωρίζει απ' το σωρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω εδώ λίγο τον διάβολο.

Γιατί σε πειράζει αυτό dim όταν συμβαίνει στην ποπ (ή μήπως σε πειράζει παντού)?

Αυτό γίνεται και γινόταν πάντα.

Μήπως όταν μιλάει ο Brian ακούγεται έτσι?

ή ο Bon Scott?

ή ο Geddy Lee?

οι Bee Gees?

ή ο Plant?

 

κλπ ... άπειροι είναι.

Ετσι.

... (οπως και οι περισσοτεροι κατι ιδιαιτερο εχουν και επιθυμουν, ονειρευονται να εχουν)

Και παλι λοιπον ερχομαστε στο θεμα "αισθητικη" του καθενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται τι εννοεις ψηλες, εγω απο G4 και πανω θα τις χαρακτηριζα ψηλες για αντρικη φωνη και B4-C5 για γυναικεια. Μαλλον ο λογος που "δεν μπορουν" να τις πιασουν, με εναν τροπο που εχεις εσυ στο μυαλο σου, δε σημαινει οτι δεν εχουν ικανοτητα, αλλα ειναι πιθανοτατα στυλιστικη επιλογη. Τωρα αν ηχογραφηθηκε το κομματι με αλλο υφος και σε ζωντανη εκτελεση ο τραγουδιστης κανει ψευτικες, οκ εχεις δικιο. Στις γυναικες οντως ειναι πιο αποδεκτο και δε ακουγεται τοσο εντονα. Δε ξερω αν καταλαβα καλα το τι θελεις να πεις.

Είναι απλό εννοώ ότι πάνε να τραγουδήσουν και οταν εχει ψιλες αναλογα τη φωνητική εκταση του καθε άντρα η γυναίκας.Όταν νιώθουν οτι πάνε να φαλτσάρουν στις ψιλες κανουν ψεύτικη φωνή.Αυτό κυρίως στα live.Καλό και το autotune αλλα εκει μετά πολύ ηλεκτρονικη η φωνή.Πολλές φορες η τεχνολογία δεν είναι φίλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω εδώ λίγο τον διάβολο.

 

Γιατί σε πειράζει αυτό dim όταν συμβαίνει στην ποπ (ή μήπως σε πειράζει παντού)?

Αυτό γίνεται και γινόταν πάντα.

 

Μήπως όταν μιλάει ο Brian ακούγεται έτσι?

 

 

ή ο Bon Scott?

ή ο Geddy Lee?

οι Bee Gees?

ή ο Plant?

και πάνω από όλους ο MICK JAGGER (σκέψου πώς εκφέρει τα φωνήεντα)?

 

κλπ ... άπειροι είναι.

 

Μόνο ο τεράστιος Lemmy τραγουδούσε όπως μιλούσε (αν και περίεργα).

 

Και αυτό γίνεται για πολλούς λόγους, ένας εκ των οποίων είναι και αυτό που είπες "για να μαζέψει ένα συγκεκριμένο κοινό που γουστάρει αυτό το "ψεύτικο" άκουσμα".

 

Όμως υπάρχουν κι άλλοι λόγοι, ανάλογα τον μουσικό, την μπάντα, κλπ.

 

βρε συ τι διάβολος και δικηγόρος.

Εχεις απόλυτο δίκιο.

Ασε που ανάφερες το όνομα..... (acdc)

 

εντάσσονται και αυτοί όλοι.

 

εγώ ρωτάω...

τι είναι αυτό όμως που την παραφθορά και το τσαλίμι και ο,τιδήποτε το κάνει για άλλους σημαντικό και για άλλους σκουπίδι.....

(εγώ πχ acdc......ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...) από τότε.... που σχεδόν είμαι σύγχρονός τους...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρώ ότι στο κομμάτι, έχει τονιστεί ιδιαίτερα (δηλαδή έχει γίνει δασκάλεμα) η εκφορά του "α" σε συνδυασμό με άλλα φωνήεντα, δημιουργώντας ένα "εξώκοσμο"¨άκουσμα, μια διαφορετική χροιά, για μένα προσποιητή - δηλαδή δεν είναι η καθαρή φωνή της έτσι- και για μένα απωθητική.

Φυσικα και τονιζουνε το "α" και ισως επιδιωκουν να χρησιμοποιουν λεξεις με "α" και "ε" γιατι σε τετοιο τονικο υψος και με την ενταση που απαιτειται ειναι το ποιο ευκολο να βγει σωστα. Ποσο μαλλον αν γνωριζεις πως θα πρεπει να το χιλιοτραγουδησεις, δε σωνεσαι αλλιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου