Προς το περιεχόμενο

Oddball guitar build!

argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα για να την πω τη χαζαμάρα μου σκέφτηκα να πάω εδώ δίπλα σε έναν φίλο μου μαραγκό που έχει πρέσα.

Ένας φίλος μου είπε ότι με τατάμι γυμναστηρίου για θηλυκό καλούπι γίνεται η δουλειά.... 

Θα δοκιμάσω σε σκράπς αυτή τη φορά και βλέπουμε!

Αν δεν πετύχει θα κρατήσω το τατάμι να κάνω πάνω του τη siu lim tau.

Επεξεργασμένο από argytar
Σύνδεσμος προς την ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 82
  • Πριν
  • Τελευταία απάντηση

Μεγαλύτερες συμμετοχές

Μεγαλύτερες συμμετοχές

Popular Posts

Τα φέραμε από δω τα φέραμε από κει, τελικά είπα να το γυρίσω σε oddball ala Auerbach των Black Keys. Έτσι κι αλλιώς αυτός ήταν ο αρχικός στόχος.   Οπότε σκέφτηκα να κάνω μια κατα

Γυάλλισα τα raw covers με glanol και κότσαρα και λίγο γριλ κλοθ   είναι αρκετά οδδ για οδδμπωλλ;; ξέρει κανείς πού να βρω gold foil??

Θάνο έτσι ακριβώς είναι και στην περιγραφή του στο site:   ”καορίτης θερμοπρέσας"   ...όντως,όταν βρήκα ένα ποτήρι που είχα ξεχάσει καορίτη μέσα από μέρες πριν, είχε σκληρύνει σαν

Posted Images

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Μιας και το κρυο συνεχίζεται είπα να ετοιμάσω λίγο τον μάνικα. Το maple που έχω ποστάρει πιο παλιά στο θρεντ θα πάει κάπου αλλού.

Εδώ είπα να μείνω στην κλασική κορίνα , απλά λόγω έλλειψης κσύλου και ίσως επειδή έχω όρεξη για άσκηση πάνω σε κάτι που δεν έχω κάνει πολύ, είπα να κάνω σκαρφ joint με τα νερά υπο γωνία 17 περίπου μοιρών. Με λίγα λόγια εκεί που θα είχαμε open grain, συνεχίζουμε με παράλληλα νερα σε quarter sawn ξανά κομμάτι. Δεν ξέρω πόσο φαίνεται στις φωτοζ αλλά θα είναι τσιμέντο η κατά τα άλλα αχίλλειος πτέρνα αυτών των κατασκευών.

Το κομμάτι που περισσεύει προφανώς θα πλανιστεί μαζί με το μπροστά μέρος που θα κολληθεί η ταστιέρα.

Επίσης θα έχω αρκετό μήκος ώστε να κάνω ένα τρελό oddball headstock ala Trini Lopez / Firebird.

C3CFC4F4-A941-4555-BE53-0EDDA6FA5C71.jpeg

Επεξεργασμένο από argytar
Σύνδεσμος προς την ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

• Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Κανονισμοί της σελίδας.