Προς το περιεχόμενο

Oddball guitar build!


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Thanks guys!

 

O Bucklund απίστευτα καλόγουστος!!

 

Σχεδόν δεν τον πίστεψα. Ενώ ψάχναμε σχεδόν το κιτς σε αυτό το θρεντ αυτός το πάει σε άλλο λεβελ σχεδιαστικά.

 

Ναι έτσι είναι. Κι εγώ έπαθα ένα ψιλοσοκ όταν τις είδα. Τολμώ να πω ότι πρόκειται για design που μπορεί να αφήσει εποχή.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Περασε καιρός με άλλες ασχολίες.

 

Περιμένω να ρθει rib bender για τα πλαϊνά για να γίνει semi-hollow το κιθαρόνι.

 

Αποφάσισα να έχω αισθητική κουφωτής οπότε ήθελα μανίκι από maple με rosewood fretboard.

 

Θέλω να υπάρχει πλαστικούρα στη φάση οπότε θα παίξει binding.

 

To μανικι ειναι από QS maple επταετίας και έχει κλίση το headstock, δεν έκανα σκαρφ τζόιντ γιατι το QS maple είναι σαν τσιμεντο και θα εχει και βολουτ.

 

Θα κολληθούν φτερά  sto headstock και θα μπει veneer.

Και binding. Και κανα inlay, θα δούμε. Σκέφτομαι προς το παρόν να είναι το headstock oversized strat style πιο psychedelic λιγο θα αυτοσχεδιασω.

 

Προς το παρόν είμαστε εδώ

 

13433-050418204129.jpeg

 

Δηλαδή έγινε το κανάλι για το truss rod και η γωνία του headstock μαζί με το πλάνισμα του πίσω μέρους του.

 

Τώρα... ο ez μου έδωσε δύο Gibson mini hums και με ψήνει τα μάλα να τους βάλω σε αυτό το πρότζεκτ... θα δούμε..

 

  • Like 1

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια Πολλα!

 

Σήμερα ήρθε το παρακάτω όργανο που πιστεύω θα δώσει μεγαλύτερη ευελιξία στις κατασκευές μου!

 

Rib bender by Luthier’s Bench made in GB.

 

Φαίνεται πολύ σταθερό και καλοφτιαγμένο! Επίσης είναι μικρό και ελαφρύ, οπότε δεν θα καταλαμβάνει και άπειρο χώρο. Μαζί πήρα και ένα έλασμα για καλύτερο χειρισμό των ξύλινων πλαϊνών.

 

13433-110418095728.jpeg

 

Είμαι περίεργος να δω το αποτέλεσμα!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φαίνεται πολύ σταθερό και καλοφτιαγμένο! Επίσης είναι μικρό και ελαφρύ, οπότε δεν θα καταλαμβάνει και άπειρο χώρο.

 

Òντως γιατι αμα εκανες την πατεντα με τον σωλήνα και το γκαζάκι κα βαρύ θα ήτανε και πολυ χώρο θα έπιανε.Συναντάνται κυριως στους μπουζουκομάστορες.Τώρα μπορείς παντως να φτιάξεις και εσύ μπουζούκι αν θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Òντως γιατι αμα εκανες την πατεντα με τον σωλήνα και το γκαζάκι κα βαρύ θα ήτανε και πολυ χώρο θα έπιανε.Συναντάνται κυριως στους μπουζουκομάστορες.Τώρα μπορείς παντως να φτιάξεις και εσύ μπουζούκι αν θέλεις.

 

Και όχι μόνο μπουζούκια, αλλά και λαούτα και σάζια και λύρες και βιολιά. Να τα λέμε όλα (τα άσχετα).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όχι μόνο μπουζούκια, αλλά και λαούτα και σάζια και λύρες και βιολιά. Να τα λέμε όλα (τα άσχετα).

 

Άμα έχεις πετύχει πουθενά λύρα με δούγιες να μου το πεις και εμένα.Εγώ αναφέρθηκα στον argytar.Άμα το θεωρείς άσχετο μπορείς να μην απαντήσεις καθόλου.Εγώ εννοούσα απλώς ό,τι επειδή πιάνουν τα χέρια του μπορουσε να κάνει κάτι μόνος του σε rib bender .Σίγουρα ομως αυτο που αγόρασε είναι top εργαλείο και πολυ χρήσιμο.Καλή συνέχεια και ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά. Ας μείνουμε στα μπουζούκια, για τα οποία μιλουσε εξάλλου το thread. Όχι;

 

Συνακολουθα: οι λαϊκοι βάρδοι δεν έχουν forum? Αν ναι, μπορεις να πας να τους μιλησεις για κλασικη μουσικη και για διχτυα ψαρεματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά. Ας μείνουμε στα μπουζούκια, για τα οποία μιλουσε εξάλλου το thread. Όχι;

 

Συνακολουθα: οι λαϊκοι βάρδοι δεν έχουν forum? Αν ναι, μπορεις να πας να τους μιλησεις για κλασικη μουσικη και για διχτυα ψαρεματος.

Ας μείνουμε στο ό,τι θα εμπλουτισει τις κατασκευές του με αυτό το εργαλείο.Τα αφήνουμε τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααααχ να στε καλά μου φτιάξατε το βράδυ!

 

Ψιλοδάκρυσα από τα ουτια σαζια λυρες και βιολιά.

 

;D

 

Mikeguitar το bender το πήρα πιο πολύ για ασφάλεια και για άνεση , και για rockabilly κουφωτα όργανα σε πρώτη φάση και ίσως καμιά ακουστική κιθάρα πιο μετά αν κατανοήσω καλύτερα πώς γίνονται.

 

Μπουζούκι να πω την αλήθεια δε μου ήρθε ακόμα να φτιάξω αλλά ποτέ μη λες ποτέ, ο τύπος που έχει το γυράδικο συνέχεια με ρωταει πότε θα του φτιάξω κανα μπουζούκι οπότε....

 

By the way , πήγα και έκοψα maple για πλαϊνά σήμερα , οπότε θα το δούμε σύντομα στην πράξη το rib bender (futurama κανεις?). Ειναι για πάνω από μία κιθάρα η ποσότητα, είπα να κόψω να έχω μήπως σπάσει και κανένα. Πάχος 3 χιλιοστά.

 

13433-190418015758.jpeg

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι βρήκα στις φωτόζ του γοογλ αυτό που είχα στο μυαλό μου περίπου

 

μη γελασετε ειπαμε ειναι oddball

 

 

13433-200418192323.png

 

κατι τετοιο θελω να φτιαξω και έχω και το καλούπι πάνω κάτω... stay tuned

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου