Προς το περιεχόμενο

Oddball guitar build!


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για'μένα μην κάνεις την flying v πάντως και αυτή την τελευταία που μοιάζει με μπάσο της epiphone σαν σχήμα.

Άμα μοιάζει με thinline όπως είπες σίγουρα θα βγει ωραία standard.

Εγώ έχω  μια πρόταση ακόμα για σχήμα και ξεφεύγει κατα πολύ από es335.Κάτι σαν thinline toronado με το χρώμα όπως είπες και κάτι σε λευκό περλέ pickguard όπως της telecaster thinline.Σε  3tone sunburst δεν μπορώ να σκεφτώ αλλο χρώμα pickguard που να ταιριάζει.

Μιας και θα είναι semi hollow προτείνω σκάφος κορίνα και καπάκι κελεμπέκι φλογάτο(άμα εχεις εννοείται ήδη αλλιώς απλό)

Πιστεύω αν λάβουμε υπόψη τις φωτογραφίες που έχεις ανεβάσει και πως πας να κινηθείς,

σύμφωνα και λόγω bigspy και βάρους είναι ωραίο αυτο που προτείνω και κατι διαφορετικό.

Απλά  για βαφή θα χρειαστούν ανιλίνες για 3tone sunburst φανταζομαι γιατί αμα δε φαίνεται μουαρέ το σκοτώνεις το κελεμπέκι.

Τώρα για μαγνήτες δεν θέλω να σε μπερδέψω.

Πιστεύω όμως καλό θα ήταν κάτι μονοπηνιο με ήχο που να μοιάζει με gibson.Ξέρω λίγο δύσκολο έ;

Μου αρεσει που θα είναι 24,75 το scale.

Τώρα το μόνο που μου κάνει παράξενο είναι πως θα γίνει να δωσεις κλίση στο toronado headstock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τη πρωτη.....

Αυτό. Τέτοια βιντατζίλα δεν ματαείδα! Ειδικά οι old-school διακόπτες για τους μαγνήτες είναι όλα τα λεφτά. Βέβαια, μη όντας κιθαρίστας, δεν έχω ιδέα πώς συνεργάζονται 4 μαγνήτες και αν έχει νόημα, αλλά, πάλι μη όντας κιθαρίστας, εγώ θα την αγόραζα!

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

Απλα επειδη βλεπω οτι το impedance παιζει απο 3,5 εως 10,5 k φανταζομαι οτι ειναι εντελώς τυχαιο αν θα ακουγονται καλα. Δε θελω πολλά γκαζια οποτε το αν ειναι μικροφωνικοι δεν με πολυ ενδιαφερει εδώ , οχι βεβαια να φτανουν σε pig squeal.

 

Tι εχεις να πεις για τις vintage εκδοχες,  τι πρεπει να προσεξω? Πχ χρονολογια κατασκευης ή impedance. Ο δικός σου ειναι κερωμενος?

 

 

Τα Κ δεν ειναι παντα ενδεικτικα για το πως ακουγεται ενας μαγνητης, πολλα παιζουν ρολο...ειχα πολλους goldfoils και συναφεις, ολοι ακουγοσαντε  ;D υπεροχα! Απο 3.5 μεχρι 7Κ περιπου...με τετοιους δυσκολα θα βγεις χαμενος η προβληματισμενος...οι λοιποι (δοκιμασα αρκετους κατα διαστηματα), ΟΚ αλλα καμμια σχεση...πιο αδυναμοι ηχητικα και χωρις χαρακτηρα.

Παντα σε ο,τι αφορα Japan προελευση, οι USA ειναι αλλο παραμυθι.

Ο δικος μου στην Τελε ειναι ακερωτος, εχει τασεις/ευαισθησια προς μικροφωνισμους αλλα ελεγχεται ικανοποιητικα...βοηθανε και καποια τρικς, καλο και σταθερο βιδωμα, στουμπωμα απο κατω με μαλακα υλικα για περιορισμο αναδρασεων κλπ....εχω κερωσει παλια εναν για δοκιμη...βελτιωση (σαφης) σε squealing, πιο "ψοφιος" ηχος ομως...για vintage κατευθυνση δεν το συνιστω...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Κ δεν ειναι παντα ενδεικτικα για το πως ακουγεται ενας μαγνητης, πολλα παιζουν ρολο...ειχα πολλους goldfoils και συναφεις, ολοι ακουγοσαντε  ;D υπεροχα! Απο 3.5 μεχρι 7Κ περιπου...με τετοιους δυσκολα θα βγεις χαμενος η προβληματισμενος...οι λοιποι (δοκιμασα αρκετους κατα διαστηματα), ΟΚ αλλα καμμια σχεση...πιο αδυναμοι ηχητικα και χωρις χαρακτηρα.

Παντα σε ο,τι αφορα Japan προελευση, οι USA ειναι αλλο παραμυθι.

Ο δικος μου στην Τελε ειναι ακερωτος, εχει τασεις/ευαισθησια προς μικροφωνισμους αλλα ελεγχεται ικανοποιητικα...βοηθανε και καποια τρικς, καλο και σταθερο βιδωμα, στουμπωμα απο κατω με μαλακα υλικα για περιορισμο αναδρασεων κλπ....εχω κερωσει παλια εναν για δοκιμη...βελτιωση (σαφης) σε squealing, πιο "ψοφιος" ηχος ομως...για vintage κατευθυνση δεν το συνιστω...

 

Συμφωνώ για τα κιλοώμ της εμπέδησης, και ο μπαντζ σου ειναι 10 πλας αλλά εχει και σκασιμο και αρμονικές και ακουγεται και πολύ ανοικτός.

 

Δεν σε ακουσα ποτε να σκουηλαρεις στα λαηβ προφανως γιατί εισαι μαστερ γουίθ δε κνομπ παρα το σατσουρεησιον! Το καλόν να λέγεται.

 

Οταν λες οτι οι usa ειναι άλλο παραμύθι;; Καλυτεροι κατασκευαστικά;

Άλλος ήχος;

 

Απλά το μυαλό παει στο ότι αν μπορώ να βρω οριτζιναλ σε μισή ουσιαστικά τιμή από το 190αρι συν μεταφορικά του σεβασμιότατου κατα τα αλλα Ιάσονα Λόλλαρ γιατί να μην παρω το αυθεντικό; Βεβαια ο λολλαρ πετυχε να βγαζει καλυτερους πι 90 απ τους οριτζιναλ... Αλλά παλι σχεδον 400 ευρω μαγνητες για να κανω ενα πειραμα τα λυπαμαι... Μπορει αργοτερα αν μ αρεσει πολυ το οργανο να το επιχειρησω...

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

Οταν λες οτι οι usa ειναι άλλο παραμύθι;; Καλυτεροι κατασκευαστικά;

Άλλος ήχος;

 

Απλά το μυαλό παει στο ότι αν μπορώ να βρω οριτζιναλ σε μισή ουσιαστικά τιμή από το 190αρι συν μεταφορικά του σεβασμιότατου κατα τα αλλα Ιάσονα Λόλλαρ γιατί να μην παρω το αυθεντικό; Βεβαια ο λολλαρ πετυχε να βγαζει καλυτερους πι 90 απ τους οριτζιναλ... Αλλά παλι σχεδον 400 ευρω μαγνητες για να κανω ενα πειραμα τα λυπαμαι... Μπορει αργοτερα αν μ αρεσει πολυ το οργανο να το επιχειρησω...

 

Αλλος ηχος, συρματα κλπ....εξαιρετοι ομως κι αυτοι, συνηθως γυρω στα 10Κ...οι λολαρς ειναι πανακριβοι...δεν θα το επιχειρουσα αν δεν ειχα ιδια εμπειρια και ημουν 100% σιγουρος πως οι συγκεκριμμενοι μου κανουν γι αυτο που θελω...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλος ηχος, συρματα κλπ....εξαιρετοι ομως κι αυτοι, συνηθως γυρω στα 10Κ...οι λολαρς ειναι πανακριβοι...δεν θα το επιχειρουσα αν δεν ειχα ιδια εμπειρια και ημουν 100% σιγουρος πως οι συγκεκριμμενοι μου κανουν γι αυτο που θελω...

 

1.Σιγουρα ακουγεται καταπληκτικός!

2.Αν κανείς στο φορουμ εχει προς πωληση καποιον gold foil let me know.

3.Λεω επειδη εχω καποιους μαγνητες στο εργαστηρι , να βαλω ως bridge εναν seymour duncan vintage p90 με nickel καλυμα.

 

Νομίζω θα είναι καλή φαση γιατι και meat θα εχω , αλλά και quirkiness.

 

ΠΧ:

 

13433-070118164141.jpeg

 

Οπότε για νεκ μπορω να βαλω εναν mojo gold foil για παραδειγμα....

 

 

Τι λετε??

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να βαλω ως bridge εναν seymour duncan vintage p90 με nickel καλυμα.

 

Νομίζω θα είναι καλή φαση γιατι και meat θα εχω , αλλά και quirkiness.

 

 

για gold foil δεν ξέρω τιποτα αλλα αν εννοεις τον phat cat seymour duncan (p90 σε μεγεθος διπλου με νικελ καλυμα) λεω ΝΑΙ!!! τι μαγνητάρα, σε αυτή τη θεση ειδικα... απορώ που δεν εχει γεμίσει ο τόπος απο δαύτους!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποτε ειχα τσεκαρει κατι artec και ειχα διαβασει πολυ καλα σχολια...δε τους πηρα γτ δε προχωρησε το προτζεκτ

 

Artec Splendor P90 Size Guitar Pickups With Alnico V Magnets

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός είναι για μένα ένας πολύ καλόγουστος κατασκευαστής "Off" μοντέλων:

https://backlundguitars.com/

Ρίξτου μια ματιά. Αξίζει.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks guys!

 

O Bucklund απίστευτα καλόγουστος!!

 

Σχεδόν δεν τον πίστεψα. Ενώ ψάχναμε σχεδόν το κιτς σε αυτό το θρεντ αυτός το πάει σε άλλο λεβελ σχεδιαστικά.

 

Για το μαγνήτη παίδες λέω να χρησιμοποίησω έναν κανονικότατο p90 bridge (vintage seymour duncan) απλά θα του προσθέσω και λίγο bling (chrome καλυμα) για να ταιριάξει το όλο θέμα αισθητικά.

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου