Προς το περιεχόμενο

guitar simulation προβληματισμοί


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μια και ξαναστήνω το rig στο σπίτι εν όψει νέας σαιζόν σκέφτηκα λίγο να κοιτάξω τα προγράμματα simulation.

 

Εκτός από τους straight ήχους ή και ήχους από πετάλια, δουλεύω περιστασιακά ένα digitech rp255, τα cosm εφέ που συμπεριλαμβάνονται στο boss br 600. Πιό κύρια δουλεύω το behringer V amp pro που παρά τα χρόνια του (το έχω από το 2002) το εκτιμώ και το ξέρω καλά, κάτι που πιστεύω λίγοι το έχουν ψάξει: οι περισσότεροι το πούλησαν αμέσως, και όσοι το είχαν το άφησαν στην άκρη.

 

Μια και το επέτρεψε κάπως ο νέος υπολογιστής αυτές τις μέρες έχω κατεβάσει τα demo των guitar rig, amplitube και bias FX.

H μέχρι τώρα μικρή εμπειρία μου λέει οτι απλά το rig sucks, το ampli έτσι και έτσι ενώ το bias φαίνεται να εντυπωσιάζει.

Δεν βιάζομαι να βγάλω συμπεράσματα αλλά πέντε γνώμες θα ήταν ευπρόσδεκτες.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Το guitar rig και το amplitube (το άλλο δεν το ξέρω) τα βρίσκω πάρα πολύ καλά ειδικά για recording.

 

Παρέχουν ευκολία, αν βαριέσαι να στήνεις ενισχυτές –μικρόφωνα, και να κανείς ήχο.

 

Επίσης  σου δίνουν τη δυνατότητα να ηχογραφείς και στις 3 η ώρα το ξημέρωμα γιατί δεν κάνουν «φασαρία».

 

Αν τα αντιμετωπίσει κάποιος σαν hardware (επιλογή τύπου και θέσης μικρόφωνων – επιλογή καμπίνων- ρυθμίσεις παραμέτρων κ.ο.κ. ) και δεν αρκεστεί στα presets (που δεν είναι και άσχημα) μπορεί να βγάλει εξαιρετικό ήχο.

 

Πολύ καλά και για Practice (λόγω plug and play) .

 

Τώρα την αίσθηση του ενισχυτή (ήχο –headroom κ.λ.π) , φυσικά δεν θα την πάρεις από τα Monitors.

 

Θα έχεις τον ίδιο ήχο (και μάλιστα απροβλημάτιστα) από τον ήχο που θα είχες αν ηχογραφούσες και ο ενισχυτής και τα μικρόφωνα ήταν σε άλλο δωμάτιο και εσύ άκουγες το monitor out της κονσόλας σου (τί ηχογραφείς δηλαδή) .

 

Μεγάλη ευκολία. Ειδικά σε ένα Mix, δεν βρίσκω διαφορές από το real thing.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι

ΟΚ μη μου λες για ευκολία σε σχέση με στήσιμο ενισχυτών μικροφώνων κλπ, διότι δεν το έκανα ποτέ και ούτε (μάλλον) προβλέπεται. ;D

Πάντα ηχογραφώ με καρφιά και με ακουστικά στο κεφάλι.

Απλά μου κάνει εντύπωση γιατί το gr μου ακούγεται crappy, (από τους 100? ήχους που έχει το ντέμο μου άρεσαν 5?) ενώ τόσος κόσμος το γουστάρει. Επίσης ότι τα άλλα είναι πολύ καλύτερα...

Και πιθανότατα υπάρχουν και άλλα...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Απλά μου κάνει εντύπωση γιατί το gr μου ακούγεται crappy, (από τους 100? ήχους που έχει το ντέμο μου άρεσαν 5?)

 

Απλά είναι τα πραγματα.

Είτε δεν σου αρέσουν γιατί γούστα είναι αυτά είτε θέλει παραπάνω ψάξιμο (είναι πιο συνθετο από το amplitube( που είναι πιο εύκολο στο να βγάλεις ήχο) - που στην εουσία είναι σαν να έχεις stomp boxes , ενώ το Grig  παίρνει  πολύ περισσότερη παραμετροποίηση-μικρόφωνα -καμπίνες- μονάδες effect κ.λ.π).

 

Έχε υπόψη σου πως πολλοί ήχοι presets ανταποκρίνονται καλλίτερα  ανάλογα και με τιν κιθάρα (single coils, ΗΒ κ.λ.π)

 

Επίσης φαντάσου τον ήχο σου μέσα σε ένα Mix και όχι stand alone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βασικό που θέλω είναι να ακούσω γνώμες άλλων, για τα τρία πακέτα ή και τέταρτο πχ και το κυριότερο είναι αν αυτά στις κανονικές εκδόσεις περιλαμβάνουν σαφώς κάτι καλύτερο από το demo.

Είναι γεγονός ότι βρίσκω πχ 5 καλά σετ στο rig, πάνω κάτω λίγα ακόμα στο ampli ενώ γενικά σχεδόν όλα του bias είναι καλά....(αλλά και εκεί πάλι πολύ καλά είναι λίγα).

ήθελα να ακούσω αν κάποιο από αυτά αδικείται στις demo εκδόσεις.

 

Επίσης ποιά είναι βαρύτερα σε χρήση cpu, γιατί άλλο να τα χρησιμοποιείς stand alone και άλλο να φορτωθούν μέσα σε daw με tracks, vst  κλπ κλπ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με Λάκη για amplitube και με dimsonic για guitar rig αν και ομολογουμένως το rig δεν το έχω πολυψάξει. Το amplitube είναι κατ' εμέ ιδανική εναλλακτική γιατί ο ήχος που μπορείς να βγάλεις είναι, αν όχι ταυτόσημος, πάρα πολύ κοντά στον original ήχο των μηχανημάτων που προσφέρει. Για του λόγου το αληθές, ένα τεστ που είχα κάνει παλιότερα original ήχος vs amplitube: https://www.noiz.gr/index.php?topic=202860.0

 

Στα πλην του amplitube η αρκετά πολύπλοκη (και συχνά προβληματική) διαδικασία ενεργοποίησης του software και το γεγονός ότι η βασική έκδοση (που δεν είναι καθόλου φτηνή) περιλαμβάνει ελάχιστο εξοπλισμό και προκειμένου να έχει κανείς σοβαρές δυνατότητες ηχογράφησης πρέπει να αγοράσει πολλά έξτρα (ενισχυτές, καμπίνες, μικρόφωνα κλπ.).

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Απλά μου κάνει εντύπωση γιατί το gr μου ακούγεται crappy, (από τους 100? ήχους που έχει το ντέμο μου άρεσαν 5?) ενώ τόσος κόσμος το γουστάρει.

 

Θελει λιγο ψαξιμο,αν το αντιμετωπισεις ΑΚΡΙΒΩΣ σαν ενα κλασσικο στησιμο ηχογραφησης ενισχυτη κιθαρας θα εχεις εξαιρετικα αποτελεσματα,ξεκινα παντως κανοντας ενα λεπτομερες gain staging ωστε να μην σου "κοκκινιζει" κανενα μερος της αλυσιδας.

 

Και το amplitube ειναι μια χαρα.

 

Εγω παντως πλεον  οποτε θελω να γραψω connect (σπανια δηλ.) χρησιμοποιω αυτο που εχει το Sonar απο τη μανα του

 

Nomad Factory Creative Software Company

 

ειναι πολυ απλο και βγαζει εξαιρετικο ηχο σχεδον αμεσως

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το guitar rig και το amplitube (το άλλο δεν το ξέρω) τα βρίσκω πάρα πολύ καλά ειδικά για recording.

 

 

Επίσης  σου δίνουν τη δυνατότητα να ηχογραφείς και στις 3 η ώρα το ξημέρωμα γιατί δεν κάνουν «φασαρία».

 

 

 

Ναιαιαιαιαιαιαιαιαιαιααι!!!!!!!!!! Ακριβώς αυτό.

Εχθές έγραψα το πρώτο μου riff μέσω guitar rig με ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ στις 2 τα ξημερώματα. Και όλη η πολυκατοικία κοιμόταν τον ύπνο του δικαίου. Δεν πήραν χαμπάρι.

 

Αυτό. Συνεχίστε :-)

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε και το SGEAR αν δε σου κανει κοπο...

 

https://www.scuffhamamps.com/product/s-gear

 

κόπο?

αλλοίμονο...  ;)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου