Προς το περιεχόμενο

Θα μου πάρω δώρο Ακουστικά..Ποια ομως;?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα beyerdynamic 80ohm και καθαρισες. φλατ, στιβαρή κατασκευή χωρίς πλαστικουρες (προσωπικά με ενοχλει η αίσθηση του φτηνου πλαστικού). ακομα και ανταλλακτικά για ό,τι χαλασει πανω τους έχουν. ασε που η τιμή τους εχει πεσει στο μισο απο τοτε που τα πηρα.

καλη χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Για να πάρεις κλειστού τύπου και πιστά ακουστικά, πρέπει να δώσεις πολλά λεφτά.

Τα φτηνά χρωματίζουν έντονα.

Εγω πάντα ημι-ανοικτού τύπου χρησιμοποιούσα και δεν είχα ποτέ spill όταν έγραφα φωνή.

 

Τα Akg K-240 είναι μια καλή λύση που θα πάρω κι εγω σύντομα, να αντικαταστήσω τα Beyer μου.

Εχω την εντύπωση πως ότι πάρεις απο Akg, Beyer και Αudio-technica σε ημι-ανοικτό, απο 70 ευρω και πάνω θα είναι καλό. Αν έχεις την άνεση διάλεξε ακούγοντας.

 

Λάβε υπ΄όψη πως τα επαγγελματικά έχουν μικρές αντιστάσεις και τα Hi-fi υψηλές (600Ω).

Οσο μικρότερη τόσο πιο δυνατά ακούς.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην thanks για τις απαντήσεις.

Πολλές και διαφορετικές προτάσεις.

Θα τα τσεκαρω όλα.

Έτυχε τώρα να διαβάζω ένα παλαιότερο θέμα

https://www.noiz.gr/index.php?topic=208752.0

Και η γνώμη του φίλου npap(που πραγματικά σέβομαι και εκτιμώ) είναι διαφορετική για τα at m40 που είναι κλειστού τύπου απ'ότι βλέπω.

Τι ακριβώς ισχύει τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως πριν αγορασεις οτιδηποτε, αντε να το δοκιμασεις.

Εγω πχ με τοσο καλα λογια για τα AKG, θα τα αγοραζα και μετα θα εκλαιγα τα λεφτα μου, γιατι ποτε δεν μπορεσα να γραψω με AKG ... με οποιοδηποτε AKG κι αν μου εδωσαν στα στουντιο που δουλευω sessions εδω και 25 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έτυχε τώρα να διαβάζω ένα παλαιότερο θέμα

https://www.noiz.gr/index.php?topic=208752.0

Και η γνώμη του φίλου npap είναι διαφορετική για τα at m40 που είναι κλειστού τύπου απ'ότι βλέπω.

Τι ακριβώς ισχύει τελικά;

 

αφού επαναλάβω κάποια σημεία που είχα επισημάνει τότε και θεωρώ σημαντικά

 

μετά από κάποια mail και πμ που δέχτηκα με ερωτήσεις, να διευκρινίσω και δημόσια κάποια από τα πράγματα που ρωτήθηκα για να αποφευχθούν παρανοήσεις...

 

- όχι... κανένα ακουστικό (ούτε αυτό φυσικά) μπορεί να αντικαταστήσει πλήρως ένα καλό μόνιτορ ηχείο για επαγγελματικού επιπέδου mixing... εκτός βέβαια από ειδικές συνθήκες π.χ. binaural recording τεχνοτροπίες (ηχογραφήσεις που έχουν σκοπό την αναπαραγωγή αποκλειστικά σε ακουστικά)... όπως είπα και την πρώτη φορά μιλάμε για home καταστάσεις συμβουλεύομενοι πάντα περιστασιακά και κάποιο ηχείο για το pan και τα reverb...

 

- σημαντικό ρόλο παίζει και ο προενισχυτής στο τελικό αποτέλεσμα... δεν θα ακούσετε το ίδιο σε έναν καλό phones preamp και στην on board του laptop σας

 

- ναι... το ATH-m40fs δεν είναι μόνο για επαγγελματική χρήση... είναι "μουσικότατο" και μου ΄χει χαρίσει (στέλνοντας πρώτα την Σοφία για ύπνο) πολλές απολαυστικές ακροάσεις (ειδικά με jazz και κλασική) βραδιές...8)

 

- τέλος, ειδικά αν πρόκειται να αντικαταστήσετε κάποια άλλα ακουστικά που ήδη χρησιμοποιείτε, πάρτε τα μαζί σας για να συγκρίνετε στο ίδιο pre πριν προχωρήσετε σε οποιαδήποτε αγορά (του m40 ή κάποιου άλλου)...

π.χ. ο εκλεπτυσμένος "μαλακός" ήχος των AT μπορεί να ξενίσει κάποιους που έχουν "εθιστεί" στον πιο "επίπεδο" και πιο "τραχύ" ήχο που (κατά κανόνα) έχουν τα AKG στις μόνιτορ εκδόσεις τους...

 

ΥΓ*. ειδικά στο σπιτάκι μας που τον κύριο λόγο (πρέπει να) έχει η τέρψη και η ατομική μας "παραξενιά", δεν αγοράζουμε γουρούνι στο σακί επειδή μας το πρότεινε κάποιος npapάρας ;D σε κάποιο φόρουμ... ΠΑΝΤΑ ΑΚΟΥΜΕ προσεκτικά πριν την αγορά...

 

να συμπληρώσω ότι δεν έχω διαφορετική γνώμη γενικά για τα κλειστού τύπου... απλά ο Γιάννης ανέφερε έναν "κανόνα" που διαπιστώνεται εν πολλοίς στην πράξη (ειδικά στις χαμηλές τους) αλλά παράλληλα είναι ένας λόγος που ακόμα χρησιμοποιώ τα ATH-m40fs καθότι αυτά αποτελούν εξαίρεσή του (και θα το κάνω μέχρι να πείσω την Σοφία εν μέσω κρίσης για μια δεκαπλάσια επένδυση κατ ελάχιστον σε ένα Sennheiser HD800 S -surprise open back αυτά :)- ώστε να θεωρώ ότι πραγματικά αξίζει τον κόπο σε σχέση με τον χρόνο που τους αφιερώνω και ως ηχολήπτης και ως ακροατής ;D )...

 

τονίζοντας το τότε υστερόγραφό μου* αλλά έχοντας πια πρόσφατα ακούσει και τα m40x τα οποία διαθέτουν τον ίδιο "χαρακτήρα" (μάλιστα διαθέτοντας λίγο καλύτερη ποιότητα κατασκευής πλέον), για όποιον έχει τις ίδιες ανάγκες με μένα (μην τις επαναλάβω) τα προτείνω ανεπιφύλακτα κι αυτά ως υποψήφια best buy...

 

τέλος να πω τονίζοντας την ιδιαίτερη υποκειμενικότητα (και λόγω φύσης) στη σχέση του καθενός με το μέσο, ότι εγώ (σε αντιδιαστολή με Γιάννη και Σπύρο ας πούμε), παρότι δεν θα μπορούσα να ακούω χαλαρά μουσική με pro σειρά της AKG στο σπίτι ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ, αυτό δεν με εμπόδιζε να τα χρησιμοποιώ σε studio πολλάαα χρόνια (όχι τόσο ως session βέβαια) χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα και πάντα με έβγαζαν ασπροπρόσωπο σε ότι δουλειά και να τους ανέθετα (ειδικά στο editing)...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή χρονιά.

Αγόρασα τελικά τα Audio technica ath m40x, αφού πρώτα τα άκουσα μαζί με τα akg k240.

Λίγες μέρες που τα έχω χρησιμοποιήσει έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος.

Μετά από πιο πολλές ώρες χρήσης θα γράψω σχετικά μήπως ενδιαφέρει και κανέναν άλλον η αγορά τους.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον φίλο npap που μοιράζεται τις γνώσεις του απλόχερα εδώ στο φόρουμ και κυρίως για το ήθος και την ευγένεια του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου