Προς το περιεχόμενο

Oddball guitar build!


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 minutes ago, nasokosm said:

Δεν πειράζει καθόλου το δικό μου στη μέση  ειναι τρία κομμάτια γιατί το φάρδος ειναι λιγότερο από 20εκ, δέν έβγαινε αλλιώς

στη μέση έβαλα corina που είχα γύρω στο 1,5 χιλ

με τι τα κόλλησες? Titebond? 

Στην επόμενη θα βάλω hide glue, παράδοση

σωραίος!

οτι θες με παίρνεις τηλ


Δεν τα κόλλησα ακόμα! Πρόβες κάνω και το σύςτημά σου φαίνεται να δουλεύει πολύ καλά Νάσο!!! Θα προσπαθήσω με hide glue μιας και μου παρήχε ο Φάνης παλιά καλή Αγγλική! Αλλά θα κάνω πρώτα δοκιμές σε σκραπς!! Με βοηθούν πολύ οι οδηγίες σου να ξέρεις!! 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν προλαβαίνετε με hide glue βρε. Εδώ ένα neck joint πα να κολλήσουμε και είμαστε οριακά.

 

Εγώ θα έψαχνα εποξική. Ή κάποια που να μην είναι υδροφιλική, αν υπάρχει τέτοιο θέμα.

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

Δεν προλαβαίνετε με hide glue βρε. Εδώ ένα neck joint πα να κολλήσουμε και είμαστε οριακά.

 

Εγώ θα έψαχνα εποξική. Ή κάποια που να μην είναι υδροφιλική, αν υπάρχει τέτοιο θέμα.


Ψάχνοντας λίγο τα βίδεο του γιουτουμπ θυμάμαι ότι αναφερόταν πως η γιβσον δε χρησιμοποιούσε hide glue στα καπάκια αλλά κάποια βιομηχανική... θέλει ψαξιμο!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εποξεική είναι μάλλον καλύτερη

είχα δει ένα βίντεο με σάντουιτς που την έβαζε με ρόλλερ

χρησιμοποίησα titebond με γρήγορες κινήσεις, δεν υπάρχει θέμα με τη σακούλα η πίεση ειναι μεγάλη και δεν αφήνει  κενο

όταν τα έβαλα με παράλληλα νερά σε ένα σημείο κόλλησε με κάποιο κυματισμό όταν στέγνωσε η κόλλα γιατί στα κάθετα νερά οι ίνες δεν υπάρχει περίπτωση να κινηθούν

αν θυμάμαι καλά την κόλλα την αραίωσα λίγο με νερό για να απλώνει καλύτερα

 

Ξέρεις πως αποφάσισα να φτιάξω σάντουιτς καπάκια?

οι κιθάρες hollow body που έφτιαξα μικροφώνιζαν και δεν μπορούσα να παίξω σε καλές εντάσεις, στις πρόβες ήμουν πάντα στο όριο να μικροφωνίσει, βέβαια εκεί ειναι η γλύκα στον ήχο να αισθάνεσαι να δονείται το όργανο χωρίς να μικροφωνίζει

κάποια στιγμή είδα στο Jazz club ένα εκπληκτικό κιθαρίστα  τον Jonathan Kreisberg  να βγάζει τέλειο ήχο σε καλές εντάσεις με μια es 175 και τότε κατανόησα γιατί φτιάχτηκε αυτό το όργανο, καταλαβαίνεις λοιπόν ποιά θα είναι η επόμενή

το μόνο που βαριέμαι όπως και συ το νέο καλούπι

  • Like 1

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, nasokosm said:

Η εποξεική είναι μάλλον καλύτερη

είχα δει ένα βίντεο με σάντουιτς που την έβαζε με ρόλλερ

χρησιμοποίησα titebond με γρήγορες κινήσεις, δεν υπάρχει θέμα με τη σακούλα η πίεση ειναι μεγάλη και δεν αφήνει  κενο

όταν τα έβαλα με παράλληλα νερά σε ένα σημείο κόλλησε με κάποιο κυματισμό όταν στέγνωσε η κόλλα γιατί στα κάθετα νερά οι ίνες δεν υπάρχει περίπτωση να κινηθούν

αν θυμάμαι καλά την κόλλα την αραίωσα λίγο με νερό για να απλώνει καλύτερα

 

Ξέρεις πως αποφάσισα να φτιάξω σάντουιτς καπάκια?

οι κιθάρες hollow body που έφτιαξα μικροφώνιζαν και δεν μπορούσα να παίξω σε καλές εντάσεις, στις πρόβες ήμουν πάντα στο όριο να μικροφωνίσει, βέβαια εκεί ειναι η γλύκα στον ήχο να αισθάνεσαι να δονείται το όργανο χωρίς να μικροφωνίζει

κάποια στιγμή είδα στο Jazz club ένα εκπληκτικό κιθαρίστα  τον Jonathan Kreisberg  να βγάζει τέλειο ήχο σε καλές εντάσεις με μια es 175 και τότε κατανόησα γιατί φτιάχτηκε αυτό το όργανο, καταλαβαίνεις λοιπόν ποιά θα είναι η επόμενή

το μόνο που βαριέμαι όπως και συ το νέο καλούπι


Έτσι είναι τα σόλιντ καπάκια! Ανώτερος ήχος αλλά για χαμηλότερες εντάσεις! 
Για να δούμε ας ελπίσουμε να πετύχει!!

 

Η δικιά σου πώς πάει;;

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένει να τελειώσουν οι κυρίες Les PaulΕς  ξέρεις αν δείς από κοντά τις εβένινες ταστιέρες θα πάθεις🤪

οπότε μάλλον έβενος και μπορεί ατσάλινα Τάστα  

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορία, back in the day, η Γιβσον χρησιμοποιούσε κόλλα ή ρυτίνη ουρίας φορμαλδεΰδης ή καορίτη θερμοπρέσας.

 

Σκληρό σαν πέτρα και σούπερ ανθεκτικό.

και σούπερ καρκινογόνο.

 

πάντως βλέπω στο εμπόριο υπάρχει. Μπορώ βέβαια να χρησιμοποιήσω την απλή titebond.

 

O Ken McKay που φτιάχνει vintage correct 335 μου έδωσε αρκετές συμβουλές στο messenger, Νάσο είπε ότι η ιδέα σου είναι σούπερ και επικροτεί!

 

Αν βρω την κόλλα θα την πάρω ειναι σε σκόνη.

Θα χρειαστεί ρολό να την απλώσω. Επίσης μου είπε ότι χρειάζεται κάποιο bleeder cloth στην έξοδο της σακούλας για να πάρει τον αέρα πιο σωστά. Αυτό πιστεύω θα βοηθήσει πολύ!. 

 

 

 Νομίζω είμαστε σε σωστό δρόμο!

58087D7A-4701-4B61-ADA4-6E1778378436.jpeg

Επεξεργασμένο από argytar
  • Ευχαριστώ 1

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλή χρονιά!

 

Ο φίλος Φάνης (πολύχρονος!) βοήθησε στο πλάνισμα των φύλλων σφενδάμου για να φτάσουμε το επιθυμητό πάχος σε μια 3-ply κατασκευή. (5.5 mm)
 

Δοκιμάζω και ξαναδοκιμάζω μέχρι να πετύχω την πρόβα με άνεση πριν κολλήσω τα καπάκια.

 

Με cross-grain στη μέση το όλο θέμα αποκτά τρελό rigidity. 
 

Επίσης με το bleeder cloth από πάνω από τους καπλαμάδες η σακούλα υποπίεσης κάνει πολύ καλύτερη δουλειά! Η φωτό δείχνει ότι φέρνει τα πλαϊνά σε επαφή πολύ καλά!

 

Αν βάλω και το στεφάνι γύρω- γύρω με σφιγκτήρες όπως πρότεινε ο Νάσος και ίσως μια σακούλα με 5 κιλά άμμο από πάνω στη μέση όπως πρότεινε ο Φάνης , νομίζω θα έχουμε legit αποτέλεσμα! Θα φανεί στα f holes...


BAB04C34-4B81-4C5A-BC8B-753E5D6F72B3.thumb.jpeg.919167df0c351920c6347fa9bb84dcd9.jpeg

 

A1E45FAF-3BBB-42D8-AA05-52C29B353DF7.thumb.jpeg.a55b0e0dec4629199b706b9ef996132f.jpeg

 

Edit: Το bleeder cloth είναι ένα απλό swiffer, στην τελική φάση θα πάρω κάτι που καλύπτει πλήρως τα lams.

Επεξεργασμένο από argytar

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος το προχώρησες πολύ το θέμα έκανες  και τις έρευνες για τις κόλλες σούπερ!

δεν κατάλαβα τι είναι το bleeder cloth

Δεν θα κάνεις τίποτα παραπάνω με την  άμμο   το έχω δοκιμάσει πριν τη σακούλα 

με τη σακούλα έχεις πίεση 1,033kg/cm2 δλδ σαν να έχεις βάλει 500-600 κιλά πάνω στα καπάκια σου🤪

  • Ευχαριστώ 1

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nasokosm είπε

Ωραίος το προχώρησες πολύ το θέμα έκανες  και τις έρευνες για τις κόλλες σούπερ!

δεν κατάλαβα τι είναι το bleeder cloth

Δεν θα κάνεις τίποτα παραπάνω με την  άμμο   το έχω δοκιμάσει πριν τη σακούλα 

με τη σακούλα έχεις πίεση 1,033kg/cm2 δλδ σαν να έχεις βάλει 500-600 κιλά πάνω στα καπάκια σου🤪


Ευχαριστώ Νάσο, χρόνια πολλά!!!

 

Οκ λογικό αυτό που λες με την άμμο, μιας και φάνηκε ότι με την πίεση που ασκείται από τη σακούλα,  λυγίζει πολύ ωραία το καπάκι πάνω στο καλούπι!

 

Με το πλαίσιο των άκρων και τους σφιγκτήρες θα έχουμε αποτέλεσμα θηλυκού -αρσενικού καλουπιού!


Το bleeder cloth είναι ένα ύφασμα όπως το swiffer για να περνάει μέσα από τις ίνες του τον αέρα ομοιόμορφα ως δίκτυο και  να κάνει καλύτερο κενό. Το δοκίμασα στις φωτογραφίες που ανέβασα και το αποτέλεσμα είναι  πραγματικά καλύτερο από ό,τι χωρίς αυτό.

 

Την κόλλα τη βρήκα στο παρακάτω link αλλά είναι σε τεράστια ποσότητα....

 

https://www.chimikodomiki.gr/en/wood-adhesives-urina/58--.html

Επεξεργασμένο από argytar

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου