Προς το περιεχόμενο

Μηνύματα οδικής συμπεριφοράς


ggsaxman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ μαζευτηκανε οι χουλιγκανς στη Αγγλία, και δεν μπορούμε να μαζευτούμε εμείς;

 

Απλά δεν υπάρχει μέριμνα, κανόνες, και αυτοί που υπάρχουν, ξέρει ο Έλληνας ότι μπορεί να τους παραβει χωρίς και πολύ κόστος...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Administrator

 

Τωρα δυσκολευομαι παρα πολυ να πιστεψω οτι  Yameth ειχες 40 χρονια μοτοσυκλετα και δεν οδηγησες  αναμεσα σε αυτοκινητα..

για ποιο λογο να το κανεις αυτο?για να παιρνεις τον αερα σου?

Τελος διακρινω σε αυτα τα μπανερακια ενα μεροληπτικο μενος απεναντι σε δικυκλιστες.

Νομιζω το σωστο θα ηταν αν το σαιτ θελει να παρεχει κοινωνικο εργο..η να το ανοιξει προς ολους{ακομα και τους πεζους} ..η σε κανεναν.

Καλη σας μερα

 

Αγαπητέ Βαγγέλη, ναι έχω περάσει ανάμεσα σε αυτοκίνητα με την μοτοσυκλέτα.

 

Περνάς διαφορετικά όμως όταν γνωρίζεις πως είναι κατ' εξαίρεση και όχι κεκτημένο δικαίωμα.

Πας αργά και προσεκτικά και φυσικά όχι όσο κινούνται τα αυτοκίνητα, διότι τότε είσαι απλά επικίνδυνος αφού τα αντιμετωπίζεις σαν να είναι τρένα που κινούνται σε ράγες.

 

Το πρόβλημα ξεκινάει οταν αντιμετωπίζουμε τα πάντα σαν μαύρο ή άσπρο.

Αυτοί που κινούνται στους δρόμους δεν χωρίζονται σε ομάδες αυτοκινητιστών, μοτοσυκλετιστών, ταξιτζίδων και πεζών.

 

Δυστυχώς όλοι οι παραπάνω κάνουν παραβάσεις εις βάρος των υπολοίπων.

Κάποιοι πιο εύκολα γιατί τους το επιτρέπει ο μικρότερος όγκος και η ευκινησία.

Κάποιοι γιατί κυκλοφορούν περισσότερο (βλέπε επαγγελματίες) και κάποιοι απο άγνοια (υπάρχουν πολλοί απο αυτούς). Και υπάρχουν και πονηροί που έχουν μάθει έτσι να λειτουργούν στο ξέφραγο αμπέλι.

 

Και το πρόβλημα διογκώνεται όταν δεν υπάρχει κοινωνική μέριμνα.

Η τροχαία εν περιπτώσει. Αυτή που ΠΡΟΛΑΜΒΑΝΕΙ το ατύχημα.

Οχι αυτή που το διαπιστώνει (2 ώρες αργότερα βαριεστημένα). Γιατί τότε μόνο θα διαπιστώσει κανείς τι έκανε λάθος και δεν θα του μένει η παραβατική συμπεριφορά σαν το στάνταρντ.

 

Όσο για το κοινωνικό έργο του σάιτ, αν παρατήρησες στην πρώτη μου τοποθέτηση ζήτησα και την δική σας συμβολή. Ιδού η Ρόδος.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ευχομαι να μη τυχει ποτε σε κανεναν το τηλεφωνο μεσα στη νυχτα. Εμενα μου χει τυχει δυο φορες, και τις δυο φορες ηταν για κολλητους φιλους και εξαιρετικους μουσικους. Δεν εχω καν μενος για το πως εφυγαν, ο ενας πηγε απο καποιον που περασε το κοκκινο, ο αλλος περασε αυτος κοκκινο και σκοτωθηκε αυτος και μια κοπελλα. Ολοι πεθαναν λογω του τροπου που οδηγει ο κοσμος στην ελλαδα

 

Φανταζομαι ολοι εχουμε τετοιες ιστοριες και προσωπικες και για φιλους και συγγενεις, και ολοι νομιζουμε οτι θα τυχει σε αλλους μεχρι που αυτο αλλαζει. Ενα ενδιαφερον πραγμα ειναι αν κανεις τετοια συζητηση με καποιον απο ευρωπη/αμερικη, ο οποιος δεν ξερει συνηθως κανεναν που να εχει παθει ατυχημα, και κυριολεκτικα σοκαρεται με την δικη μας νοοτροπια στο τιμονι.

 

Τη δε αγενεια που συναντας στο δρομο και σε κανει να ντρεπεσαι που εισαι απο αυτη τη χωρα δε θα τη σχολιασω, ειναι δυστυχως ενα απο τα πιο κυρια εθνικα μας χαρακτηριστικα

 

Το μεγαλυτερο οδικο μυστηριο για μενα ειναι αυτο το εθιμο με τις πινακιδες

 

υ.γ. αμα εχετε κανα πιτσιρικα η φιλο που οδηγει "ελληνικα" υπαρχει μια παρα πολυ απλη λυση. Παντε τον σε ενα εφημερευον νοσοκομειο της αθηνας ας πουμε σαββατο βραδυ να παρακολουθησει γαι καμμια ωριτσα. Μετα μαλλον θα καταλαβει

pinakides-aftokolita.jpg.3c06197d531cbaf3b7bdaab2fb7d3eaa.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι ολοι κουναμε το δαχτυλο,αλλα πταν βγαινουμε στο δρομο πανω κατω τα ιδια κανουμε!

 

Ξεκίνα να οδηγείς εσύ σωστά και άσε τους άλλους,το έχω εφαρμόσει και εγώ εδώ και πολλά χρόνια και δεν έχω χάσει.

 

Σίγουρα βοήθησε το οικογενειακό περιβάλλον,ο πατέρας μου ήταν οδηγός αγώνων και μουρλος με την οδική ασφάλεια, αλλά σίγουρα έκανα και εγώ μια κουβέντα με τον εαυτό μου για τα facts of life. :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

 

Το μεγαλυτερο οδικο μυστηριο για μενα ειναι αυτο το εθιμο με τις πινακιδες

 

Αυτό που τιμωρείται με 2 χρόνια φυλάκιση, όπως αναφέρει κάθε πινακίδα απο πίσω; :laugh:

 

Εδω διαφημιστικά αυτοκόλλητα με όνομα βάζουν και δεν κουνιέται φύλλο! Θυμάμαι κάποιο μαγαζί SLUT στο Χαλάνδρι που είχε γεμίσει τον τόπο και αναρωτιόμουν... καλά δεν θα πάει κανείς αρμόδιος να τους ζητήσεις έστω να τα καθαρίσουν ή να πληρώσουν τον δήμο για τον καθαρισμό τους; Μπα... Στα νότια είναι ένας "καταστηματάρχης" Τσαούσης επίσης που γέμισε ότι απαγορεύεται. Αν περάσεις απο το μαγαζί του, γυαλίζει! Ούτε ίχνος αυτοκόλλητου και τέτοιες αηδίες.

 

Αν ΔΕΝ σταματήσει κάποιος στο STOP ή το "Απαγορεύεται δεξιά" π.χ. που έχει καλυφθεί με αυτοκόλλητα και τρακάρει, ποιός θα είναι ο υπεύθυνος; Σιγά μην υπάρξουν και συνέπειες θα μου πεις...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μόλις πριν λίγες ημέρες παραλίγο να τρακάρω έναν με δίκυκλο (ούτε πρόλαβα να δω τι ακριβώς ήταν) όταν βγαίνοντας από την Εθνική οδό πήρα την κατηφορική ράμπα και ήρθα μούρη με μούρη με έναν τύπο που ερχόταν ανάποδα με ιλιγγιώδη ταχύτητα.  Ο τύπος πρέπει να πήγαινε με πάνω από 100,  στη ράμπα (μια λωρίδα), ανάποδα. Είναι τόσο στενός ο δρόμος σ' εκείνο το σημείο που ακόμα εκπλήσσομαι με το γεγονός ότι από κάπου χώρεσε και πέρασε.

Για λίγα cm γλιτώσαμε και οι δύο.

Αυτό δεν είναι απερισκεψία, είναι αλητεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πριν λίγες ημέρες παραλίγο να τρακάρω έναν με δίκυκλο (ούτε πρόλαβα να δω τι ακριβώς ήταν) όταν βγαίνοντας από την Εθνική οδό πήρα την κατηφορική ράμπα και ήρθα μούρη με μούρη με έναν τύπο που ερχόταν ανάποδα με ιλιγγιώδη ταχύτητα.  Ο τύπος πρέπει να πήγαινε με πάνω από 100,  στη ράμπα (μια λωρίδα), ανάποδα. Είναι τόσο στενός ο δρόμος σ' εκείνο το σημείο που ακόμα εκπλήσσομαι με το γεγονός ότι από κάπου χώρεσε και πέρασε.

Για λίγα cm γλιτώσαμε και οι δύο.

Αυτό δεν είναι απερισκεψία, είναι αλητεία.

 

Εσύ ήσουν?

Εσυ φταίς! εγώ καλά πήγαινα, ηθελα να κόψω δρόμο.

Παραλίγο να με σκοτώσεις ρε Χάρη. Καλά που δεν σταμάτησα να σε κυνηγήσω, να σε πιάσω και να σε δείρω, αλλά βιαζόμουν.

Σεβαστείτε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ λίγο τις ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ. Σκεφτείτε πως στη θέση τους θα ηταν ένα αυτοκίνητο και το κυκλοφοριακό θα ηταν πολύ χειρότερο στην ΥΠΕΡΟΧΗ χώρα μας, που οι ΔΑΝΕΙΣΤΕΣ την κατάντησαν................ ΚΟΣΣΟΒΟ με ωραίες παραλίες.  χαχαχαχαχαχαχαχαχχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχομαι να μη τυχει ποτε σε κανεναν το τηλεφωνο μεσα στη νυχτα. Εμενα μου χει τυχει δυο φορες, και τις δυο φορες ηταν για κολλητους φιλους και εξαιρετικους μουσικους.

 

δυστυχώς ναι...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πριν λίγες ημέρες παραλίγο να τρακάρω έναν με δίκυκλο (ούτε πρόλαβα να δω τι ακριβώς ήταν) όταν βγαίνοντας από την Εθνική οδό πήρα την κατηφορική ράμπα και ήρθα μούρη με μούρη με έναν τύπο που ερχόταν ανάποδα με ιλιγγιώδη ταχύτητα.  Ο τύπος πρέπει να πήγαινε με πάνω από 100,  στη ράμπα (μια λωρίδα), ανάποδα. Είναι τόσο στενός ο δρόμος σ' εκείνο το σημείο που ακόμα εκπλήσσομαι με το γεγονός ότι από κάπου χώρεσε και πέρασε.

Για λίγα cm γλιτώσαμε και οι δύο.

Αυτό δεν είναι απερισκεψία, είναι αλητεία.

ας μιλησουμε για αλητεια λοιπον.

Μερικες δικες μου εμπειριες σαν δικυκλιστης τα τελευταια  χρονια.

 

Γυναικες και αντρες να οδηγανε και να μιλανε στο κινητο χωρις καν την ευθιξια να διαθεσουν 10 ευρω για ακουστικα bluetooth.

πεζοι που περνανε το δρομο οπου βρουν ..αναμεσα στα αμαξια  στα φαναρια χωρις καν να κοιτανε.

Κοντρες στην Κηφισιας και στη Μεσογειων..ασε για την Αττικη οδο...τι να πω.

Σμαρτακιδες με νοοτροπια "βγηκα με το παπι σημερα" αρα οδηγω σαν μηχανακι.

Καγιενακιδες και λοιποι τζιπατοι με νοοτροπια κ οδηγικη συμπεριφορα "σκοτωνω κ αμαλαχει εχω φραγκα κ πληρωνω"

γκομενες με τσιγαρο κ κινητο στο χερι που μπροστα τους απορει και ο Mangini απο ανεξαρτησια μελων.

Ανευθυνοι γονεις με αδετα παιδια στο πισω καθισμα

Γκομενες με νοοτροπια "ειμαι ομορφη και οδηγω οπως θελω"

νυσταγμενοι φορτηγατζιδες στην Εθνικη που το φορτηγο παει μονο του.

.μου εχουν βγαλει οπλο γιατι ζητησα το λογο  οταν εκεινος περασε το φαναρι της Φρατζη με κοκκινο κοντευοντας να με σκοτωσει.

Πεολειχια στην Αττικη οδο μερα μεσημερι με τοn oδηγο να ειναι happy...και το αυτοκινητο να ειναι ακυβερνητο.

Σταματημα γυναικας οδηγου μεσα στη μεση της Κηφισιας 2 η ωρα το πρωι γιατι "της επεσε το κινητο στο δαπεδο"

Απειροι μεθυσμενοι οδηγοι Σαββατο βραδυ μετα απο Live k η αστυνομια πουθενα.

Απειρες αλλαγες λωριδας απο οδηγους που πρωτα αλλαζουν λωριδας και μετα βγαζουν φλας.

Απειρες αλλαγες λωριδας απο  ταξιτζηδες απο το πουθενα για να παρουν πελατη

Υπεργηροι πισω απο το τιμονι που ο λαιμος τους απλα δεν στριβει..κοιτανε μονο ευθεια.

 

 

 

αυτα κι αλλα πολλα απο καποιον που οδηγει μηχανη - 500 χλμ την εβδομαδα οχι για αναψυχη αλλα για να βγαλει τιο μεροκαματο του.

Συμμορφωθειτε οσοι οδηγειτε αυτοκινητα κ θα συμμορφωθουμε κ εμεις.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου