Προς το περιεχόμενο

Διάκριση θεμάτων στο Noiz,gr και απαντήσεις σε αυτά.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε νομίζω ότι στα αμιγώς τεχνικά θέματα του τύπου troubleshooting, walkthrough κλπ υπάρχουν διαφωνίες. Εκεί που υπάρχουν διαφωνίες και γίνεται σκοτωμός  ;D ;D ;D είναι στα τεχνοφιλοσοφικά ζητήματα  ;D του τύπου Mac vs PC, analog vs digital κλπ. Και εκεί δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση, οπότε δεν έχει νόημα να απαντά κάποιος συγκεκριμένα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Δε νομίζω ότι στα αμιγώς τεχνικά θέματα του τύπου troubleshooting, walkthrough κλπ υπάρχουν διαφωνίες. Εκεί που υπάρχουν διαφωνίες και γίνεται σκοτωμός  ;D ;D ;D είναι στα τεχνοφιλοσοφικά ζητήματα  ;D του τύπου Mac vs PC, analog vs digital κλπ. Και εκεί δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση, οπότε δεν έχει νόημα να απαντά κάποιος συγκεκριμένα.

 

Αυτό λεω κει εγώ.

 

Παράδειγμα:

 

Ερωτά ένας ΟP.

 

Πως μπορώ να χορδίσω  ;D το πιάνο μου ,μόνος μου.

 

Και απαντά ο άλλος, γιατί να το χορδίσεις; ......πάρε αρμόνιο  ;D

 

ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διαχειριστές ειναι αυτό που λέει η λέξη.

Διαχειρίζονται-συντονίζουν τη συζήτηση .

 

Δεν είναι τίτλος που που καταδεικνύει  τεχνική γνώση,

Ναι αλλά για να εχει επιλεχτεί κάποιος για moderator πρέπει να εχει ενα επαρκές επίπεδο γνώσεων.Σίγουρα όμως καποιος piano tech,guitar tech ή computer tech μπορεί να γνωριζει καλύτερα σε ενα ανάλογο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι αλλά για να εχει επιλεχτεί κάποιος για moderator πρέπει να εχει ενα επαρκές επίπεδο

χρόνου.......για να βλέπει τι γίνεται και σε θέματα που δεν θα τα άνοιγε καν, μήπως και χρειαστεί να κάνει κατι  ;D ;D ;D ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με μετράς σωστά.

Και εγώ αυτόν θα ψήφιζα.

 

 

Εγώ παιδιά............. ότι διαταχθώ.

Εξάλλου εγώ ως ζαχαροπλάστης, περί αμβλώσεων θα μιλήσω, έτσι? Ε?

χαχαχαχαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Νομίζω το πιο βασικό απ'όλα που προτείνεται και από την ομαδα διαγχειρησης είναι να κάνουμε έρευνα και νσε αλλα φορουμ ελληνικά η ξένα πριν γραψουμε εδώ.Στο youtube επίσης ....

 

Τι λες παιδί μου.

Εδώ τα διαβάζουν, πάνε τα γράφουν όπως τα καταλαβαίνουν στα σχόλια του youtube κι εσύ θα τα διαβάσεις από εκεί να τα ξαναγράψεις εδω?  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λες παιδί μου.

Εδώ τα διαβάζουν, πάνε τα γράφουν όπως τα καταλαβαίνουν στα σχόλια του youtube κι εσύ θα τα διαβάσεις από εκεί να τα ξαναγράψεις εδω?  ;D

Δεν είναι απόλυτο αυτό δηλαδή άμα κάποιος έχει μια απορια για μια κιθάρα ,π.χ.δεν είναι καλύτερα να ψάξει σε ενα ξενο βίντεο η forum πριν γράψει εδω πέρα harilatron ;Διαφορετικά θα υπαρχει flooding.

Επίσης άμα βρω λυση στην απορία μου από το yt η ξενα φορουμ,τι λόγος υπαρχει να γράφω εδώ πέρα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως όλοι ξέρουμε, στο Noiz υπάρχουν δυο βασικές κατηγορίες θεμάτων.

 

Τα αμιγώς τεχνικά θέματα και τα πιο «φιλοσοφικά» θέματα , ευκαιρία για κουβέντα-χαβαλε και όλα τα καλά. (αυτά βρίσκονται στο The Noiz Cafe).

 

 

Έχει παρατηρηθεί ότι σε αμιγώς τεχνικά θέματα, πολλές φορές παρασυρόμαστε και τα αντιμετωπίζουμε σαν θέματα του noiz cafe.

 

Έχοντας βρεθεί πολλές φορές στην ανάγκη να βρω λύση για τεχνικό θέμα (και τη βρήκα και στο Noiz ) , το τελευταίο που ήθελα ήταν να διαβάζω άσχετα σχόλια σε ένα θέμα , που μάλιστα ήταν και solved, γιατι απλά μου σπαταλούσαν χρόνο μέχρι να φτάσω στη "λύση".

 

Θα ήταν λοιπόν προτιμότερο , όλοι μας, να μην παρασυρόμαστε, και σε ένα «τεχνικό» θέμα, αν μπορούμε να βοηθήσουμε και έχουμε να συνεισφέρουμε κάτι να το κάνουμε.

 

Αν όχι, δεν χρειάζεται να σχολιάσουμε (και εγώ το έχω κάνει) ….έτσι για τον σχολιασμό.

 

Αυτά, σαν μερικές σκέψεις.

 

Αφού η φύση του Νόιζ είναι όχι μόνο να δέχεται αυτόν ακριβώς το χαμό αλλά και να τον ενθαρρύνει μέσω της απουσίας moderation. Τι ψάχνουμε τώρα;

 

Η λύση έχει βρεθεί εδώ και πολλά χρόνια σε χιλιάδες άλλα φόρουμ. Αλλά εσύ πιστεύεις ότι σε ένα ελληνικό φόρουμ θα δουλέψει η αυτοπειθαρχία. Well, good luck.

 

Κάθε θεματικός τεχνικός τομέας θα έπρεπε να έχει έναν(1) τεχνικό υπεύθυνο και να απαντάει ΜΟΝΟ αυτός (οι γνώμες των άλλων δεν μας ενδιαφέρουν). Χωρίς αυτή την απλή προϋπόθεση, ο κάθε άφραγκος που κάποτε έμαθε κάτι σε κάποιο περιοδικό, θα τσακώνεται με όλους τους άλλους για το μεγάλο βραβείο.

 

Εσύ φίλος έπαιζες πολύ Φωτεινό Παντογνώστη μικρός.

Εδώ είναι φόρουμ, δεν είναι technical support.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ φίλος έπαιζες πολύ Φωτεινό Παντογνώστη μικρός.

Εδώ είναι φόρουμ, δεν είναι technical support.

 

Μα εγώ συμφωνώ ότι (όπως ακριβώς έγραψα) δεν υπάρχει ελπίδα, για τους ίδιους λόγους που και εσύ διατύπωσες.

 

Απλά, συμπλήρωσα ότι ΑΝ θέλαμε να αλλάξει κάτι, τότε (κατά τη γνώμη μου, πάντα) έτσι γίνεται. Το φόρουμ είχε παλιά τον υπότιτλο "music technology online" το οποίο ναι μεν δεν το λες technical support, αλλά στην πράξη αυτό είναι, διότι (μέσω του υποτίτλου) αναγνωριζόταν πως πολλοί μουσικοί θα είχαν δυσκολίες με την αφομοίωση του ορυμαγδού τεχνικών πληροφοριών που προέκυπταν καθημερινά για πάνω από είκοσι χρόνια.

 

Τώρα, ο ρυθμός αυτός έχει μετριαστεί (άσε δε που όλοι νομίζουμε ότι ξέρουμε τα πάντα όλα, χειρότερα από τον Φωτεινό Παντογνώστη). Οπότε, ας μην αλλάξει τίποτε και ποτέ, το ίδιο μου κάνει.

 

;)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εγώ συμφωνώ ότι (όπως ακριβώς έγραψα) δεν υπάρχει ελπίδα, για τους ίδιους λόγους που και εσύ διατύπωσες.

 

Απλά, συμπλήρωσα ότι ΑΝ θέλαμε να αλλάξει κάτι, τότε (κατά τη γνώμη μου, πάντα) έτσι γίνεται. Το φόρουμ είχε παλιά τον υπότιτλο "music technology online" το οποίο ναι μεν δεν το λες technical support, αλλά στην πράξη αυτό είναι, διότι (μέσω του υποτίτλου) αναγνωριζόταν πως πολλοί μουσικοί θα είχαν δυσκολίες με την αφομοίωση του ορυμαδού τεχνικών πληροφοριών που προέκυπταν καθημερινά για πάνω από είκοσι χρόνια.

 

Τώρα, ο ρυθμός αυτός έχει μετριαστεί (άσε δε που όλοι νομίζουμε ότι ξέρουμε τα πάντα όλα, χειρότερα από τον Φωτεινό Παντογνώστη). Οπότε, ας μην αλλάξει τίποτε και ποτέ, το ίδιο μου κάνει.

 

;)

 

A ok. Milles pardons τότε.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου