Προς το περιεχόμενο

Αγορά συστήματος για live ήχο


rempeskes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλώς σας βρήκα, παιδιά. Θα ήθελα την βοήθεια σας!

 

Παίζω τύμπανα και όποτε μπορώ, κοιτάζω στα λάιβ να έχω μετρονόμο να βγαίνει κάτι σωστό(μέσω αντίστοιχου app στο κινητό και ακουστικών στο αυτί). Για το βήμα παραπάνω λοιπόν, θέλω τώρα να φτιάξω ένα σύστημα το οποίο θα το έχω στα λάιβ μαζί μου, να έχω έτοιμο project στο cubase με τα tempo έτοιμα και αφού έχω και μία roland TD-6, να την έχω κι αυτή συνδεμένη ώστε να παίζω και κάποιους ιδιαίτερους ήχους μέσω VST(όπως το έκανε ο Zonder με τους Fates Warning πχ). Πέρα από αυτά, αφού θα έχω που θα έχω τους μετρονόμους έτοιμους στο project που θα τρέχει, θέλω να βάλω και κάποια άλλα VST να είναι προγραμματισμένα για να παίζουν από πίσω, πχ με το που τελειώσει το κομμάτι να παιχτεί κάτι μίνιμαλ ώστε να "δέσουν" δύο κομμάτια μεταξύ τους(αν κριθεί πολύ βαρύ κάτι τέτοιο, στην χειρότερη τα φτιάχνω από πριν και τα βάζω να παίζουν σαν απλά αρχεία ήχου μέσα στο project).

 

Άρα θέλω σίγουρα πέρα από το λαπτοπ, και μία δεύτερη κάρτα ήχου ώστε με την ενσωματωμένη να ακούω εγώ project+μετρονόμο στα αυτιά μου και με την δεύτερη να στέλνω μόνο το project στον ηχολήπτη.

 

Ελπίζω να μην σας κούρασα ήδη, προσπαθώ να τα γράψω όσο πιο κατανοητά μπορώ! Σε 3 άτομα που έχω ήδη αναφέρει ξεχωριστά τι θέλω να κάνω, η πρώτη απάντηση που έχω πάρει από όλους είναι "θα στήσεις mac ε;". Αναγνωρίζω την αξιοπιστία που θα μου προσφέρει ένα macbook αλλά δεν πιστεύω ότι θα αντιμετωπίσω προβλήματα αν φτιάξω ένα γερό λαπτοπ το οποίο θα έχει μόνο αυτό τον σκοπό. Σε αυτό που θέλω να κάνω βέβαια, παίρνω πάνω μου την τύχη όλης της μπάντας και του λάιβ άρα αν κάτι πάει στραβά, θα είμαι μόνο εγώ ο υπέυθυνος. Είναι κάτι που δεν το φοβάμαι αλλά καλό είναι να είμαι 100% σίγουρος από πριν! :P

 

1) Με αυτά που έγραψα ότι θέλω να κάνω, θεωρείτε ότι μπορώ να στήσω ένα καλό λαπτοπ( πχ i7, 16-32gb RAM) και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ή είναι μονόδρομος το macbook;

 

2) Οποιαδήποτε πρόταση για κάρτα ήχου είναι ευπρόσδεκτη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

1) ένα σύγχρονο "επώνυμο" laptop με προτεραιότητα στην ποιότητα κατασκευής κατά την επιλογή του (δεν είναι απαραίτητος σώνει και καλά ένας με i7 για audio επί το πλείστον) και με αποκλειστική pro χρήση για τον φόβο των Ιουδαίων, είναι πλέον μια χαρά...

 

τώρα αν θες την απόλυτη σιγουριά, με την διαφορά που θα προκύψει από το hype "κληρονομικό χάρισμα" (τουλάχιστον στο μέγεθος που του αποδίδεται ακόμα) ενός εφάμιλλου σε performance macbook, πάρε ένα δεύτερο φθηνό λαπτοπ για προσωπική χρήση γραφείου, σετάρισε του την κάρτα σου και έχε τον για backup στην κακιά στιγμή (που μπορεί να συμβεί με οτιδήποτε, απλά οι πιθανότητες πια και στα "καλά" λαπτοπ συνάδουν με Ντονάλντια γκαντεμιά)... ;) ;D

 

2) κατ αρχήν δεν χρειάζεσαι 2η κάρτα (και σαν λύση θα επιβαρύνει αναίτια το σύστημά σου)... μια οποιαδήποτε κάρτα που προσφέρει 4 τουλάχιστον εξόδους σου αρκεί...

μια πολύ καλή περίπτωση (και σε ήχο για τα λεφτά της) που σε υπερκαλύπτει σε features και εργονομικά (και προσωπικά προτείνω με κλειστά μάτια) είναι η Focusrite Scarlett 18i20 2nd Gen...

 

18i20_Product_Page_Img2.jpg

 

https://us.focusrite.com/usb-audio-interfaces/scarlett-18i20

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Καλή χρονιά. Αυτό με την κάρτα είναι κάτι που το αγνοούσα αλλά τώρα που το λες, φαίνεται λογικό. Δήλαδη αν συνδέσω μία κάρτα ήχου με πολλαπλές εξόδους, το Cubase (ή οποιοδήποτε DAW) θα μου έχει περισσότερα διαθέσιμα outputs, έτσι; Στο μυαλό μου το είχα κάπως σαν "1 κάρτα=1 output".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δήλαδη αν συνδέσω μία κάρτα ήχου με πολλαπλές εξόδους, το Cubase (ή οποιοδήποτε DAW) θα μου έχει περισσότερα διαθέσιμα outputs, έτσι;

 

ακριβώς... το DAW θα "βλέπει" και θα σου προσφέρει προς χρήση και σε οποιονδήποτε συνδυασμό επιθυμείς, όλες τις εξόδους (αναλογικές και ψηφιακές) που θα διαθέτει η κάρτα σου...

 

καλή χρονιά

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου