Προς το περιεχόμενο

Oddball guitar build!


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως το tremolo πρέπει να σκοτώνει ούτε σπαθί να'ταν τόσο μακρύ.Δεν θα σε ενοχλεί στο χέρι όταν παίζεις;Πιστεύω να κρατηθούμε και να μη γελάσουμε καθώς πάντα ο κατασκευαστής γνωρίζει καλύτερα τι θέλει να κάνει.Αν πας και σε παραδοσιακό ξεκίνα με μπαγλαμά δουγαριστό.Εγώ πάντως θα παρακολουθώ την κατασκευή με ατελείωτο ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το tremolo πρέπει να σκοτώνει ούτε σπαθί να'ταν τόσο μακρύ.Δεν θα σε ενοχλεί στο χέρι όταν παίζεις;Πιστεύω να κρατηθούμε και να μη γελάσουμε καθώς πάντα ο κατασκευαστής γνωρίζει καλύτερα τι θέλει να κάνει.Αν πας και σε παραδοσιακό ξεκίνα με μπαγλαμά δουγαριστό.Εγώ πάντως θα παρακολουθώ την κατασκευή με ατελείωτο ενδιαφέρον.

 

Βιγσβυ λέω να βάλω ή Δούζενμπεργκ , δεν μπορώ να την κάνω ολόιδια με τη φωτογραφία....

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Hello,

από τη northern greece.

 

Υπηρξε μια μικρη εξελιξις στο προτζεκτ τον τελευταιο μηνα , οποτε παραθετω την προοδο.

 

Έβαλα φτερα στο headstock από maple

 

13433-180618120224.jpeg

 

έπειτα έκοψα και ετριψα και τρύπησα για κλειδια.

Το headstock ηθελα να θυμιζει jaguar και Τρινη Λόπεζ οπότε αυτοσχεδίασα λίγο.

 

13433-180618112134.jpeg

 

 

Δεν ηταν στοχος η ομορφια αλλα το quirky coolness που ειχαμε και στο χωριό μου.

 

Θα μπει veneer? Δεν ξέρω. Ξέρω ότι θα έχει binding και ίσως matching headstock,  θα δειξει.

 

ΕΠΙΣΗΣ το sunburst εχασε την πρωτοκαθεδρια του και στο τραπεζι πέσαν green metallic και lake placid blue. Θα δειξει. (Ξανά θα δείξει ? Χμμμ επαναλαμβάνομαι).

 

Βρήκα ένα παλιό template από τη σπεραντζα μου , μια από τις πρώτες κιθάρες που έφτιαξα και λέω να πάω με αυτό.

 

13433-180618115624.jpeg

 

Νομιζω το σχημα ταιριαζει με την oddball φιλοσοφια αν οχι μπορω να δεκτω και αλλες προτασεις.

 

Το τρέμολο ήρθε, ειναι δουζενμπερκ ειναι βουτυρο και για να μην καθεται το εβαλα στην ντοτ μου και το καταευχαριστιεμαι.

 

Όταν ολοκληρωθεί η οδδμπωλ θα εχει αυτο το δουζενμπεργκ που ειναι ουσιαστικα ενα βιδωμενο βιγσμπυ.

 

13433-180618120740.png

 

Στη ντοτ θα ηθελα να εχει λιγο αποσταση για να ¨αναπνεει ¨

 

Οποτε στην οδδμπωλ θα ειναι αρκετα μακρυτερα

[/img]

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το truss rod cavity σίγουρα φτάνει τοσο ψηλά γιατι εχει πάει μεχρι το δεύτερο κλειδί.Αυτά τα μεγάλα headstock ειναι η αδυναμία σου μάλλον και στην hendrix tribute και εδώ.Θυμίζει κάτι σε kawai και deluxe tele το headstock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το truss rod cavity σίγουρα φτάνει τοσο ψηλά γιατι εχει πάει μεχρι το δεύτερο κλειδί.Αυτά τα μεγάλα headstock ειναι η αδυναμία σου μάλλον και στην hendrix tribute και εδώ.Θυμίζει κάτι σε kawai και deluxe tele το headstock.

 

Καλημερα Μιχαήλ.

 

Αν παρατηρήσεις καλά το headstock ειναι σε γωνια οποτε μπαινει trussrod cover. Δεν ειναι προβλημα.

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Πού ήμαστε; Α ναι το πρότζεκτ ακόμη δεν έχει πάρει σάρκα και οστά γιατί ακόμα παλεύω με το τι θέλω να κάνω με αυτή την oddball. Tι μαγνήτες θα βάλω κλπ.

 

αυτό που έκανα προς την κατεύθυνση να σχηματιστεί ένα σώμα είναι να λυγίσω κάποια maple πλαϊνά. Αφού έσπασα μερικά κομμάτια πρώτα προσπαθώντας...

 

όλο αυτό θα βοηθήσει στο στόχο να γίνει και μια 335 παράλληλα.

 

Δε θα με χαλούσε να γίνει και σαν starfire το σώμα ακόμα το δουλεύω αλλά με carved top.

 

 

 

 

 

 

A44330A4-1239-4A70-8A98-FEBD5A51811C.jpeg

9144DB3C-A54E-4B56-8777-D9B1B82261A0.jpeg

8643A053-3A3D-44E1-B1BC-298CC59587DA.jpeg

758FF801-1019-42A7-B643-649125CD7D82.png

Επίσης πήρα rdiator humbucker tops από nickel silver και brass πλέγμα για να βάλω δυο buckers που μου αρέσουν και να έχουν gold foil look.

7B6B52A4-A617-484C-848F-C2D62F41B407.png

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτιάξε μας τώρα  Ντόκτορ

έχω και γω κάτι πλαϊνά περιμένουν να λυγίσουν στη σειρά

τα καπάκια να σε δώ

σκαφτά?

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, nasokosm said:

Φτιάξε μας τώρα  Ντόκτορ

έχω και γω κάτι πλαϊνά περιμένουν να λυγίσουν στη σειρά

τα καπάκια να σε δώ

σκαφτά?


Έλα Νάσο! Ναι σε πρώτη φάση σκέφτομαι να είναι σκαφτά! Απλά δεν έχω αποφασίσει για το σχήμα ακόμη, αν θα το κάνω να μοιάζει με 335 ή θα είναι offset  ala starcaster...

Επεξεργασμένο από argytar

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, nasokosm said:

Έχεις φτιάξει πόλλές strato-star caster

335 καμμία


Θα συμφωνήσω!! Πρέπει να επανακάμψω!!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου