Προς το περιεχόμενο

Διάκριση θεμάτων στο Noiz,gr και απαντήσεις σε αυτά.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Όπως όλοι ξέρουμε, στο Noiz υπάρχουν δυο βασικές κατηγορίες θεμάτων.

 

Τα αμιγώς τεχνικά θέματα και τα πιο «φιλοσοφικά» θέματα , ευκαιρία για κουβέντα-χαβαλε και όλα τα καλά. (αυτά βρίσκονται στο The Noiz Cafe).

 

 

Έχει παρατηρηθεί ότι σε αμιγώς τεχνικά θέματα, πολλές φορές παρασυρόμαστε και τα αντιμετωπίζουμε σαν θέματα του noiz cafe.

 

Έχοντας βρεθεί πολλές φορές στην ανάγκη να βρω λύση για τεχνικό θέμα (και τη βρήκα και στο Noiz ) , το τελευταίο που ήθελα ήταν να διαβάζω άσχετα σχόλια σε ένα θέμα , που μάλιστα ήταν και solved, γιατι απλά μου σπαταλούσαν χρόνο μέχρι να φτάσω στη "λύση".

 

Θα ήταν λοιπόν προτιμότερο , όλοι μας, να μην παρασυρόμαστε, και σε ένα «τεχνικό» θέμα, αν μπορούμε να βοηθήσουμε και έχουμε να συνεισφέρουμε κάτι να το κάνουμε.

 

Αν όχι, δεν χρειάζεται να σχολιάσουμε (και εγώ το έχω κάνει) ….έτσι για τον σχολιασμό.

 

Αυτά, σαν μερικές σκέψεις.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν υπάρχει καμία ελπίδα να γίνει αυτό που λες διότι δεν συμφωνούμε ούτε όσον αφορά τεχνικά θέματα. Μόνο τις τελευταίες εβδομάδες, είχαμε διαφωνίες για το αν ακούγονται οι διαφορές στα mp3, για το αν είναι καλή λύση οι πρόσφατες εξελίξεις στη Native Instruments και διάφορα άλλα, με επιθέσεις και τις γνωστές ανοησίες.

 

Κάθε θεματικός τεχνικός τομέας θα έπρεπε να έχει έναν(1) τεχνικό υπεύθυνο και να απαντάει ΜΟΝΟ αυτός (οι γνώμες των άλλων δεν μας ενδιαφέρουν). Χωρίς αυτή την απλή προϋπόθεση, ο κάθε άφραγκος που κάποτε έμαθε κάτι σε κάποιο περιοδικό, θα τσακώνεται με όλους τους άλλους για το μεγάλο βραβείο.

 

Τα πράγματα γίνονται ως εξής: διαλέγει ο admin πιθανά ονόματα για ένα τομέα ευθύνης (τις κιθάρες π.χ.), ρωτάει αυτούς που διάλεξε αν δέχονται, βάζει σε poll τα ονόματα, αναδεικνύεται ένας νικητής και παραμένει εκεί μέχρι νεοτέρας (διαδικασίας). Οι υπόλοιποι κάνουν(κάνουμε) μόκο και υπομονή αν διαφωνούμε με τη γνώμη του αρμοδίου - αν πιστεύουμε ότι κάτι είναι λάθος, ενημερώνουμε τον ενδιαφερόμενο με π.μ.

 

Η ενδοφορουμική μας αντίληψη περί δημοκρατίας (ότι δηλαδή είναι το πολίτευμα όπου όλοι έχουμε το δικαίωμα να γράφουμε ηλιθιότητες) δεν λειτουργεί, ποτέ δεν λειτούργησε και ποτέ δε θα λειτουργήσει. Ας κάνουμε τη δημοκρατία πρακτικώς χρήσιμη με τη μέθοδο που περιέγραψα (ή κάποια παρόμοια). Εγώ θα συμμορφωθώ (κάτσε να δούμε πόσοι άλλοι θα το κάνουν).

 

:)

 

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σε αυτό όμως που λες, μπορεί να έχουμε το εξής θέμα.

 

Εγώ π.χ ως τεχνικός υπεύθυνος για  τα daw (λέμε τώρα) , να μην ξέρω κάτι για το sonar , γιατι δεν το έχω δουλέψει ποτέ.

 

Εσύ όμως, που δεν κατάφερες να επιλεγείς  για την ίδια θέση ;D, να το ξέρεις σαν την τσέπη σου.

 

Φυσικά και θα πρέπει να απαντήσεις και να δώσεις λύση,  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε θεματικός τεχνικός τομέας θα έπρεπε να έχει έναν(1) τεχνικό υπεύθυνο και να απαντάει ΜΟΝΟ αυτός (οι γνώμες των άλλων δεν μας ενδιαφέρουν).

Kάτσε να βγει ο ΑΜΤΜΛ υπεύθυνος στους υπολογιστές

 

Οι υπόλοιποι κάνουν(κάνουμε) μόκο και υπομονή αν διαφωνούμε με τη γνώμη του αρμοδίου

Αν ισχύσει το προηγούμενο εκεί θέλω να σε δω  ;D

 

Εγώ θα συμμορφωθώ (κάτσε να δούμε πόσοι άλλοι θα το κάνουν).

Εγώ όχι, Η άποψη του ενός δεν είναι θέσφατο. Δες πόσοι έμπειροι και γνώστες ενός αντικειμένου έχουν διαφορετικές απόψεις μεταξύ τους

 

:)

  :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό όμως που λες, μπορεί να έχουμε το εξής θέμα.

 

Εγώ π.χ ως τεχνικός υπεύθυνος για  τα daw (λέμε τώρα) , να μην ξέρω κάτι για το sonar , γιατι δεν το έχω δουλέψει ποτέ.

 

Εσύ όμως, που δεν κατάφερες να επιλεγείς  για την ίδια θέση ;D, να το ξέρεις σαν την τσέπη σου.

 

Φυσικά και θα πρέπει να απαντήσεις και να δώσεις λύση,  ;)

 

Κανένα πρόβλημα: μπορούν να προβλεφθούν απλές διαδικασίες σε τέτοιες περιπτώσεις. Αν ο επιλεγμένος αρμόδιος κρίνει ότι δεν ξέρει κάτι, θα μπορεί να πετάξει το μπαλάκι "Παιδιά εγώ από Σόναρ δεν ξέρω, παρακαλώ δώστε μας τα φώτα σας". Απ' την άλλη, κανείς δεν ξέρει τα πάντα, μοιραία όποιος και να επιλεχθεί θα πασάρει ερωτήσεις. Αλλά αυτό δεν του αφαιρεί την αρμοδιότητα, κάτι εντελώς διαφορετικό από το να μην υπάρχει αρμοδιότητα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kάτσε να βγει ο ΑΜΤΜΛ υπεύθυνος στους υπολογιστές

Αν ισχύσει το προηγούμενο εκεί θέλω να σε δω  ;D

 

Δεν με μετράς σωστά.

Και εγώ αυτόν θα ψήφιζα.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κανένα πρόβλημα: μπορούν να προβλεφθούν απλές διαδικασίες σε τέτοιες περιπτώσεις. Αν ο επιλεγμένος αρμόδιος κρίνει ότι δεν ξέρει κάτι, θα μπορεί να πετάξει το μπαλάκι "Παιδιά εγώ από Σόναρ δεν ξέρω, παρακαλώ δώστε μας τα φώτα σας". Απ' την άλλη, κανείς δεν ξέρει τα πάντα, μοιραία όποιος και να επιλεχθεί θα πασάρει ερωτήσεις. Αλλά αυτό δεν του αφαιρεί την αρμοδιότητα, κάτι εντελώς διαφορετικό από το να μην υπάρχει αρμοδιότητα.

 

Καταλαβάινω τι εννοείς, αλλά πάνω κάτω ισχύει αυτό που περιγράφεις.

Και με εσάς τους superstars, και με τους Guru π.χ

 

Επίσης πολλά μέλη με karma έχουν και εναν "διακριτικό " τίτλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και για να ξεκαθαρισω κάτι.

 

Το πρόβλημα και η αφορμη για το παρόν , δεν ήταν αν διαφωνούν δυο γνώστες για ενα τεχνικό θέμα.

 

Η αφορμή ήταν όταν έχουμε ένα τεχνικό ερώτημα, και μπαίνω εγώ και λέω.....τίποτα.

 

Η διαφωνιά και θεμιτη είναι και μπορείς να μάθεις από αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβάινω τι εννοείς, αλλά πάνω κάτω ισχύει αυτό που περιγράφεις.

Και με εσάς τους superstars, και με τους Guru π.χ

 

Επίσης πολλά μέλη με karma έχουν και εναν "διακριτικό " τίτλο.

Νομίζω το πιο βασικό απ'όλα που προτείνεται και από την ομαδα διαγχειρησης είναι να κάνουμε έρευνα και νσε αλλα φορουμ ελληνικά η ξένα πριν γραψουμε εδώ.Στο youtube επίσης υπάρχει άφθονο υλικό και για daw και για θέματα τεχνολογίας κιθάρας και υπολογιστών.Έχω κάνει και εγώ κάποια λάθη,κάνουν και οι διαγχειριστές πολλά.Όλα όμως λύνονται με το διάλογο.Οι προσβολές δεν είναι λύση είναι τελείως αχρείαστες.Όλα λύνονται με τον διάλογο.Τώρα καποια θεματα υπαρχει περίπτωση ορισμένα μελη να τα γνωριζουν καλύτερα απο τους διαγχειριστές εκεί δε νομίζω ότι είναι λάθος να επέμβουν.Αυτη είναι η ταπεινή μου γνώμη.

 

Με περίσσια αγάπη,

Mikeguitar

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

.Τώρα καποια θεματα υπαρχει περίπτωση ορισμένα μελη να τα γνωριζουν καλύτερα απο τους διαγχειριστές εκεί δε νομίζω ότι είναι λάθος να επέμβουν.Αυτη είναι η ταπεινή μου γνώμη.

 

 

 

Οι διαχειριστές ειναι αυτό που λέει η λέξη.

Διαχειρίζονται-συντονίζουν τη συζήτηση .

 

Δεν είναι τίτλος που που καταδεικνύει  τεχνική γνώση,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου