Προς το περιεχόμενο

Για τους ιδιοκτήτες Baja - Προσοχή!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

εχω την αίσθηση ότι, απο τους "μεγαλους", μονο η τρισκαταρατη γιβσον βαζει νιτρολακα.

 

Το custom shop & η σειρα vintage reissue καθως και η μεξικανικη σειρα road worn ειναι νιτρο.

(η Fender εχει δωσει  1εκ δολλαρια για να φτιαξει nitro spraying booth συμβατο με την περιβαλλοντολογικη νομοθεσια της California)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί οι αμερικανικές φεντερ εχουν νιτρο; η αμερικαν στανταρντ ας πουμε, πολυεστερικη βαφη δεν εχει; Επίσης οι ιαπωνικές π.χ ιμπανεζ παλι ιδια βαφη δεν εχουν;

 

εχω την αίσθηση ότι, απο τους "μεγαλους", μονο η τρισκαταρατη γιβσον βαζει νιτρολακα.

 

Oι Fender USA κιθάρες είναι με πολυουρεθάνη και οι Fender Mexico με πολυεστέρα. Με εξαίρεση τα μοντέλα που προανέφερε ο Superfank που είναι με ένα ειδος nitro.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προς κιθαρίστρες:

Είσαι γάτα αφεντικό.

Με μια λέξη έπιασες και τα δύο φύλα. ;)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το custom shop & η σειρα vintage reissue καθως και η μεξικανικη σειρα road worn ειναι νιτρο.

(η Fender εχει δωσει  1εκ δολλαρια για να φτιαξει nitro spraying booth συμβατο με την περιβαλλοντολογικη νομοθεσια της California)

 

Oι Fender USA κιθάρες είναι με πολυουρεθάνη και οι Fender Mexico με πολυεστέρα. Με εξαίρεση τα μοντέλα που προανέφερε ο Superfank που είναι με ένα ειδος nitro.

 

 

 

ισχύει. εννοουσα τα στανταρ μοντέλα και οχι συγκεκριμένες σειρές. γι αυτο αντιπαρεβαλα τη γκιμπσον που βαζει νιτρο σε ολες, εκτός απο καποιες εξαιρέσεις (που και παλι δεν ειναι πολυεστερες).

 

δεν εχει λοιπον να κανει με τη χωρα κατασκευής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισχύει. εννοουσα τα στανταρ μοντέλα και οχι συγκεκριμένες σειρές. γι αυτο αντιπαρεβαλα τη γκιμπσον που βαζει νιτρο σε ολες, εκτός απο καποιες εξαιρέσεις (που και παλι δεν ειναι πολυεστερες).

 

δεν εχει λοιπον να κανει με τη χωρα κατασκευής

 

Πολυεστέρες ΔΕΝ βάζει η Fender στα made in USA μοντέλα της, αλλά πολυουρεθάνη.

 

Πολυεστέρα βάζει στα made in Mexico, μιας και ο πολυεστέρας είναι πιο φθηνός.

 

Αρα η χώρα καταγωγής έχει κάποια σημασία. Κάποια ινδονησιακά/ασιατικά εργοστάσια, επίσης πολυεστέρα χρησιμοποιούν αντί πολυουρεθάνης.

 

Η πολυουρεθάνη είναι πιο ''κοντά'' στο νίτρο, με την έννοια ότι το όργανο παλιώνει διαφορετικά σε σχέση με τον πολυεστέρα, που είναι πιο ''σκληρός'' (δεν λέω ότι παλιώνει όπως το νίτρο βέβαια, αλλά πχ η am. lonestar strat μου από oly white έχει ''κιτρινίσει'' αισθητά, ενώ τα mexico όργανά μου είναι ακόμα ακριβώς όπως την μέρα που τα πήρα).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυεστέρες ΔΕΝ βάζει η Fender στα made in USA μοντέλα της, αλλά πολυουρεθάνη.

 

Πολυεστέρα βάζει στα made in Mexico, μιας και ο πολυεστέρας είναι πιο φθηνός.

 

Αρα η χώρα καταγωγής έχει κάποια σημασία. Κάποια ινδονησιακά/ασιατικά εργοστάσια, επίσης πολυεστέρα χρησιμοποιούν αντί πολυουρεθάνης.

 

Η πολυουρεθάνη είναι πιο ''κοντά'' στο νίτρο, με την έννοια ότι το όργανο παλιώνει διαφορετικά σε σχέση με τον πολυεστέρα, που είναι πιο ''σκληρός'' (δεν λέω ότι παλιώνει όπως το νίτρο βέβαια, αλλά πχ η am. lonestar strat μου από oly white έχει ''κιτρινίσει'' αισθητά, ενώ τα mexico όργανά μου είναι ακόμα ακριβώς όπως την μέρα που τα πήρα).

 

οκ αρχηγέ μου αλλα το αρχικο μου ποστ ηταν για τη μη-χρηση νιτρο ως στανταρ χρωμα ακομα και στις usa φεντερ. δεν ηθελα να δωσω εμφαση στις αλλες πλαστικές βαφες που οπως σωστά γραφετε εχουν διάφορα γνωρίσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Να μια φωτογραφια και απο την δικια μου "βλάχα"

https://imgur.com/a/g72m3

Αν ειναι τοσο ευκολο οσο δειχνει να την μαδησω το σκεφτομαι πολυ παντως.

Και να την αφησω ετσι,μονο με tru oil να την περασω να ανασανει  ;D

Αληθεια μονο με tru oil θα σκουρινει λιγακι το ξύλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου