Προς το περιεχόμενο

Λαμπάτος ενισχυτής


maroras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Ψάχνω για αγορά λαμπάτου ενισχυτή (combo) περίπου 20 watt, για να έχω τη βάση για καλό ήχο. Σκέφτομαι τη σύνδεση πεταλιέρας ή και πεταλιών ενδεχομένως. Οπότε μάλλον θεωρώ απαραίτητο να έχει fx loop. Διαθέτω γύρω στα 300 ευρώ. Έχω δει τον laney cub 12r σ' αυτά τα χρήματα και για παραπάνω από αυτά τον bugera v22 infinium και τον fender blues junior (που δυστυχώς δεν έχει fx loop). Καλό θα ήταν να έχει και έξοδο για καμπίνα σε περίπτωση live. Τα 20 watt είναι εντάξει για εξάσκηση στο σπίτι και για live; Τι διαφορές έχουν οι λάμπες που φοράνε πάνω; Τι προτάσεις έχετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Bugera v22 απο μενα. Τα κανει ολα και συμφαιρει. Ωραια καθαρα και καλο βρωμικο καναλι. Παιζει και σε 11 watt για οικιακη χρηση.

 

Ο laney, συμφωνα με κριτικες, δεν εχει headroom ικανο για προβα. Ειμαι και λιγο προκατειλημενος, καθως μου εχουν χαλασει δυο cab 8 καινουργιοι...

 

Επισης, στα λεφτα αυτα παιρνεις και super champ x2 με ενα πολυ καλο καθαρο καναλι για να δουλεψεις τα πεταλια σου. Εαν βαρεθεις χρησιμοποιεις και το δευτερο καναλι συν τα εφε που εχει. Δεν εχει fx loop, αλλα με το καθαρο καναλι δεν το πολυχρειαζεσαι.

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 20 watt είναι εντάξει για εξάσκηση στο σπίτι και για live;

 

Γύρω στα 19 W παραπάνω απ' όσα θα σου χρειαστούν στο σπίτι και τουλάχιστον 5 W παραπάνω απ' όσα θα σου χρειαστούν σε ένα πολύ δυνατό live.

 

 

Μια που ανέφερες τον cub12R και τυχαίνει να τον έχω, αναφέρω τα εξής:

 

- Πολύ ωραίος vintage κατεύθυνσης ήχος.

 

- Αν δεν κάνω λάθος είναι ο ελαφρύτερος λαμπάτος combo με 12άρι μεγάφωνο της αγοράς (11,5 kg). Επίσης σχετικά μικρός σε όγκο οπότε γενικώς τον μετακινείς άνετα. Αυτό, αν παίζεις σχετικά συχνά live ή αν τον πηγαινοφέρνεις σε πρόβες/τζαμ ή οπουδήποτε αλλού, είναι τεράστιο πλεονέκτημα σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

 

- Σε σχέση με τους cub8 και cub10 ο 12 είναι άλλης κατηγορίας ποιότητας μηχάνημα και ηχητικά και κατασκευαστικά. Όσον αφορά την αντοχή, προσωπικά τον έχω πάει πολλές βόλτες, έχει μπει-βγει από πορτ μπαγκάζ άπειρες φορές και έχει παίξει πάρα πολύ τα τελευταία 5 χρόνια που τον έχω. Δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα.

 

- Είναι μονοκάναλος. Αυτό σημαίνει ότι έχει volume και gain knobs. Για να πάρεις απόλυτα καθαρό ήχο (εξαρτάται φυσικά και από τους μαγνήτες σου) χρειάζεται να έχεις το gain αρκετά χαμηλά πράγμα που σου περιορίζει την ένταση. Εγώ τον έχω βγάλει live με καθαρό ήχο (με low output μονούς μαγνήτες) χωρίς πρόβλημα και με πολύ καλό ηχητικό αποτέλεσμα. Αλλά αναγνωρίζω ότι αν η μπάντα είναι φασαριόζικη (και ειδικά ο ντράμερ φυσικά), μπορεί να μη σε καλύψει η ένταση του καθαρού του ήχου. Γενικά αν σε ενδιαφέρει το full crystal clear, δε θα τον πρότεινα.

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 watt για σπιτι δεν μπορεις να φτασεις το 2 στο vol  πριν χτυπησουν τα κουδουνια οι γειτονες. Δεν θα σου βγαλει και την αποδοση που θες.

 

10watt ειναι ο ac10 και δεν μπορω να τον δουλεψω σπιτι με gain ανοικτο. Γειτονες δεν εχω, αλλα ουτε και ωτοασπιδες...

 

Πιο πολυ δουλευω, σπιτι παντα, το 1w απο τα 5 του bugera t5 και τον ht1r. Θα κανει δουλεια και ο 20 watt, αλλα με το vol στο 1 (ισως και λιγοτερο) και θα ειναι αψυχος.

 

Εαν κοιτας και για υβριδικο, για ολες τις δουλειες, δες τον micro dark. Παιζεις ανετα σε χαμηλες εντασεις (χωρις απωλειες), και βγαζεις ανετα προβα και live. 180ευρω ο orange και αλλα 100-150 μια καμπινουλα 1x12 ή 2x12 και θα γουσταρεις 24/7.

 

Ο laney εχει σουπερ σχεση με τα πεταλια btw. Θα ειχα αγορασει τον 12R ηδη εαν δεν ημουν ξενερωμενος με τη ρατσα...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα τον Bugera V22 (οχι τον Infinium):

 

1. Πολυ καλος. Σηκωνε ανετα πεταλιερα αλλα και πεταλια. Τον εδωσα... :-X

 

2. Λογω του οτι ειναι λαμπα, τελικα, πηγα στην πεπατημενη οδο για τις αναγκες μου. Γιατι ειχα συνεχεια το αγχος σε live: Θα τα φτυσει σημερα καμια λαμπα; Θα μεινω χωρις; Σε stage ανοιχτo χωρο καλοκαιρι, προβληματιζομουν για τη ζεστη και τον ηλιο που βαραγε (παιξαμε και νωρις μεσημερι). Αναγκαζομουν να κουβαλαω και spare ενισχυτη μικρο μαζι μου...

 

3. Τον εδωσα και πηρα τον Peavey Bandit 112 (σημ, οχι λαμπα. SolidState, αλλα Transtube technology- προσομοιωση λαμπας).  Ακομα δεν πιστευω στα αυτια μου το ποσο κοντα ακουγεται σε λαμπα. Ακομα και η αποκριση της παραμορφωσης  (ασε εχει που και high gain/low gain input ) θυμιζει το πώς παραμορφωνει οταν το γυρνας  στο 10 ενας λαμπατος

 

4. Και effects loop, και πεταλι για επιλογη καναλιου και το boost/reverb.

-Και αρκετες ρυθμισεις που μπορεις να βγαλεις ηχο απο απαλο blues ηχο μεχρι και μεταλ.

-Διακοπτη 3θεσιο για επιλογη "σφιχτου μπασσου" 3θεσιο διακοπτη για επιλογη ηχου ενισχυτη βασει vintage/modern.

-3θεσιο διακοπτη για επιλογη εντασης 25%-50%-100%. Και σε καθε ρυθμιση, αλλαζει ο ηχος οπως θα αλλαζε σε εναν λαμπατο (ετσι αποκλειεται ναμην βρεις τον ηχο σου)

-Καπου ειχα διαβασει σε οδηγο ενισχυτων εδω (αν δεν κανω λαθος) οτι ο καλος ενισχυτης ειναι αυτος που μπορεις να βρεις τον ηχο σου χωρις ακρεες ρυθμισεις πχ στα eq. Εγω τα εχω ολα στις 12oclock και παρολο που χρησιμοποιω πεταλιερα, δεν χρειαζεται να αλλαξω ρυθμιση οταν τεσταρω τους ηχους απο ακουστικα σε πεταλιερα και στον ηχο απο ηχειο

-Eq ξεχωριστο και στο βρωμικο και στο καθαρο καναλι ξεχωριστα

 

5. Περασα και απο πεταλιερες, και απο πεταλια, και απο λαμπατο ενισχυτη και αποφασισα οτι απλα στην φαση που ειμαι (μεχρι να φτασω πχ στη μιση εμπειρια μηχανηματων  του SF  ;) ) θα βρω 2 μηχανακια να κανω την δουλεια μου. Απεκτησα την Boss GT100, και τον Peavey Bandit 112, και δεν μπορω να ειμαι πιο χαρουμενος. Στουντιο; προβα; Live; Σε ολα καλυμμενος

- Οταν φτασω 50, και κατασταλλαξω τοτε μπορει να βρω το Αγιο Δισκοποτηρο....

 

 

Οποτε, προτεινω:

 

Peavey Bandit 112

 

 

 

https://www.google.gr/search?q=Peavey+bandit+112&rlz=1C1GGRV_enGR751GR751&source=lnms&tbm=vid&sa=X&ved=0ahUKEwiRi9en4-bYAhUS2aQKHfccDdwQ_AUICygC&biw=1600&bih=794

 

 

ΥΓ.: Μην ξεχασω...Ειναι πολύ δυνατος σε ενταση  ;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  Ο Bugera είναι μια χαρά γι'αυτά που θες. Αξιοπρεπέστατο μηχάνημα και ιδιαίτερα pedal friendly. Kαι το fx loop του λειτουργεί μια χαρά, για οποιαδήποτε συνδεσμολογία θέλεις.

 

Καλό θα ήταν να έχει και έξοδο για καμπίνα σε περίπτωση live

 

Έχει, αλλά φυσικά και δεν χρειάζεται καμπίνα για να βγάλει λάιβ.

 

Τα 20 watt είναι εντάξει για εξάσκηση στο σπίτι και για live;

 

Σπίτι δεν πρόκειται να ανοίξεις το master volume πάνω από το 2-3. Για λάιβ, δεν θα χρειαστεί να το ανοίξεις πάνω από το 5-6. Άρα ναι και ναι.

 

Τι διαφορές έχουν οι λάμπες που φοράνε πάνω;

 

Μην σε απασχολούν αυτά, ο συνδιασμός των λυχνιών του Bugera v22 είναι αρκετά ''δοκιμασμένη'' συνταγή άλλωστε. Τα ψάχνεις αυτά αργότερα αν θέλεις κάτι πολύ συγκεκριμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Βασικά θα είναι ιδανικό ο ενισχυτής να είναι δικάναλος. Ο Bugera v22 infinium είναι. Το eq όμως είναι ξεχωριστό για καθαρό και για βρώμικο κανάλι; Γιατί έχω την εντύπωση πως έχει ίδιο eq και για τα δυο. Γενικά δεν ξέρω αν ένας μονοκάναλος είναι καλή λύση, γιατί για να ανεβάσεις ένταση πρέπει να ανεβάσεις και gain..οπότε θα "βρωμίζει" ο καθαρός ήχος. Αυτό είχα παρατηρήσει σε ένα laney cub10 που είχα δοκιμάσει. Οπότε μήπως είναι καλύτερο να έχει δυο κανάλια; Βέβαια άκουσα (στο you tube..δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να βγάλεις άκρη..) τον fender blues junior και μου άρεσαν πολύ τα καθαρά του, αλλά δεν μου αρέσει που δεν έχει fx loop. Τα βρώμικα του ήταν ψιλοχάλια,,σαν να ακούς solid state. Λέω να αποφύγω τους υβριδικούς και τους solid state, οπότε προσανατολίζομαι σε full λάμπα με πολύ καλό καθαρό κυρίως. Έχετε άλλες προτάσεις;; Μήπως υπάρχουν καλύτερες επιλογές σε κεφαλή-καμπίνα με βάση αυτά που ψάχνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ marora με το budget που έχεις θέσει ίσως χρειαστεί να κάνεις κάποιους συμβιβασμούς, αλλιώς θα περιμένεις μέχρι να πας σε κάτι πιο ακριβό που να σου προσφέρει όλα αυτά που θέλεις ή μέχρι να πετύχεις κάποια ευκαιρία στα μτχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Βασικά θα είναι ιδανικό ο ενισχυτής να είναι δικάναλος. Ο Bugera v22 infinium είναι. Το eq όμως είναι ξεχωριστό για καθαρό και για βρώμικο κανάλι; Γιατί έχω την εντύπωση πως έχει ίδιο eq και για τα δυο. Γενικά δεν ξέρω αν ένας μονοκάναλος είναι καλή λύση, γιατί για να ανεβάσεις ένταση πρέπει να ανεβάσεις και gain..οπότε θα "βρωμίζει" ο καθαρός ήχος. Αυτό είχα παρατηρήσει σε ένα laney cub10 που είχα δοκιμάσει. Οπότε μήπως είναι καλύτερο να έχει δυο κανάλια; Βέβαια άκουσα (στο you tube..δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να βγάλεις άκρη..) τον fender blues junior και μου άρεσαν πολύ τα καθαρά του, αλλά δεν μου αρέσει που δεν έχει fx loop. Τα βρώμικα του ήταν ψιλοχάλια,,σαν να ακούς solid state. Λέω να αποφύγω τους υβριδικούς και τους solid state, οπότε προσανατολίζομαι σε full λάμπα με πολύ καλό καθαρό κυρίως. Έχετε άλλες προτάσεις;; Μήπως υπάρχουν καλύτερες επιλογές σε κεφαλή-καμπίνα με βάση αυτά που ψάχνω;

 

Όχι δεν εχει ξεχωριστό eq, έχει όμως ξεχωριστό level/gain για το κάθε κανάλι.

 

Στα 300 ευρώ, κεφαλή-καμπίνα που να είναι πιο αξιοπρεπής σαν λύση, δεν θα βρεις μάλλον, ούτε στα μεταχειρισμένα. Bέβαια ποτέ δεν ξέρεις.

 

Μπορεί να βρεις κάναν Marshall combo μεταχειρισμένο σε αυτά τα λεφτά (πχ DSL) αλλά συνήθως αυτοί έρχονται με parallel fx loop οπότε θα ''χάσεις'' αν θες να χρησιμοποιήσεις το fx loop του, καθ'ότι πιο ''αδύναμο'' παό το σειριακό loop του Bugera

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου