Προς το περιεχόμενο

guitar rig help


Προτεινόμενες αναρτήσεις

είχα δοκιμάσει το guitar rig πριν κανα χρόνο.

Στήνω ένα καινούργιο pc και το ξαναέβαλα.

Αλλά δεν θυμάμαι καν πως έβγαλα ήχο από αυτό.

Το μόνο που βγαίνει προς τα έξω είναι ο μετρονόμος του.

 

Ρίξτε καμιά ιδέα.

 

(σε πρώτη φάση σκέτο. Εκτός daw)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα δοκιμάσει το guitar rig πριν κανα χρόνο.

Στήνω ένα καινούργιο pc και το ξαναέβαλα.

Αλλά δεν θυμάμαι καν πως έβγαλα ήχο από αυτό.

Το μόνο που βγαίνει προς τα έξω είναι ο μετρονόμος του.

 

Ρίξτε καμιά ιδέα.

 

(σε πρώτη φάση σκέτο. Εκτός daw)

 

ποια κάρτα ήχου χρησιμοποιείς?

Οnboard, άλλη εξωτερική, εσωτερική κλπ?

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

focusrite 6i6

 

Yποθέτω πως έχεις ριξει τους drivers της, προφανώς έχεις συνδέσει το line της κιθάρας στην κατάλληλη είσοδο, έχεις το monitor και το gain της εισόδου της κάρτας στις σωστές θέσεις, στην κιθάρα το volume εκεί που πρέπει.

 

Αυτή έχει το mix control, δηλαδή έχει software για ενεργοποίηση και δρομολόγηση των καναλιών κλπ. Εκεί πρέπει να δεις αν το κανάλι του input που έχεις την κιθάρα είναι ενεργό και δρομολογημένο σωστά. Δεν το έχω το συγκεκριμένο αλλά σε όλες τις πολυκάναλες που έχουν software που κάνει τη δουλειά του console, ισχύουν τα ίδια,

 

Αν όλα είναι εντάξει από εκεί.

 

Στο guitar rig στο file/ audio and midi settings θα μπείς , θα διαλέξεις asio για drivers, asio device την focusrite, asio configuration θα κάνεις τις απαραίτητες επιθυμητές ρυθμίσεις για το sample rate, το buffer size, θα δεις επίσης το status αν είναι running και AN την κάρτα την χρησιμοποιείς και στα windows ταυτόχρονα επειδή έχει την δυνατότητα multiclient support και έχεις από windows 7 και πάνω, θα φροντίσεις οι "ήχοι των windows" να έχουν το ίδιο bit depth και sample rate με τις ρυθμίσεις του guitar rig ή να επιτρέψεις στις εφαρμογές να έχουν τον αποκλειστικό έλεγχο λειτουργίας.

 

Επίσης το input gain απο το guitar rig να το δοκιμάσεις εκεί που δεν υπάρχουν θόρυβοι ή παράσιτα.

 

Αυτά μπορώ να σκεφτώ για να έχεις ήχο.

Είπα να τα πω επειδή είσαι εσύ χαχαχαχαχχχαχχχαχ

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα και γω θα απαντήσω επειδή είσαι εσύ...  ;D

 

λεπόν

κάτι τρέχει...

η κάρτα μου είναι στημένη σωστά γιατί καθαρό ήχο παίρνω και έξω και μέσα στο daw και φυσικά στο daw κουνιούνται οι στάθμες.

 

όταν ανοίγω το rig μόνο του, και βάλω τον μετρονόμο, είναι η μόνη φάση που βλέπω τις στάθμες να κουνιούνται σωστά.

επιλέγω ένα setting στο rig και μόνο αν ανεβάσω τέρμα το gain και το out τότε θα δώ να κουνιούνται ελάχιστα.

Το ενδιαφέρον είναι ότι έρχεται στην έξοδο όλη η βρωμιά και ο θόρυβος από το gain αλλά το σήμα μόλις και ακούγεται...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα και γω θα απαντήσω επειδή είσαι εσύ...  ;D

 

λεπόν

κάτι τρέχει...

η κάρτα μου είναι στημένη σωστά γιατί καθαρό ήχο παίρνω και έξω και μέσα στο daw και φυσικά στο daw κουνιούνται οι στάθμες.

 

όταν ανοίγω το rig μόνο του, και βάλω τον μετρονόμο, είναι η μόνη φάση που βλέπω τις στάθμες να κουνιούνται σωστά.

επιλέγω ένα setting στο rig και μόνο αν ανεβάσω τέρμα το gain και το out τότε θα δώ να κουνιούνται ελάχιστα.

Το ενδιαφέρον είναι ότι έρχεται στην έξοδο όλη η βρωμιά και ο θόρυβος από το gain αλλά το σήμα μόλις και ακούγεται...

 

Στην ταμπέλα routing του guitar rig στο audio and midi settings είναι επιλεγμένη η σωστή είσοδος της κάρτας, δηλαδή αυτή που έχεις συνδεδεμένη την κιθάρα?

 

μετά κοίτα αφού βγεις από το μενού πάνω πάνω που έχει τα in και τα out αν το in είναι ενεργό και ανέβασε το gain και δοκίμασε

 

επίσης το routing κοίταξε και το output

 

Mήπως στο tuner είναι πατημένο το mute?

 

To preset volume?

Τα dry και wet virtual ποτενσιόμετρα?

 

Είναι εντάξει? Εκεί που πρέπει?

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά επίσης αναφέρω όσο έχω εμπειρία με το guitar rig, το ότι η κάρτα σου δουλεύει σωστά σε περιβάλλον daw και έχεις ήχο από τις εισόδους (επειδή αυτό έχει ρυθμιστεί από το daw) σε standalone φάση το guitar rig (και κάθε άλλο ανάλογο πρόγραμμα) χρειάζεται να γίνουν οι ρυθμίσεις του gain και του routing από το ίδιο το πρόγραμμα.

 

Δες όλα αυτά προσεκτικά.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ταμπέλα routing του guitar rig στο audio and midi settings είναι επιλεγμένη η σωστή είσοδος της κάρτας, δηλαδή αυτή που έχεις συνδεδεμένη την κιθάρα?

 

 

ελα εδώ είμασταν....

είναι οι  διαφορετικές ονομασίες που δίνουν στις εισόδους η NI και focusrite..εκεί έγινε η πατάτα...

 

βέβαια πως γίνονταν και άκουγα μόνο τη βρώμα και το χις χωρίς σήμα ενώ είχα άλλα....

 

τώρα είναι οκ....

 

(να έβγαζε και κανένα καλό preset.....όλα θέλουν χέριασμα...) >:(

 

 

θενκς (άνθρωπε λάμψης κλπ κλπ δεν θυμάμαι ΚΛΜΔΝΕΕΣΞΗ)  ;D 8)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

(να έβγαζε και κανένα καλό preset.....όλα θέλουν χέριασμα...) >:(

 

 

Εσυ και να χεριάζεις ξέρεις και να παίζεις!

Σε εμένα όλα σωστά δουλεύουν αλλά δεν ξέρω να παίζω κιθάρα.

 

Κατι ακόρντα βαράω και μου τη σπάει γιατί θέλω να παίξω αυτά που ξέρω σε πλήκτρα και εν γένει σε μουσική γιατί είμαι μουσικάρα μεγάλη  και δεν μπορώ και βαριέμαι να μάθω δεν έχω υπομονή και θέλει πολύ χρόνο.

 

Μου τη σπάει που δεν μπορώ. Shit! χαχαχαχαχαχχα

Θα μάθω όταν βγω σε σύνταξη.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ και να χεριάζεις ξέρεις και να παίζεις!

Σε εμένα όλα σωστά δουλεύουν αλλά δεν ξέρω να παίζω κιθάρα.

 

Κατι ακόρντα βαράω και μου τη σπάει γιατί θέλω να παίξω αυτά που ξέρω σε πλήκτρα και εν γένει σε μουσική γιατί είμαι μουσικάρα μεγάλη  και δεν μπορώ και βαριέμαι να μάθω δεν έχω υπομονή και θέλει πολύ χρόνο.

 

Μου τη σπάει που δεν μπορώ. Shit! χαχαχαχαχαχχα

Θα μάθω όταν βγω σε σύνταξη.

 

κολοκύθια ξέρω...

νομίζω το είχα πει και την άλλη φορά που το δοκίμασα... Τα παλιά μηχανήματα και ο παραδοσιακός τρόπος, ακόμα και καρφί στο daw με κανα δυό πετάλια κάνουν καλύτερη δουλειά...

 

και γω το ίδιο παθαίνω, θέλω να παίξω αυτά που ξέρω στην κιθάρα στα πληκτρα και φρικάρω...

Και εννοείται ό,τι πληκτρο βαρέσω ωραία με φαίνεται....

 

θα μάθω όταν βγω στη σύνταξη.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου