Προς το περιεχόμενο

Για τους ιδιοκτήτες Baja - Προσοχή!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα θέλει λίγο τρίψιμο με γυαλόχαρτο για να φύγουν οι αμυχές σίγουρα αλλα είναι κάτι εύκολο. Λαδάκι αν βάλεις θα σκουρύνει λίγο. Δες και αυτά πάντως απλώνουν εύκολα και το αποτέλεσμα είναι καλό. Δες κανένα βιντεάκι στο youtube. https://crimsonguitars.com/store/stunning-stains/

 

Καλή φάση,αλλά το φοβάμαι το χρώμα,μηπως δεν μου πετυχει,προτιμώ το λαδάκι για σιγουρια.

Να ρωτήσω,θα το τριψω μεχρι να γινει λειο οσο γινεται να φυγουν τα μικροχτυπηματα και ανωμαλίες,μετα κατ ευθειν λάδι?

Η πρέπει να κανω προεργασία με στόκο νερού? Τριψιμο κτλ?

Και λάδι tru oil h tung oil η μηπως ειναι το ιδιο? :o

Παντως παλια που ειχα περασει ενα μπρατσο με αυτο

https://www.walmart.com/ip/Birchwood-Casey-Tru-Oil-Stock-Finish-3-oz/23238087

σαν αισθηση μ αρεσε πολυ αλλα δεν αντεχα την βρώμα,πολυ μυρωδια,περασαν μηνες για να φυγει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως παλια που ειχα περασει ενα μπρατσο με αυτο

https://www.walmart.com/ip/Birchwood-Casey-Tru-Oil-Stock-Finish-3-oz/23238087

σαν αισθηση μ αρεσε πολυ αλλα δεν αντεχα την βρώμα,πολυ μυρωδια,περασαν μηνες για να φυγει

 

Υπ'όψιν πως, όλα αυτά τα διάφορα "λάδια" ΔΕΝ είναι φινιρίσματα αλλά περισσότερο... treatment. Και πάνω απ'όλα, δεν έχει ιδιαίτερο αποτέλεσμα να το περάσεις πάνω σε ξύλο που έχει ήδη φινίρισμα, και ο λαιμός που λες πιθανότατα είχε ήδη κάτι πάνω του, δε νομίζω να'ταν γυμνό ξύλο.

 

Επίσης, λες πως φοβάσαι μην δεν πετύχει το χρώμα αλλά αν περάσεις το λάδι σε γυμνό ξύλο και πας να βερνικώσεις ή να περάσεις μετά χρώμα από πάνω, you're gonna have a bad time!

 

Και κάτι ακόμα, όλα τα λαδο-φινιρίσματα, για να γίνουν περισσότερο... φινιρίσματα, θέλουν ΠΟΛΛΕΣ στρώσεις και μπόλικη υπομονή και δουλειά, σίγουρα δεν είναι απλά υπόθεση το λαδώνω σαν ψητό ψωμί, τ'αφήνω καμιά ωρίτσα κι έτοιμο.

 

Έξτρα σημείωση, προσοχή σε τι θα πάρεις αν το πάρεις από δω. Τα περισσότερα καταστήματα σιδηρικών δεν έχουν καν tung ή tru oil και πάνε να σου πασάρουν teak oil ή ότι άλλο, που συνήθως έχουν και κερί κι αν πάρεις αυτόν τον δρόμο τριπλασιάζεις (μην πω και παραπάνω) τον χρόνο που χρειάζεται ώστε να στεγνώσει πλήρως και να σταθεροποιηθεί/σκληρύνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπ'όψιν πως, όλα αυτά τα διάφορα "λάδια" ΔΕΝ είναι φινιρίσματα αλλά περισσότερο... treatment. Και πάνω απ'όλα, δεν έχει ιδιαίτερο αποτέλεσμα να το περάσεις πάνω σε ξύλο που έχει ήδη φινίρισμα, και ο λαιμός που λες πιθανότατα είχε ήδη κάτι πάνω του, δε νομίζω να'ταν γυμνό ξύλο.

 

Επίσης, λες πως φοβάσαι μην δεν πετύχει το χρώμα αλλά αν περάσεις το λάδι σε γυμνό ξύλο και πας να βερνικώσεις ή να περάσεις μετά χρώμα από πάνω, you're gonna have a bad time!

 

Και κάτι ακόμα, όλα τα λαδο-φινιρίσματα, για να γίνουν περισσότερο... φινιρίσματα, θέλουν ΠΟΛΛΕΣ στρώσεις και μπόλικη υπομονή και δουλειά, σίγουρα δεν είναι απλά υπόθεση το λαδώνω σαν ψητό ψωμί, τ'αφήνω καμιά ωρίτσα κι έτοιμο.

 

Έξτρα σημείωση, προσοχή σε τι θα πάρεις αν το πάρεις από δω. Τα περισσότερα καταστήματα σιδηρικών δεν έχουν καν tung ή tru oil και πάνε να σου πασάρουν teak oil ή ότι άλλο, που συνήθως έχουν και κερί κι αν πάρεις αυτόν τον δρόμο τριπλασιάζεις (μην πω και παραπάνω) τον χρόνο που χρειάζεται ώστε να στεγνώσει πλήρως και να σταθεροποιηθεί/σκληρύνει.

 

Ευχαριστω για της πληροφοριες,θα τα λαβω ολα υποψιν μου

Ψάχνοντας βρηκα ακριβως το αποτελεσμα που θα ηθελα να εχω,δεν μοιάζει και πολυ δύσκολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή φάση,αλλά το φοβάμαι το χρώμα,μηπως δεν μου πετυχει,προτιμώ το λαδάκι για σιγουρια.

Να ρωτήσω,θα το τριψω μεχρι να γινει λειο οσο γινεται να φυγουν τα μικροχτυπηματα και ανωμαλίες,μετα κατ ευθειν λάδι?

Θα τρίψεις γενικά με ψιλό γυαλόχαρτο, θα πρότεινα πρώτα 200ρι και μετά 400ρι. Μην φας πολύ ξύλο γενικά ίσα να λειάνεις θέλεις. Μετά σκουπίζεις και με ένα πανί περνάς το λάδι σου. Αφήνεις ένα λεπτό στεγνώνει και σκουπίζεις με καθαρό πανί. Σίγουρα θέλει 3 χέρια αυτό. Το αποτέλεσμα θα είναι κατα πάσα πιθανότητα matt όμως να ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έβαζα και δεύτερo χέρι filler.

Για περισσότερο contrast.

 

πως το ζηταω το φιλερ? πηγα σε χρωματοπωλειο και μου εδιναν ενα υγρο sealer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεφλούδισα ολο το χρώμα,και ετριψα με 240 - 400 - 600

εβγαλε αρκετη σκονη απο το sealer που την ειχαν περασει οι μεξικανοί.

Τωρα το σώμα ειναι πολυ λείο στην υφη,πιστευω δεν χρειαζεται αλλο τριψιμο.

https://imgur.com/cggPwlX

https://imgur.com/ypm0Wlj

 

Πηρα και ενα ξυλοστοκο νερου χρώμα oak εκανα μια δοκιμη σε ενα αλλο κομματι ξυλο που βρηκα κοντα στο χρωμα του ash και περιμενω να δω πως θα βγει.

Να ρωτησω ομως κατι αφου ειχε περαστει η κιθαρα με sealer απο το εργοστασιο,οι ποροι δεν εχουν κλεισει? Μηπως δεν πρέπει να την περάσω στόκο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως σε παραπονακι που εκανα στη fender για την βαφη τους πηρα την παρακατω απαντηση.

 

Hello,

 

As this guitar has a polyurethane finish on it, if the paint takes damage, like a hit, drop, or fall, it is likely to "egg shell" and chip apart like what yours has done. This is the result of the damage it sustained and is not an issue with the finish "being glued to the body"

 

Depending on where you are, we may be able to help you find someone in your area who can perform refinishing work on it.

Thanks,

 

Taylor Stephens

 

Representative, Consumer Relations /U.S. Direct

Sales

 

Fender Musical Instruments Corp.

17600 N. Perimeter Drive, Suite 100

Scottsdale, AZ 85255

Telephone: 480-845-5136

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

This is the result of the damage it sustained and is not an issue with the finish "being glued to the body"

 

Δε φακτ δατ δε γκιταρ ξεφλουδίζει ολόκληρη απο ΕΝΑ συγκεκριμένο σημείο φρομ δε νταματζ ιτ σαστέιντ, ειναι οκ δηλαδή για τη φέντερ? μάιστα.....

δηλαδη χτυπάει στο βορρά και ξεφλουδίζει μεχρι τον νότο αλλα ιτς νοτ εν ίσιου γουιθ δε φίνις.

Απόλυτα απαράδεκτη preset απάντηση βγαλμένη απο τους χειρότερους μαρκετινγκ/μανατζμεντ/μαι-αςς τύπους που αν υπήρχαν τη δεκαετία του 50 ο leo δεν θα είχε ανοίξει ουτε μπακάλικο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει και συνέχεια,του απαντησα πως ειμαι στην Ελλαδα και θα με "φτιαξει"  ;D ;D ;D

 

local dealer θα εννοει το Νακα ε?  ;D

 

Αν δεν βρει ακρη θα του πω να μου στειλει 200 ευρωπουλα να παω Κακανιαρη. ;D ;D ;D

 

I'm sorry to hear about your guitar. I would reach out to our GBi office and your local dealer to see if they can help direct you to someone in Greece who can refinish this guitar. The GBi office's email is [email protected]

 

Thanks.

 

Taylor Stephens

 

Representative, Consumer Relations /U.S. Direct

Sales

 

Fender Musical Instruments Corp.

17600 N. Perimeter Drive, Suite 100

Scottsdale, AZ 85255

Telephone: 480-845-5136

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου