Προς το περιεχόμενο

Μηνύματα οδικής συμπεριφοράς


ggsaxman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοιτα πλακα (πλακα λεμε τωρα ΔΡΑΜΑ επρεπε να πω) που απο το ΠΡΩΙ τα εχω δει ΟΛΑ αυτα

 

 

Πεζοί που σε καμία απολύτως περίπτωση δε θα περάσουν από το πεζοφάναρο, αλλά θα κάνουν τους νίτζα στη μέση της λεωφόρου αράζοντας πάνω στη διαχωριστική ή καβαλώντας νησίδες.

 

Το πρωι μια πρωκτογρια περνουσε (σε αποσταση 20 μετρων απο το φαναρι) καθετα την Λ.Αλεξανδρας ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΕΓΓΟΝΑΚΙ της....."αποφευγοντας" τα διερχομενα αυτοκινητα

 

 

Ποδηλάτες τσιρκολάνοι καραγκιόζηδες κλόουν, που νομίζουν ότι καβαλούν όχημα και βγαίνουν στις λεωφόρους και τις εθνικές, με τον Διονυσίου να ακούγεται στο βάθος, "κι ύστερα λένεεεε πως φταίει ο φονιάαας"

 

Καλα αυτον το γνωστο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ τον πετυχαινω ΚΑΘΕ πρωι στη ΜΙΧΑΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ...ΠΟΥ ΠΑ ΡΕ ΚΑΡΑΜΗΤΡΟ με το ΠΟΔΗΛΑΤΟ σε δρομο με αυτοκινητα οταν ο Κ.Ο.Κ το ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ (ασε που εισαι και 2 φορες λακαμας μια και οδηγας στην ΑΡΙΣΤΕΡΗ λωριδα)

 

  Μηχανάκηδες πιο γελοίοι και τσαρλατάνοι και από τον Στάθη Ψάλτη στο "Καμικάζι αγάπη μου", καγκουρίλα- μασχαλίλα και μάνα στην εντατική να ουρλιάζει για τα κομμένα πόδια του κανακάρη της.

 

Καλα καθε πρωι που περναω τη διαβαση πεζων που ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΣΧΟΛΙΚΟ ΤΡΟΧΟΝΟΜΟ για να παω τον μικρο στο σχολειο δεν ΥΠΑΡΧΕΙ περιπτωση να μην μας επιτεθει καποιος αυστραλοπιθηκος με μηχανη που αγνοει και το STOP,και τη ΔΙΑΒΑΣΗ και την ΤΡΟΧΟΝΟΜΟ.....

 

Αμαξάκηδες ποιο άσχετοι και από τον Μίστερ Μπιν, γελοίοι κομπλεξικοί που νομίζουν ότι έγιναν άνθρωποι επειδή πήραν ένα γερμανικό κονσερβοκούτι, φτιαγμένοι για να τους γράψουν οι εφημερίδες μαζί με τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειάς τους, με παραληρηματικές ψευδαισθήσεις ότι είναι πρωτοξάδερφα του Άρη Βατάνεν, και μετά πόδι στου χαντάκ', κεφάλι στου χαντάκ'.

 

Καλα είδα τρομερο ΘΕΟ σημερα,ειχε παρκαρει ΚΑΘΕΤΑ στην Πατησιων για να ...παρει τσιγαρα....ΧΩΡΙΣ αλαρμ φυσικα

 

Νταλικέριδες πιο αλήτες και από δολοφόνους νονούς της νύχτας, μόνο για να αποκεφαλίζουν παιδάκια είναι ικανοί, σήμερα πάλι μπήκε ο μεθύστακας ο αλήτης στο αντίθετο και σκότωσε όποιον βρήκε, αν ήταν μια ώρα πιο μετά θα έκανε ρεκόρ πόντων, χάι σκορ.

 

αυτο ειναι τραγικο...

 

 

Ταρίφες όλα τα παραπάνω επί χίλια.

 

Σημερα ενας μπροστα μου πεταξε το αδειο ποτηρι του φραπε στο δρομο,του εκανα παρατηρηση και φυσικα μου απαντησε "τι σε νοιαζει ρε λαλακα ΔΙΚΟΣ σου ειναι ο δρομος?εσυ θα τον καθαρισεις?"

 

Με λίγα λόγια Ελλάδα, καρκίνος της Ευρώπης.

 

Ενταξει εισαι λιγο υπερβολικος αλλα we are trying hard to get there... :P

 

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Μία από τις πιο ενοχλητικές συνήθειες στην Ελλάδα (που δεν έχω συναντήσει πουθενά αλλού), είναι το κορνάρισμα.

Κορνάρουν πλησιάζοντας σε διασταύρωση, κορνάρουν προληπτικά, κορνάρουν για να κάνει ο πεζός στην άκρη να περάσουν. Ο γείτονάς μου ήταν σταματημένος έξω από το σπίτι του (δηλαδή σε απόσταση 10 μέτρων από το ανοιχτό παράθυρό μου) και κόρναρε για να βγει η γυναίκα του να της πει κάτι.

 

Είναι αδιανόητο. Δεν έχω κορνάρει ποτέ. Δεν ξέρω τι ήχο έχει η κόρνα στο αυτοκίνητό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Είναι αδιανόητο. Δεν έχω κορνάρει ποτέ. Δεν ξέρω τι ήχο έχει η κόρνα στο αυτοκίνητό μου.

 

τουλάχιστο να τη δοκιμάζεις που και που να δεις αν δουλεύει. λολ

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Απο βρετανικό ταξιδιωτικό οδηγό:

 

Προσοχή!

Αν σας αναβοσβήσει τα φώτα διερχόμενο όχημα στην Ελλάδα, δεν σημαίνει "παρακαλώ περάστε" αλλά "προσοχή γιατί έρχομαι να περάσω εγώ"!

 

Αυτή η λεπτομέρεια νομίζω λέει πολλά. :laugh:

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία από τις πιο ενοχλητικές συνήθειες στην Ελλάδα (που δεν έχω συναντήσει πουθενά αλλού), είναι το κορνάρισμα.

 

που να πας και σε κανα Κάιρο  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα αυτο που με εχει σοκαρει περισσοτερο, κυριως λογω της συχνοτητας που το συναντω ειναι η χρηση του κινητου τηλεφωνου τοσο απο μοτοσυκλετιςτες οσο κ απο τετρατροχους. Απο μια γρηγορη ματια μεχρι ολοκληρο texting k briwsing....Εγκλημα ισοδυναμο της χρησης  αλκοολ....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το πρόβλημα ξεκινάει γιατί οι περισσότεροι χρησιμοποιούν ιδιωτικά μέσα μεταφοράς (όποια και αν είναι αυτά) σε μια πυκνοκατοικημένη πόλη.

Αυτός ο συνωστισμός είναι λογικό να δημιουργεί προβλήματα.

Αν όλοι χρησιμοποιούσαν μέσα μαζικής μεταφοράς ή taxi ή τα πόδια τους , δεν θα υπήρχε πρόβλημα.

Προσωπικά κάθε μέρα περπατάω πάνω από 5-6 χιλιόμετρα για τις μετακινήσεις μου (δουλειά-διασκέδαση) , αν δεν το επιτρέπει ο καιρός παίρνω λεωφορείο και σπάνια πολύ taxi.

 

Απολαμβάνω την οδήγηση πολύ πρωί Κυριακής (παλιά και μηχανή πλέον μόνο 4 wheels) , σε επαρχιακούς δρόμους, όπου συνήθως είμαι μόνος μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτρέψτε μου να σας διηγηθώ μια εμπειρία που είχα. Δούλεψα ένα χρόνο σε διεθνές πρότζεκτ όπου τα αυτοκίνητα που παρείχε η εταιρεία, ήταν εξοπλισμένα με IVMS (σύστημα παρακολούθησης με GPS). Ο οδηγός έπαιρνε ένα blue chip, το οποίο ήταν προσωπικό, και με αυτό έκανε check in στο σύστημα. Το σύστημα έπειτα παρακολουθούσε όλη την οδηγική συμπεριφορά του οδηγού (πορεία στον δρόμο, ζώνη, όρια ταχύτητας) και κατέγραφε οποιαδήποτε παράβαση (πλην του φωτεινού σηματοδότη). Τα όρια ταχύτητας ήταν περασμένα στον χάρτη του gps, οπότε ανά πάσα στιγμή, μπορούσε να διαπιστωθεί οποιαδήποτε υπέρβαση. Αν ο οδηγός ξεπερνούσε ένα συγκεκριμένο όριο παραβάσεων, τού αφαιρούνταν το blue chip για 2 βδομάδες, με συνέπεια να μη μπορεί να οδηγήσει. Μετά τις 2 βδομάδες, το έπαιρνε πίσω και αν δεν υπήρχε συμμόρφωση, του αφαιρούνταν πλήρως το εταιρικό αυτοκίνητο ή σε ακραίες περιπτώσεις οδηγούνταν στην απόλυση. Πέραν τούτου, καθημερινά διεξαγόταν υποχρεωτικό αλκοοτέστ για όλους, ακόμα και για υψηλόβαθμα στελέχη, όπου και εκεί υπήρχαν κυρώσεις (σε συνεχόμενα θετικά αλκοοτέστ, το αποτέλεσμα ήταν πάλι η απόλυση). Το έργο είχε Ιταλούς και Έλληνες. Στην κορυφή της λίστας παραβάσεων βρίσκονταν μονίμως κάποιοι Ιταλοί, αλλά και κάμποσοι Έλληνες. Κάποιοι που πίστευαν ότι η εταιρεία αστειεύεται, κατέληξαν να χάσουν τις δουλειές τους. Το όλο σύστημα, αν και υπερβολικό, μιας και τα όρια ταχύτητας στους ελληνικούς δρόμους είναι λάθος ορισμένα σε πολλά σημεία, λειτουργούσε αποτρεπτικά. Βέβαια, το τι μούτζα έπεφτε από θερμοκέφαλους οδηγούς, όταν το όριο σε ανάγκαζε να πηγαίνεις με 50, δε λέγεται. Παρεμπιπτόντως, αν προσπαθούσες να χακάρεις ή θέσεις εκτός λειτουργίας το σύστημα, σε καλούσαν για εξηγήσεις. Ίσως να είναι καταπάτηση προσωπικών δεδομένων, αλλά το να χάνει κάποιος τη ζωή του από την κακή οδηγική συμπεριφορά κάποιου ανεγκέφαλου, ή να τραυματίζεται με αντίκτυπο εφ' όρου ζωής, είναι απαράδεκτο. Food for thought.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο βρετανικό ταξιδιωτικό οδηγό:

 

Αυτή η λεπτομέρεια νομίζω λέει πολλά. :laugh:

ναι τους βλεπουμε κ τους αγγλαρες πως οδηγουν στα νησια με τις γουρουνες λιωμα!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι τους βλεπουμε κ τους αγγλαρες πως οδηγουν στα νησια με τις γουρουνες λιωμα!

 

Ναι αλλα ΠΟΥ οδηγουν ετσι?

 

Το λες και μονος σου:

 

στα νησια

 

δηλ. στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ νησια....

 

Και ΓΙΑΤΙ το κανουν ΜΟΝΟ στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ νησια? (πιστεψε με δεν εχω δει ΠΟΤΕ μου στην Αγγλια ...Αγγλαρα να οδηγαει λιωμα γουρουνα .... ;D)

 

Γιατι απλα κΣερουν οτι οπως συμβαινει και με τους ΝΤΟΠΙΟΥΣ οδηγους η περιπτωση να ΕΛΕΓΧΘΟΥΝ και να ΤΙΜΩΡΗΘΟΥΝ ειναι μικροτερη σε πιθανοτητα απο το να κερδισουν το τζακποτ στο ΤΖΟΚΕΡ...

 

Ας μη γελιωμαστε: O ΦΟΒΟΣ ΦΙΛΑΕΙ ΤΑ ΕΡΗΜΑ (φυσικα μετα απο δεκατετιες επιβολης του ΦΟΒΟΥ για τιμωρια η ΣΩΣΤΗ συμπεριφορα  γινεται ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ σε ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ χωρες)

 

Σιγουρα η κακη οδηγικη συμπεριφορα οφειλεται σε πολλους λογους:

 

1.YΠΟΔΟΜΕΣ στην πολη:

 

οσο πιο τριτοκοσμικη σε υποδομες ειναι μια πολη (ανεπαρκη Μεσα Μαζικης Μεταφορας,ακαταλληλοι δρομοι,αναρχη δομηση κτλ) τοσο περισσοτερο ειναι "αναγκασμενος" ο οδηγος να παραβαινει τον Κ.Ο.Κ (αντε να οδηγησεις στο ΚΑΙΡΟ χωρις κορνα ,καλυτερα να οδηγησεις με σκασμενο λαστιχο  ;D)

 

Η Αθήνα και οι περισσοτερες πολεις της χωρας  σιγουρα  δεν εχουν υποδομες

 

2.ΨΥΧΟΣΥΝΘΕΣΗ λα(γ)ου:

 

οπωσδηποτε παιζει ρολο και εχοντας ταξιδεψει σε ολον τον κοσμο οντως οσο πιο ΝΟΤΙΑ και ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ πηγαινει κανεις τοσο πιο ΧΑΩΔΗΣ ειναι η κατασταση....γενικα οσο περισσοτερο η κοινωνιες προαγουν τον ΑΤΟΜΙΣΜΟ,τον ωχαδερφισμο και το "εγω να ειμαι καλα ας πανε να μαμηθουν ολοι οι αλλοι" και οσο λιγοτερη ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ υπαρχει τοσο ξανα πιο χαωδης ειναι η κατασταση

 

3.ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΑ/ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ:

 

oντως οταν τον εχεις μικρουτσικο οδηγας σαν λαλακας  ;D..καπως πρεπει να ξεπερασεις το κομπλεξ σου

 

Εξω απο την πλακα το να κανεις συνεχως ΑΠΟΠΕΙΡΕΣ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑΣ/ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ (γιατι αυτο κανεις οταν δεν υπακους στον ΚΟΚ)  ειναι σιγουρα δειγμα ΣΟΒΑΡΗΣ ΨΥΧΙΚΗΣ διαταραχης.

 

Σε πολλες χωρες,στην Ιαπωνια π.χ. οταν κανεις καποια σοβαρη παραβαση (π.χ. ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΟ) σε βαζουν για παρακολουθηση στο ΨΥΧΙΑΤΡΕΙΟ και καλα κανουν.

 

4.ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΕΥΣΗ/ΕΠΙΒΟΛΗ ΠΡΟΣΤΙΜΩΝ :

 

EΔΩ ειναι ολο το ΖΟΥΜΙ.....

 

οπως ειπε και ο NOE13 ακομα και ο πλεον νομοταγης κΣενος να ερθει στην Ελλαδα μολις παρει χαμπαρι οτι ο καθενας ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ μια και δεν ΥΠΑΡΧΕΙ αστυνομια και δεν ΥΠΑΡΧΕΙ ουδεμια ΕΠΙΒΟΛΗ του νομου φερεται και αυτος οπως.....οι Ρωμαιοι στη Ρωμη (εκτος και αν μονο εγω βλεπω τους ανδρες της τροχαιας να σφυρανε αδιαφορα καθε φορα που καποιος μηχανακιας οδηγαει χωρις κρανος και σταματα ΔΙΠΛΑ τους ή καθε φορα που καποιος ΠΕΡΝΑΕΙ με ΚΟΚΚΙΝΟ μπροστα τους).

 

γνωριζω πολλους ξενους που ζουν στην Ελλαδα και προερχονται απο χωρες με πολυ αυστηρο συστημα ελεγχου της οδικης συμπεριφορας και σχεδον ΟΛΟΙ οδηγουν ακριβως οπως οι περισσοτεροι Ελληνες:σαν ΛΑΛΑΚΕΣ... ;D.....φυσικα στη χωρα ΤΟΥΣ οδηγανε σαν Παναγιες γιατι εκει κοβουν πρωκτους...

 

εδω η κυβερνηση ΣΥΡΙΖΑ ΜΕΙΩΣΕ τα προστιμα και μαλιστα τα "προσαρμοσε" και ΤΑΞΙΚΑ λες και μονο οι ΠΛΟΥΣΙΟΙ ειναι υποχρεωμενοι να οδηγουν με βαση τον Κ.Ο.Κ...

 

ΤΡΑΓΙΚΑ πραγματα

 

 

5.ΠΑΙΔΕΙΑ

 

Οσο περισσοτερη και καλυτερη ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ παιδεια υπαρχει στο εκπαιδευτικο συστημα μιας χωρας τοσο περισσοτερο aware γινονται οι ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΙ οδηγοι ....

 

Προσωπικα δεν εχω δει ουτε ΕΝΑ Γερμανακι να περναει το κοκκινο φαναρι των πεζων τοσα χρονια που πηγαινοερχομαι στο Βερολινο και ειναι και πολη "αναρχοΓΙΩΡΓΗΔΩΝ"  ;D  (εγω ο ΒΑΖΙΒΟΥΖΟΥΚΟΣ το περναω φυσικα μια και θεωρω οτι ειναι ΗΛΙΘΙΟ στην Carl Marx Alee που εχει πλατος 200 μετρα και μηκος 30 χιλιομετρα και δεν υπαρχει ουτε ΕΝΑ αυτοκινητο ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ να αναψει  ;D ;D ;D)

 

Δεν ειναι τυχαιο αλλωστε οτι οσο πιο κοινωνικα αποκλεισμενος και αμορφωτος ειναι καποιος τοσο πιο παραβατικος ειναι ΚΑΙ στο οδηγημα (οι κλασσικοι underclass Αγγλοι ας πουμε που ερχονται για διακοπες στο Φαληρακι και ενοχλουν τον ΝΟΕ13)

 

 

Δυστυχως ΚΑΙ ΣΤΑ 5 παραπανω σημεια η χωρα μας υποφερει....υποφερει ΠΟΛΥ.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου