Προς το περιεχόμενο

Μηνύματα οδικής συμπεριφοράς


ggsaxman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το έχω γράψει πολλές φορές αλλά να άλλη μία:

 

Ο διαχωρισμός δίκυκλα-αυτοκίνητα-πεζοί είναι εντελώς ανώφελος καθότι πρόκειται για τους ίδιους ανθρώπους. Καταρχήν όλοι μας είμαστε και πεζοί. Δευτερευόντως, πολλοί οδηγούν και αμάξι και μηχανή. Αλλά κι αυτοί που οδηγούν μόνο το ένα ή το άλλο, διακατέχονται από την ίδια ακριβώς νοοτροπία απλά γιατί είναι Έλληνες που οδηγούν σε ελληνικούς δρόμους. Στο ίδιο ακριβώς state of mind βρίσκεται και ο μοτοσικλετιστής που μπαίνει ανάποδα και περνάει αβέρτα κόκκινα, με τον αυτοκινητιστή που οδηγεί στην εθνική οδό όπως στο χωριό του, μιλώντας στο κινητό, αλλάζοντας λωρίδες κατά βούληση χωρίς φλας, χωρίς να κοιτάζει στον καθρέπτη κλπ.

 

Όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε παραπάνω, οι συμπεριφορές αυτές, θα σταματήσουν μόνο αν αρχίσουν να τιμωρούνται αυστηρά και χωρίς καμία εξαίρεση. Επίσης ονειρεύομαι την εποχή που δε θα παίρνουν δίπλωμα άνθρωποι που δεν ξέρουν να οδηγούν. Αυτά στην Ελλάδα μπορεί να γίνουν σε καμιά 50αριά χρόνια.

 

Γενικώς η χαλαρότητα στην επιβολή του νόμου είναι κάτι σαν ελληνικό έθιμο αλλά προσωπικά δεν το βρίσκω παράξενο. Όταν έχεις ένα κράτος-παρωδία το οποίο σχεδόν σε όλα τα πεδία δραστηριότητάς του λειτουργεί με όρους "κάνω τα στραβά μάτια", τίποτα δεν μπορεί να γίνει σωστά. Κι όσο κι αν σε διάφορους τομείς το κακό είναι σχετικά μικρό (βλ. αντικαπνιστικός νόμος π.χ.), στο θέμα της οδικής συμπεριφοράς και της τήρησης του κ.ο.κ. το τίμημα είναι τεράστιο.

 

Θεωρώ ότι αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα, ο σωστός τρόπος να οδηγείς είναι να ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ μόνιμα και ανά πάσα στιγμή από τα γύρω σου οχήματα κάποια αναπάντεχη κίνηση χωρίς καμία προειδοποίηση. Επίσης, βλέμμα στους καθρέπτες όσο πιο συχνά γίνεται ανεξαρτήτως του αν έχεις σκοπό να αλλάξεις πορεία. 50% των μαλακιών ξεκινούν εκτός του οπτικού σου πεδίου. Αυτά ακριβώς είχα πει και σε Καναδό φίλο ο οποίος θα ερχόταν για κάποια χρόνια να μείνει εδώ και με ρώτησε περί οδήγησης.

 

Μέχρι να αποκτήσουμε σοβαρή αστυνόμευση και κατ' επέκταση οδική/οδηγική συνείδηση (αν και όταν) , εύχομαι σε όλους μας καλή τύχη.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Administrator

ας μιλησουμε για αλητεια λοιπον.

Μερικες δικες μου εμπειριες σαν δικυκλιστης τα τελευταια  χρονια.

 

....

αυτα κι αλλα πολλα απο καποιον που οδηγει μηχανη - 500 χλμ την εβδομαδα οχι για αναψυχη αλλα για να βγαλει τιο μεροκαματο του.

Συμμορφωθειτε οσοι οδηγειτε αυτοκινητα κ θα συμμορφωθουμε κ εμεις.

 

Αν ξεκινούσαμε να γράφουμε καθημέρινά τις εμπειρίες μας σαν μοτοσυκλετιστές, αυτοκινητιστές και πεζοί (γιατί αυτά είμαστε οι περισσότεροι και όχι ένα απο αυτά) θα ανοίγαμε το ατέλειωτο θέμα του φόρουμ! Πίστεψε με δεν υπάρχει στιγμή που να μην αντιμετωπίζουμε όλοι αλητεία, βλακεία, πονηριά.

 

Όταν ταμπουρωνόμαστε πίσω απο ομαδικά στερεότυπα καταλήγουμε σε "εμφύλιο" και καλό είναι να το συνειδητοποιήσουμε. Δεν είμαστε οι μεν εναντίον των δε. Και δεν μπορούν οι μεν να συμμορφωθούν για να αλλάξουν οι δε. Γιατί δεν είναι κάποια ομάδα με κοινή συνεννόηση. Ούτε κάποιος μπορεί να τους ορίζει και να μιλάει εξ αυτών. Δεν είναι ΠΑΕ, ούτε πληρώνονται απο κάποιον για να έχουν κάποια συμπεριφορά. Μια διαιτησία (τροχαία) υποτίθεται πως υπάρχει για όλους, που ΔΕΝ εμφανίζεται πουθενά και τα φάουλ πάνε σύννεφο!

 

Δυστυχώς η εξέλιξη στους δρόμους είναι αρνητική.

Πριν 40 και 30 χρόνια ήταν καλύτεροι. Έγινε πισωγύρισμα και για την ώρα περνάμε μεσαίωνα.

Ο κόσμος είναι θυμωμένος και μπαϊλντισμένος και το βγάζει σε κάθε αφορμή στον διπλανό του.

Είναι μεγάλο κρίμα. Προσοχή.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα, ο σωστός τρόπος να οδηγείς είναι να ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ μόνιμα και ανά πάσα στιγμή από τα γύρω σου οχήματα κάποια αναπάντεχη κίνηση χωρίς καμία προειδοποίηση.

 

+1000

 

Λεγεται ΑΜΥΝΤΙΚΗ οδηγηση και σε ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ από τους καθε λογης βαζιβουζουκους 2τροχους ,4τροχους ή πεζους που απειλουν την ζωη σου και την ασφαλεια σου καθημερινα στη ζουγκλα της ασφαλτου.

 

Το εφαρμοζω εδω και χρόνια και δεν το εχω μετανοιώσει...

 

Επίσης κανω και καποιες κινήσεις ΕΚΔΙΚΗΣΗΣ οταν οδηγαω  ;D  ας πουμε σταματαω σε ΚΑΘΕ διαβαση πεζων (εκει θελει προσοχη γιατι επειδη ειμαι ο ΜΟΝΟΣ που σταματαω αν ειναι φαρδυτερος απο μια λωριδα μπορει καποιος 4τροχος (ή συχνοτερα 2τροχος) αυστραλοπιθηκος να παρει παραμαζωμα τους πεζους που περνανε επειδη εχω σταματησει εγω στη μια λωριδα απο τις διπλανες λωριδες  οποτε εχω ανακαλυψει οτι πρεπει να σταματαω στη ΜΕΣΑΙΑ λωριδα για να τους .....καλυπτω)  ,σταματαω οταν αναβει ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ,δεν "παραμεριζω" εν κινηση  για να περασουν 2τροχοι βαζιβουζουκοι σε στενους δρομους με μονη λωριδα κυκλοφοριας (οκ αν φορανε ΚΡΑΝΟΣ και εχει πολυ κινηση και χωρο στο πλαϊ μου παραμεριζω οταν ειναι να σταματησω,ποτε φυσικα εν κινηση  ;D),οδηγω μεσα στο οριο στην πολη χωρις να υποκυπτω στα κορναρισματα των αφρισμενων βαζιβουζουκων της ασφαλτου  και αλλα τετοια ωραια  ;D ;D ;D

 

Επισης εχω συνεισφερει τα μαλα στα κρατικα ταμεια δινοντας συνεχως στην τροχαια οσους εχουν παρκαρει παρανομα και εμποδιζουν την προσβαση σε ΑΜΕΑ (οκ αρχισα να το κανω οταν πηγαινα βολτα τον μικρο με το καροτσι αλλα μετα μου εγινε συνηθεια.....περιττο να πω πως η τροχαια της γειτονιας μου με γνωριζει καλυτερα και απο τον...Τοσκα  ;D ;D ) ,το ιδιο κανω φυσικα και για τα μηχανακια και τα αυτοκινητα που ειναι παρκαρισμενα πανω στα πεζοδρομια.....(κανα 10ρι χιλιαρικα ευρΑ απο προστιμα τα εχει κονομησει ο κρατικος κορβανας  μονο απο παρτη μου  ;D ;D) 

 

Το εντυπωσιακο σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι οτι σχεδον ΠΑΝΤΑ η τροχαια ΕΡΧΕΤΑΙ οταν την καλεσεις  ;)

 

Βεβαια τωρα που με τον νομο της διανοιας που λεγεται Σπιρτζης ο τυπος με τΟ ΚΑΓΙΕΝ που εχει παρκαρει πανω στο πεζοδρομιο και δηλωνει 3000 ευρω/χρονο εισοδημα θα πληρωνει 3 ευρω προστιμο βλεπω να πεφτουν τα εσοδα... ::)

 

Δεν είμαστε οι μεν εναντίον των δε. Και δεν μπορούν οι μεν να συμμορφωθούν για να αλλάξουν οι δε. Γιατί δεν είναι κάποια ομάδα με κοινή συνεννόηση.

 

Ακριβως ,αυτο το σκεπτικο δεν εχει και καμμια ΛΟΓΙΚΗ.....αλλα και  καμμια πρακτικοτητα ....

 

τι θα κανουμε δηλαδη?

 

θα βαλουμε ΚΡΑΝΟΣ μονο αν ο ΙΧης βαλει ΖΩΝΗ?

 

θα σταματησουμε να περναμε με κοκκινο οι ΙΧηδες μονο αν οι μηχανακηδες σταματησουν να κανουν διεισδυση?

 

θα σταματησουμε να καβαλαμε τα πεζοδρομια οι ΙΧηδες μονο αν οι μηχανακηδες σταματησουν να κινουνται πανω σε αυτα?

 

ΑΣΤΕΙΟΤΗΤΕΣ και εντελως ΑΣΧΕΤΑ πραγματα μεταξυ τους......

 

Στον ΙΔΙΟ δρομο κινουμαστε ολοι τις ΙΔΙΕΣ ακριβως υποχρεωσεις εχουμε και αυτες οι υποχρεωσεις καθοριζονται ΛΕΠΤΟΜΕΡΩΣ απο τον Κ.Ο.Κ...ολα τα αλλα ειναι δικαιολογιες,καφριλες και να ειχαμε να λεγαμε.......

 

Ουτε βεβαια βαπτιζεται καποιος στην κολυμβηθρα του Σιλωαμ ,ούτε μας προκαλει δακρυα τυπου Μαρθας Βουρτση,  επειδη "βγαζει το μεροκαματο" οδηγωντας (2 τροχο,4τροχο,ταξι ή φορτηγο) ΕΙΔΙΚΑ επειδη βγαζει το μεροκαματο πρεπει να ειναι ΠΙΟ προσεκτικος (για αυτο αλλωστε και ο ΝΟΜΟΣ ειναι πιο αυστηρος με οσους βγαζουν το ψωμι τους οδηγωντας)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει να κάνει με το όχημα ή το πλήθος τροχών.

 

Συμπλεγματικός οδηγείς από πατίνι έως διαστημόπλοιο.

Απολίτιστος οδηγείς από μόνος έως ένα πούλμαν με νήπια γεμάτο.

Ατιμώρητος οδηγείς από F1 Grand Prix έως την λαϊκή της Νιγηρίας.

 

 

Και για να το πάω ένα βήμα παραπέρα. Οι οδηγοί δεν πάνε μόνοι. Έχουν και παρέα. Εάν δεν τους συνετίσει η παρέα. Είναι συμμέτοχη στο κακούργημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και να το κάνουμε, η κιθάρα και το αυτοκινητο έπρεπε να απαγορευθει να χρησιμοποιείται απο κάποιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωτογραφια που τραβηξα πριν απο μιση ωρα στο σουβλατζιδικο της γειτονιας μου....

 

Ο....μεροκαμματιαρης οδηγος της μηχανης που κανεις δεν τον καταλαβαινει αν δεν μπει στη θεση του....και που αναμενει την.... συμμορφωση μου για να οδηγησει με ΛΟΓΙΚΗ...... εχει πιει μπροστα μου ΤΡΕΙΣ μπυρες (μεγαλες) ....

 

Αυτος ο....μεροκαμματιαρης εχει βαλει τα ΠΑΙΔΙΑ του πανω στη μηχανη για να τα παει ...σπιτι (ή στο νεκροταφειο αναλογα με το ποσο τυχερος θα ειναι)...

 

A,AΚΡΙΒΩΣ στη γωνια ειναι η Δ-ΝΣΗ ΤΡΟΧΑΙΑΣ ΑΘΗΝΩΝ και ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΕΞΩ....

 

Λεπτομερεια:απο οτι βλέπετε και στη φωτο εχει ερθει οδηγωντας ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗΝ ΥΜΗΤΟΥ και φυσικα ΑΝΑΠΟΔΑ αναχωρησε και με τα παιδακια πανω στην ΥΜΗΤΟΥ.

 

MANOS X τελικα εχεις δικιο..... :'(

vazivouzoukos_1.thumb.jpg.4d5b08434bc979aff1d060491ab7932a.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ απλα παιρνουμε ,αν θελουμε ή βαριομαστε καπου που περιμενουμε , τηλεφωνο την τροχαια . Λεμε διευθυνση που καποιος εχει παρκαρει παρανομα και ερχεται και κοβει κληση και αναλογως μπορει να το σηκωσει κιολας.

Προχθες ειχε παρκαρει μια γυναικα χωρις καν τα αλαρμ στη δεξια απο τις 2 λωριδες μεγαλου δρομου στην αθηνα και της ειπα οτι εδω ειναι δρομος κι οχι θεση παρκιν και περνανε χιλιαδες καθε ωρα που αυτη ενοχλει και μου απαντησε ''ετσι κανουν ολοι, περιμενω τον γιο μου τι θα κανω''

Μιλαμε για τεραστια προβληματα κοινωνικα αλλα και παιδειας που εχει αυτη η χωρα και απο οτι φαινεται εχουμε φτασει στο σημειο να τα κανουμε χωρις καν να ντρεπομαστε , ουτε καν μια μανα μπροστα στο παιδι της αλλα τουλαχιστον

πρεπει να κινητοποιουμαστε οσο γινεται ωστε να ισχυουν οι νομοι αλλιως θα φτασουμε στο σημειο να παρκαρει ο αλλος παρανομα και να του σκαμε τα λαστιχα και ας ψαξει μετα αυτος να μας βρει με την τροχαια. Ειναι λυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου