Προς το περιεχόμενο

μοναδα πολυεφφε για nordlead 2x


cebit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Πριν απο μερικές βδομάδες αγόρασα ένα nordlead 2x και αναρωτιέμαι ποια μονάδα πολυεφφε θα του ταίριαζε για τις live emfaniseis μου αλλά και για στουντιακη χρηση.

 

Ασχολούμαι με παρακλάδια της ηλεκτρονικής σκηνής χωρίς αυτο να αποτελει περιορισμό. Οι αλγόριθμοι που με ενδιαφέρουν περισσότερο είναι 3:

Distortion

Delay

Reverb.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχήν καλορίζικο

Επειδή τα Νordlead έχουν κάπως σκληρό ήχο -χρησιμοποιώ το Nord lead 2 εδώ και έξι χρόνια- νομίζω πως σου ταιριάζει είτε το Quadraverb (που έχει αρκετά εφέ σε ένα rack) και είναι γενικώς keyboard oriented, είτε πεταλάκια κιθάρας που έτσι και αλλιώς "απευθύνονται" σε πιο σκληρό και vintage-αναλογικό ήχο. Εγω χρησιμοιώ πεταλάκια boss για delay, ένα crybaby για wah-wah και ένα άλλο κιθαριστικό για destortion κιθαριστικό. Και μου κάνουν τόσο για τους ήχους του Nord όσο και για εκείνους του Nord Electro. Αλλά όπως θα σου είπαν και οι άλλοι φίλοι του forum όλα είναι θέμα budget καθώς η αγορά είναι γεμάτη εφέ.

Χαιρετίσματα

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A few good budget reverbs and delays are the Lexicon MPX-1 and TC Electronics M1. The TC D2 is an amazing delay unit, but it's just that... a delay unit.

A cheap TLAudio, or Focusrite valve pre in series with the effects processors would yield great results, but if you want a really cheap distortion unit, you could go for the Boss pedal.

 

Tsiou.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολύ για τον χρόνο και τις απαντησεις σας.

 

Σκεφτομαι να διαθεσω μεχρι 1000 ευρω για κάτι που θα χρησιμοποιήσω ούτως η αλλως κατά κόρον και στο studio.

 

Τα πεταλάκια έχουν ένα σοβαρό μειονέκτημα για την χρήση που θέλω. Δεν επεξεργάζονται στερεοφωνικό σήμα. Είναι καλή φαση για live καταστάσεις αλλα όταν εχω ενα patch sto nord se unison mode το σήμα μου φευγει απο 2 κανάλια audio. Οποτε άκυρον (αν κάνω λάθος ή αν υπαρχει λυση παρακαλώ διορθώστε με!!!).

 

Τσέκαρα στο νετ το Ensoniq DP/4+ και το Quadraverb, πολύ καλές επιλογές αλλά δεν παράγονται πλέον. To MPX-1 από την άλλη κάνει αρκετά απο αυτά που θέλω αλλά πουθενά στο lexiconpro.com δεν διέκρινα "amp simulation" ή "distortion".

 

Ελπίζω κάπου να βρώ το DP/4+...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The AKAI MFC is not very robust. One of the artists in the label has had 2 of them and they both malfuctioned within 4-6 weeks of purchase.

The Sherman is a good outboard filter uni (famous for its distortion too...goes wild really) and it is built like a tank.

You could always get 2 Moogerfooger filters 8) But make sure they have a CV input/output for filter tracking.

 

Tsiou.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τσέκαρε αυτό http://www.netzmarkt.de/thomann/thoiw2_boss_vf1_prodinfo.html?sn=ee8fdef0f52d9e254c5955cc7a0e2748

 

Ίσως μαζι με αυτο... http://www.netzmarkt.de/thomann/thoiw2_korg_kaoss_pad_2_prodinfo.html?sn=ee8fdef0f52d9e254c5955cc7a0e2748

 

 

Πιστεύω ότι το Boss VF1 μαζί με το κaoss pad θα είναι ότι πρέπει για σύνθεση ήχου με effects... προσωπικά πάντως, το πρώτο πράγμα που θα έβαζα μετά το Nord είναι ένας κομπρέσσορας για να το μαζέψει... :D Ιδίως το πρώτο Lead μου θυμίζει Honda CR 500 δίχρονο :D Αμάζευτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Eγω στη θεση σου θα επαιρνα το dl4 της line6 stereo delay true bypass και θα εψαχνα δυο μονοφωνικα πεταλακια distortion pali true bypass,καλωδιακια george l's Φτιαχνεις ενα ωραιο flight case και εισαι πανετοιμος.Reverb πιστεψε με δεν χρειαζεσαι στο live.Exei τοσο καλο realease το nord που ειναι αρκετο.Για ηχογραφηση χρησιμοποιησε waves η οτι reverb εχουν τα στουντιο που γραφεις. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου