Προς το περιεχόμενο

"Έφυγε" ο Τζίμης Πανούσης


mustafank

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

α ρε τζιμακο ακόμη παίζουμε τραγούδια σου ήμουν τυχερός που τον είδα πρόσφατα λάιβ

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

"...Μάνα, μητέρα, μανούλα, μαμά

στου κόλπου σου τη ζέστη χωμένος βαθιά

εσύ κοιλοπονάς μα εγώ δε βγαίνω

να ξαναγεννηθώ δεν την παθαίνω..."

 

σε γνώρισα το 1982... στα 17 μου σε μία pub σε παράδρομο της Αχαρνών.. μόλις έχεις τελειώσει μια από τις πρωτοποριακές για την εποχή παράσταση σου... τα λέμε στο μπαρ όπου χωρίς έπαρση και με υπομονή απαντάς με χιούμορ αλλά πάντα σοβαρά στις αφελείς εφηβικές ερωτήσεις μου... την στιγμή που ο φίλος μου σου ζητάει αυτόγραφο του υπογράφεις χαμογελώντας στο μπράτσο ως "μ@λ@κ@ς"...

 

δεν θα ξεχάσω ποτέ το πικρό αυτό χαμόγελο που προσπαθούσε να κρύψει αμήχανα το γιουχάισμα που είχες δεχθεί μερικά λεπτά πριν από μέρος της και καλά απελευθερωμένης αλλά βαθιά συντηρητικής ελληνικής rock κοινότητας...

 

όταν σε ρώτησα πως ΑΝΕΧΕΣΑΙ αδιαμαρτύρητα τους κακεντρεχείς, μου απάντησες πως το θέμα σου είναι να σε ΑΝΕΧΤΟΥΝ αυτοί και η δηθενιά τους... φαίνεται πως τώρα που σε ανέχεται ακόμα και ο Νταλάρας ήρθε η ώρα σου να φύγεις...

 

ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΖΙΜΑΚΟ κι αν την πάθεις και ξαναγεννηθείς ελπίζω να είμαι εκεί να συνεχίσουμε την κουβέντα...✍️ :'(

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

555248_8150c666a0-93c6aacd248a6f22.jpg

 

Μπράβο στον Νταλάρα. Θέλει κότσια αυτό, αν και ο αντίλογος λέει πως θα του κόστιζε επικοινωνιακά αν ΔΕΝ το έκανε - το γράφω όμως χωρίς εμπάθεια, διότι εκτός από το επικοινωνιακό μέρος, υπαρχει πάντα και το προσωπικό. Και σε προσωπικό επίπεδο είμαι βέβαιος ότι θα του κόστιζε του Νταλάρα αν δεν τον αποχαιρετούσε με σεβασμό, γιατί είναι έντιμος άνθρωπος.

 

Δεκαπέντε χιλιάδες και μία, στραβάδια απολύθηκε...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και η επιστολή παραίτησης του Δημήτριου Πανούση, από υπάλληλος της τράπεζας που δούλευε στα early 80s.. 

fda454d93ea728e1d74a86e1f30c818b-1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνουσα σε  πολλα απο οσα εκανε κυριως την τελευταια δεκαετια, οταν ο αλλοτε εικονοκλαστης και ανατρεπτικος Πανουσης ειχε γινει ενας κιτς αστερας φτηνης επιθεωρησης, αλλα θα τον θυμαμαι για παντα στα 80'sκ αρχες 90's που ηταναυτο που χρειαζοταν η ελληνικη μουσικη σκηνη που επαιρνε τον εαυτο της πολυ μα πολυ στα σοβαρα.

 

Καλο ταξιδι.

 

"Ειμαστε ολες ενα ματσο βιολες σας σιχαθηκε η ψυχη μου καρκινακια του πλανητη σκατοκαριολες"

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

One of a kind. Και πέρα από το χιούμορ, τη σάτιρα, το ταλέντο, ανέκαθεν γούσταρα ότι ποτέ δεν χάρισε "κάστανα" στον δογματισμό που περιέβαλε την ιδεολογική του αφετηρία.

 

Και πάντα θα τον θεωρώ σαν έναν από τους λίγους που περιέγραψαν με απόλυτη ακρίβεια τους νεοέλληνες.

 

Καλό ταξίδι.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A ρε Τζιμάκο... καληνύχτα. Πριν που είχα δεκα λεπτακια να γρατζουνίσω σου  απέτισα το φόρο τιμής.... ήσουν σπάνιος και θα είσαι αθάνατος.

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου