Προς το περιεχόμενο

Απομόνωση ήχου από ταινία


Mash the Sandwich

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα φόρουμ.

 

Θέλω να απομονώσω διαλόγους και ήχους από αρχεία ταινιών που έχω κατεβασμένα, ώστε να τα περάσω σε ένα λουπαδόρο που έχω (digitech jamman). Σκοπός μου είναι να τα ανακαλώ με το πάτημα ενός κουμπιού σε live.

 

Ποιός είναι ο καλύτερος και ποιος ο ευκολότερος τρόπος να το κάνω αυτό;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φόρουμ.

 

Θέλω να απομονώσω διαλόγους και ήχους από αρχεία ταινιών που έχω κατεβασμένα, ώστε να τα περάσω σε ένα λουπαδόρο που έχω (digitech jamman). Σκοπός μου είναι να τα ανακαλώ με το πάτημα ενός κουμπιού σε live.

 

Ποιός είναι ο καλύτερος και ποιος ο ευκολότερος τρόπος να το κάνω αυτό;

Ευχαριστώ.

 

Εάν έχεις AUDITION και η φωνή είναι στο κέντρο πας στο

 

Effects -> Stereo Imagery -> Central Channel Extractor και μετά στο "Frequency Range" διαλέγεις male/female κ.ο.κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς, ευχαριστώ για τις απαντήσεις

 

Εγώ χρησιμοποιώ το γνωστό και δωρεάν VLC.

Κοίταξε εδώ πως γίνεται Extract Audio from Any Video Using VLC

 

Κατάφερα να απομονώσω το αρχείο ήχου σε FLAC μιας και δεν μου βγάζει δυνατότητα σε wav. Προκύπτει ένα αρχείο ήχου στο οποίο δεν μπορώ να πάω σε όποιο σημείο θέλω με τον κέρσορα. Ποιο ελαφρύ εύκολο πρόγραμμα υπάρχει ώστε αυτό το αρχείο ήχου να το κόψω σε ό,τι κομμάτια θέλω και να τα κάνω export σε ό,τι αρχείο θέλω; Δεν έχω cubase αυτή τη στιγμή στο πισί και δεν θέλω να το εγκαταστήσω μόνο για κάτι τέτοιο. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς, ευχαριστώ για τις απαντήσεις

 

Κατάφερα να απομονώσω το αρχείο ήχου σε FLAC μιας και δεν μου βγάζει δυνατότητα σε wav. Προκύπτει ένα αρχείο ήχου στο οποίο δεν μπορώ να πάω σε όποιο σημείο θέλω με τον κέρσορα. Ποιο ελαφρύ εύκολο πρόγραμμα υπάρχει ώστε αυτό το αρχείο ήχου να το κόψω σε ό,τι κομμάτια θέλω και να τα κάνω export σε ό,τι αρχείο θέλω; Δεν έχω cubase αυτή τη στιγμή στο πισί και δεν θέλω να το εγκαταστήσω μόνο για κάτι τέτοιο. Ευχαριστώ.

Βάλε reaper ή cool edit pro.Είναι πολυ ευκολα στην εγκατασταση και ελαφριά προγράμματα σε σχεση με το cubase.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θέλεις να κάνεις έχει δύο σκέλη α) το να "πάρεις" τον ήχο από την ταινία, β) το να "κόψεις" τα κομμάτια που θες.

 

Για το πρώτο σκέλος, το VLC αρκεί. Για το δεύτερο μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιονδήποτε audio editor (π.χ. το Audacity).

 

Εναλλακτικά, καθώς άλλωστε τίθεται και το ζήτημα της αναπαραγωγής των απομονωμένων ηχητικών επί σκηνής, χρειάζεσαι απλά ένα sampler και τις γνώσεις για να το χρησιμοποιήσεις.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μια χαρα θα τα καταφέρεις με το Audacity. Αυτη τη δουλεια κάνει και είναι δωρεάν. Είναι audio editor.

 

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε reaper ή cool edit pro.Είναι πολυ ευκολα στην εγκατασταση και ελαφριά προγράμματα σε σχεση με το cubase.

 

δεν ήξερα ότι υπάρχει ακόμα το cool edit!

 

νόμιζα ότι το είχε απορροφήσει εντελώς η adobe ως audition!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς, ευχαριστώ για τις απαντήσεις

 

Κατάφερα να απομονώσω το αρχείο ήχου σε FLAC μιας και δεν μου βγάζει δυνατότητα σε wav. Προκύπτει ένα αρχείο ήχου στο οποίο δεν μπορώ να πάω σε όποιο σημείο θέλω με τον κέρσορα. Ποιο ελαφρύ εύκολο πρόγραμμα υπάρχει ώστε αυτό το αρχείο ήχου να το κόψω σε ό,τι κομμάτια θέλω και να τα κάνω export σε ό,τι αρχείο θέλω;

Δεν ξέρω γιατί λες ότι δε σου βγάζει wav, κοίταξες καλά?

 

Από κει και πέρα για να κόψεις με ακρίβεια τα κομμάτια υπάρχει το Audacity που αναφέρθηκε αλλά και το Nero wave editor.

 

Για μετατροπή διαφόρων format έχε υπόψη σου και το FLV

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτό που θέλεις να κάνεις έχει δύο σκέλη α) το να "πάρεις" τον ήχο από την ταινία, β) το να "κόψεις" τα κομμάτια που θες.

 

....

 

Και μετά θα πάμε στο 3ο μέρος, όπου θέλει να τα ανακαλεί με το πάτημα ενός κουμπιού. ("At the flick of a button" που έλεγε και ένας άλλος).

Εκεί να δεις μπέρδεμα. ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου