Προς το περιεχόμενο

Yamaha MOXF6 πως μεταφέρω ενα τραγούδι στον υπολογιστή;


vargas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω γράψει μερικά τραγούδια στο Yamaha MOXF6, και θελω να τα εχω στο windows-pc μου,

σε audio μορφη ( MP3 ας πούμε),

ετσι ωστε να μπορω να τα στειλω σε φιλους και να τα ανεβασω στο ιντερνετ.

 

Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να το κανω χωρις να αλλοιωθει η ποιοτητα του ηχου ;

 

Ευχαριστώ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω γράψει μερικά τραγούδια στο Yamaha MOXF6, και θελω να τα εχω στο windows-pc μου,

σε audio μορφη ( MP3 ας πούμε),

ετσι ωστε να μπορω να τα στειλω σε φιλους και να τα ανεβασω στο ιντερνετ.

 

Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να το κανω χωρις να αλλοιωθει η ποιοτητα του ηχου ;

 

Ευχαριστώ.

 

 

 

To MOΧF6 έχει ενσωματωμένο audio interface.

Αν έχεις γράψει το κομμάτι στον sequencer μπορείς να το συνδέσεις με το pc μέσω usb και μετά έχεις αρκετές επιλογές.

 

Μία από αυτές είναι να χρησιμοποιήσεις ένα daw.

Νομίζω πως το ΜOXF6 έχει ως συνοδευτικό software το cubase ai

Πρέπει να το έχεις λοιπόν αυτό.

 

θα εγκαταστήσεις το cubase που έχεις λοιπόν και μετά θα συνδέσεις το moxf μέσω του usb , θα ρίξεις τους απαραίτητους drivers, θα to ορίσεις ως audio device μέσα από το προγραμμα και μετά θα κάνεις εγγραφή από τον sequencer.

 

Αυτά μπορείς να τα δεις λεπτομερώς από το manual γιατί δεν το έχω το όργανο προσωπικα΄ά.

Δεν ξέρω αν κάνει και πολυκάναλη εγγραφή αλλά αυτά θα τα βρείς από το manual.

 

Αντίστοιχα αν έχεις άλλο daw μπορείς να κάνεις το ίδιο μέσω του moxf και του συνοδευτικού software

 

Υπάρχουν και άλλοι τρόποι σε περίπτωση που δεν έχεις το συνοδευτικό software βεβαια.

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια Πολλά σε όλους!

 

Νομίζω ακριβέστατα αυτά που λέει ο cos_dr.

 

Σύμφωνα με το διάγραμμα στη σελίδα 3 του Reference Manual, υπάρχει η δυνατότητα AUDIO OUT με δύο τρόπους :

1.Μέσω USB [to host]

2.Output [L/MONO][R]

Η λύση 1 αναφέρεται προφανώς σε σύνδεση με Η/Υ. Προτείνεται έντονα το Cubase AI που δίνεται μαζί με το synth γιατί λέει ότι έχουν φροντίσει για εύκολη διασύνδεση.

Η λύση 2 είναι η κλασική αναλογική έξοδος : την κάνεις ότι θέλεις αλλά θέλει μετατροπή σε ψηφιακή για να γίνει τελική επεξεργασία ήχου.

Θεωρητικά συμφέρει η λύση 1 γιατί αποφεύγεις αχρείαστες μετατροπές ήχου (σε αναλογικό/ψηφιακό κλπ.)

 

Για τη σύνδεση με USB βλέπε σελίδα 53 του Owner's manual. Μετά τις οδηγίες για σύνδεση έχει και οδηγίες χρήσης...

 

Προσοχή να ακολουθήσεις σχολαστικά τις οδηγίες γιατί έστω και ένα βήμα να μη γίνει, δε θα λειτουργεί (έχει και κάτι ρυθμίσεις στο synth το ίδιο)...

Από την στιγμή που "παίζει μπάλα" και το Cubase, οι δυνατότητες επεξεργασίας του υλικού πολλαπλασιάζονται και ίσως χρειαστεί να ψάξεις (λίγο έως αρκετά) το πρόγραμμα Cubase πριν αποφασίσεις ακριβώς πως θα προχωρήσεις. Υπάρχουν από πολύ απλές λύσεις (απλό σώσιμο σε μορφή audio), απλές μορφές επεξεργασίας (π.χ. normalizing), πιο σύνθετες μορφές επεξεργασίας (π.χ. reverb, compression, limiting) μέχρι και τεχνικές mixing-mastering κλπ.

 

(να σημειώσω εδώ ότι τα αρχεία pdf της Yamaha δεν μου ανοίγουν με το Acrobat Reader 9 και χρησιμοποιώ το SumatraPDF (portable) ).

 

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.......Προτείνεται έντονα το Cubase AI που δίνεται μαζί με το synth γιατί λέει ότι έχουν φροντίσει για εύκολη διασύνδεση.

.....

Θεωρητικά συμφέρει η λύση 1 γιατί αποφεύγεις αχρείαστες μετατροπές ήχου (σε αναλογικό/ψηφιακό κλπ.)

 

.

 

..... Μία από αυτές είναι να χρησιμοποιήσεις ένα daw.

Νομίζω πως το ΜOXF6 έχει ως συνοδευτικό software το cubase ai

Πρέπει να το έχεις λοιπόν αυτό.

 

θα εγκαταστήσεις το cubase που έχεις λοιπόν και μετά θα συνδέσεις το moxf μέσω του usb , θα ρίξεις τους απαραίτητους drivers, θα to ορίσεις ως audio device μέσα από το προγραμμα και μετά θα κάνεις εγγραφή από τον sequencer.

 

 

 

 

 

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά και απο εμένα.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Τις έλαβα υπόψιν μου και θα δοκιμασω να χρησιμοποιησω το cubase.

το οποίο, ήταν μεσα στη συσκευασία με το serial number.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπ¨ορεις να μεταφερεις το τραγουδι σαν midi αρχειο μεσο της θυρας usb;

 

O πιο εύκολος τρόπος είναι να σώσεις το τραγούδι που έχεις φτιάξει μέσα στο moxf σε smf (standard midi file)  σε ένα στικάκι ή εναν εξωτερικό σκληρό που θα συνδέσεις στη θύρα to device που έχει το moxf και μετά να συνδέσεις το στικάκι ή τον σκληρό στο pc και να κανεις π.χ.  import το  midi file στο cubase η σε άλλο πρόγραμμα για περαιτέρω επεξεργασία

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου