Προς το περιεχόμενο

Ayous, obeche, Triplochiton scleroxylon - κσυλα κσυλα κσυλα


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αλλά το κακό είναι ότι είναι υπέρ το δέον ευαίσθητο στο σαράκι. 

 

τη νοστιμιά του την έχει δηλαδή...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
On 1/22/2018 at 2:53 PM, dimsonic said:

 

τη νοστιμιά του την έχει δηλαδή...


ε ναι για να το τρώει το σαράκι! Χεχε καλό. Όπως όλους τους ξέμπαρκους!
 

Λοιπόν ας καταθέσω το μη επιστημονικό μου αποτέλεσμα.

 

Το 3 piece είναι επιτέλους έτοιμο σε κόκκινο μεταλλιζέ κοραλί ματτ.
 

Για μανίκι χρησιμοποίησα σφενδάμι αγιορείτικο με καρυδιά fretboard. Μοσχοβολώντα κσύλα χωρίς προσθήκες φούρνων και χημικών . Παμπάλαια και ξηρά.

 

Από hardware δεν το ψάξαμε και πολύ καθώς ο ξυλουργός που τη ζήτησε είναι εντελώς αρχάριος , οπότε μιλάμε για basic stuff. Mexico vintage strat bridge μανήτης και duncan design tele neck. Μια χαρά ακούονται τολμώ να πω.

 

Το κιθαρόνι μου έκανε θετικότατη εντύπωση διότι έχει σκάσιμο και αέρα το βάρος ειναι λίγο πριν τα τρία κιλά και είναι ελαφριά χωρίς να είναι ψεύτικη. Το καταλαβαίνεις το μασίφ ελάχιστα σκαμμένο σώμα. Ζυγιάζει και πολύ-πολύ καλά!

 

Άρα θα ξαναχρησιμοποιήσω αγιούζ σε jazz master και jazz bass καλά να μαστε εδώ να τα παρουσιάζουμε.

 

48BCB53A-E47D-4FE0-84CE-3B77B16B344A.jpeg

7634F99C-AD27-42E6-B1F6-F47A9A717F81.png

Επεξεργασμένο από argytar
  • Like 2

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ωραίο -no frills- open pore φινίρισμα

To ayous έχω ακούσει ότι είναι ωραίο, ουδέτερο υπόβαθρο για τεστάρισμα hardware (bridge, μαγνήτες, nut, κλειδιά, τάστα, χρώμα, βερνικια, τρέμολα, ελατήρια τρεμόλων, καπάκια ελατηρίων τρεμόλων, -you name the level of nerdiness) γιατί δεν "χρωματίζει" οπότε "ακούς καλύτερα" το παρελκόμενό σου. Εμένα με φοβίζει λίγο το χαμηλό modulus of elasticity ως string dampening factor. Αλλά από την άλλη, μπορεί και να είναι θεμιτό. Ή να  υπάρχουν δείγματα πιο άκαμπτα.

Μπορεί να είναι ωραίο σαν υπόβαθρο για πιο "scleroksyla". Ιndian Rosewood, Bubinga, Ovangkol κ.ο.κ.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, johnps said:

οι μαγνητες βιδωμενοι στο σωμα  ?

 

You know it!!! Πολύ πιο έυκολο όταν δεν έχεις pickguard αλλά και σαν raw look!

Επίσης επειδή "πετρώνουν" οι μαγνήτες έχουν ίσως καλύτερο coupling με το σώμα, για όσους πιστεύουν σε αυτά.

 

20 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

Ωραίο -no frills- open pore φινίρισμα

To ayous έχω ακούσει ότι είναι ωραίο, ουδέτερο υπόβαθρο για τεστάρισμα hardware (bridge, μαγνήτες, nut, κλειδιά, τάστα, χρώμα, βερνικια, τρέμολα, ελατήρια τρεμόλων, καπάκια ελατηρίων τρεμόλων, -you name the level of nerdiness) γιατί δεν "χρωματίζει" οπότε "ακούς καλύτερα" το παρελκόμενό σου. Εμένα με φοβίζει λίγο το χαμηλό modulus of elasticity ως string dampening factor. Αλλά από την άλλη, μπορεί και να είναι θεμιτό. Ή να  υπάρχουν δείγματα πιο άκαμπτα.

Μπορεί να είναι ωραίο σαν υπόβαθρο για πιο "scleroksyla". Ιndian Rosewood, Bubinga, Ovangkol κ.ο.κ.

 

Ευχαριστώ!

 

Πολύ καλή παρατήρηση! Διάβασα ότι ο PRS λανσάρει μοντέλο με σώμα obeche/ ayous και καπάκι σφένδαμο. Άρα άνετα θα έκαμα μια thinline με solid center block και καπάκι από maple πχ.

 

7 hours ago, dimsonic said:

ποτε θα την ακουμπήσουμε;

 

Καλή ερώτηση, ο ξυλουργός μου την πήρε και εξαφανίστηκε! Από ό,τι καταλαβαίνω επειδή μου τη ζήτησε ενάμιση χρόνο πριν και τώρα την τελείωσα , είχε λαχτάρα να αρχίσει να μαθαίνει....

 

Είναι ο τύπος που κάνει τα αρχικά πλανίσματα ,σχισίματα κλπ με μεγάλα μηχανήματα για να μπορώ εγώ μετά να κολλήσω να κόψω , να ρουτάρω κλπ

 

Οπότε όταν κανονίσουμε Σαλονικοσέσσιον θα παίξει πιθανώς τεστάκι από κοντά! (δεν νομίζω να πει όχι).

Επεξεργασμένο από argytar

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ξέρεις τι θα μ' άρεζε; Έτσι για το κιμπαριλίκι. Ένα tortoise pickguard, όχι τίποτα χοντρό, απλό-λεπτό φύλλο όπως στις ακουστικές, κομμένο με ψαλίδι δηλ. ευκολάκι, και κολλημένο με 2πλής ή με spray adhesive .

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Πνοή και Νύξη said:

Ξέρεις τι θα μ' άρεζε; Έτσι για το κιμπαριλίκι. Ένα tortoise pickguard, όχι τίποτα χοντρό, απλό-λεπτό φύλλο όπως στις ακουστικές, κομμένο με ψαλίδι δηλ. ευκολάκι, και κολλημένο με 2πλής ή με spray adhesive .


Ναι! Θα ήταν αλητεία!! Θα προμηθευτώ από τον Μαυρομούστακο Τεταρτη λογικά!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Ξέρεις τι θα μ' άρεζε; Έτσι για το κιμπαριλίκι. Ένα tortoise pickguard, όχι τίποτα χοντρό, απλό-λεπτό φύλλο όπως στις ακουστικές, κομμένο με ψαλίδι δηλ. ευκολάκι, και κολλημένο με 2πλής ή με spray adhesive .

Αυτή η κούκλα ΟΥΡΛΙΑΖΕΙ για ένα μαύρο pickguard - μα καλά, είμαι ο μόνος που την ακούει; 

 

 

Επεξεργασμένο από SibLt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου