Προς το περιεχόμενο

pa600 και i rig keys συνδεση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, εχω το pa600 και το i rig keys και θελω να χρησιμοποιω το i rig για να παιζω τις συγχορδιες για τους ρυθμους του pa600

 

Πω το κανω αν γινεται. αν δεν γινεται τι μου προτεινετε για mini keyboard ? μια οκταβα μονο μου φτανει. μονο συγχορδιες θα παιζω.

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ποιό το νόημα να παίζεις από εξωτερικό κλαβιέ εφόσον το pa600 διαθέτει ήδη? αν θες εξήγησέ μας  ???

 

για εξωτερικό control θα δουλέψει σίγουρα μέσω οποιουδήποτε midi keyboard που διαθέτει midi θύρες (in/out) ανεξαρτήτως μάρκας μέσω καλωδίου midi αυτό είναι σίγουρο 150% midi in σε midi out και ότι παίζεις στο midi clavie συν άλλα control όπως joystick. mod wheels, sustain pedals, κάποια faders (ίσως, κτλ θα υπακούει και το pa600.

 

όσον αφορά usb keyboards χωρίς midi portsόπως το iRig δοκίμασε μέσω της θύρας usb στο πίσω μέρος του 600. Κανονικά αυτή η θύρα είναι to host και χρησιμοποιείται μόνο για μεταφορά αρχείων αλλά αν δει τη συσκευή θα δουλέψει δεν ξέρω δεν έχω το όργανο.

 

Στο μεγαλύτερο μοντέλα pa4x πάντως η πίσω θύρα μπορεί να υποστηρίξει τέτοιου είδους συσκευές.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε Σταύρο, ευχαριστω για την απαντηση. Ο λογος που θελω να παιζει απο εξωτερικο κλαβιε και μαλιστα οσο πιο μικρο γινεται, ειναι οτι θα προσαρμοστει κατω απο τον επιλογεα της κιθαρας μου -strat style- ωστε να αλλαζω συγχορδιες, live, παίζοντας ταυτόχρονα κιθαρα.

 

Μαλιστα το nanokeys θα μου εκανε μια χαρα.

 

Επισης δοκιμασα την usb θυρα και δεν αναβει καν το i rig.....

 

Μηπως υπαρχει καποια λυση απο midi solutions, η καποια αλλη εταιρεια??

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ο λογος που θελω να παιζει απο εξωτερικο κλαβιε και μαλιστα οσο πιο μικρο γινεται, ειναι οτι θα προσαρμοστει κατω απο τον επιλογεα της κιθαρας μου -strat style- ωστε να αλλαζω συγχορδιες, live, παίζοντας ταυτόχρονα κιθαρα.

Καλό σαν ιδέα αλλά αυτό πως ακριβώς το σκέφτηκες; Δηλαδή πως θα το τοποθετήσεις; Από εργονομία σου κάνει;

 

Υπάρχουν πιό "ανθρώπινες" λύσεις όπως αυτή του Guitar To Midi Converter.

 

Επισης δοκιμασα την usb θυρα και δεν αναβει καν το i rig.....

Δοκίμασε ξανά μήπως και συνεργαστεί. Εξαρτάται από το Pa αν θα συνεργαστεί. Μήπως είναι θέμα version του Pa;

 

Μηπως υπαρχει καποια λυση απο midi solutions, η καποια αλλη εταιρεια??

Απ'όσο γνωρίζω η midi solution δεν πρέπει να έχει κάτι τέτοιο. Υπάρχουν όμως άλλες εταιρείες που διαθέτουν τέτοιου είδους διασυνδετικό, αλλά γιατί αφού υπάρχει η λύση που σου είπα πιό πάνω; (Guitar to midi converter)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε Μανωλη,

 

Απο εργονομια θα ειναι στερεωμενο με velcro σαν συνεχεια του σωματος. Εκανα "προβα" με το i rig και μια χαρα με βολευει. 2 δαχτυλα η πενα και με τα 3 υπολοιπα συγχορδια.

 

Επισης κοιταξα τη λυση του Guitar to midi converter. Αυτη δεν με βολευει διοτι θα μπερδευεται το korg απο τις υπολοιπες νοτες που θα παιζω ειτε solo ειτε συνοδευτικα αρπεζ, ενω το controller θα ειναι ρυθμισμενο να στελνει στα chord channels του korg αρα θα επηρεασει μονο το arranger μερος.

 

Ξαναδοκιμασα να το συνδεσω αλλα δεν δουλευει....δυστυχως για μενα δεν αναβει καν, ουτε εχει εισοδο τροφοδοσιας απο μετασχηματιστη ωστε να αναβε τουλαχιστον και να διαπιστωνα αν το αναγνωριζει...

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Απο εργονομια θα ειναι στερεωμενο με velcro σαν συνεχεια του σωματος. Εκανα "προβα" με το i rig και μια χαρα με βολευει. 2 δαχτυλα η πενα και με τα 3 υπολοιπα συγχορδια.

Αφού όπως λες το δοκίμασες και σε βολεύει αυτός ο τρόπος τότε όλα καλά. Θα χρειαστείς μόνο ένα διασυνδετικό γι'αυτή τη δουλειά. Ως παράδειγμα αυτό.

 

 

Επισης κοιταξα τη λυση του Guitar to midi converter. Αυτη δεν με βολευει διοτι θα μπερδευεται το korg απο τις υπολοιπες νοτες που θα παιζω ειτε solo ειτε συνοδευτικα αρπεζ, ενω το controller θα ειναι ρυθμισμενο να στελνει στα chord channels του korg αρα θα επηρεασει μονο το arranger μερος.

Συνήθως τα arranger από μεσαία κατηγορία και πάνω διαθέτουν κάποιο mode έτσι ώστε να μην μπερδεύουν (αλλάζουν συγχορδία) όταν παίζεις solo. Δηλαδή να αλλάζουν συγχορδία μόνο όταν λάβουν τρίφωνη συγχορδία από το κλαβιέ ή μέσω MIDI. Κοίταξε εάν υπάρχει και στο δικό σου κάτι τέτοιο. Επίσης υπάρχει και λειτουργία έτσι ώστε να ακούν (αλλάζουν συγχορδία) για παράδειγμα από τις τρεις μπάσες ή πρίμες χορδές της κιθάρας. Υπάρχουν διάφοροι συνδιασμοί που έχουν σχέση με τις δυνατότητες του Guitar to Midi Converter αλλά και με τις δυνατότητες του arranger. Συνδιασμός των δύο.

Διαφορετικά πάμε σε custom καταστάσεις, όπως για παράδειγμα αλλαγή συγχορδιών από πεταλιέρα - ποδοδιακόπτες κλπ.

 

Ξαναδοκιμασα να το συνδεσω αλλα δεν δουλευει....δυστυχως για μενα δεν αναβει καν, ουτε εχει εισοδο τροφοδοσιας απο μετασχηματιστη ωστε να αναβε τουλαχιστον και να διαπιστωνα αν το αναγνωριζει...

Στην περίπτωσή σου δεν νομίζω να είναι ανάγκη τροφοδοσίας, αν ήταν θα είχε ανάψει. Άλλωστε το USB διαθέτει τροφοδοσία ικανή να λειτουργήσει το iRig. Απλά το δικό σου για κάποιο λόγο δεν το αναγνωρίζει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, το kenton usb host σίγουρα κάνει τη δουλειά γιατί το χω δοκιμάσει. Για να δεις άμα δουλεύει το πλήκτρο σου σαν usb host και όχι μονο mass storage θα πρέπει να φτιάξεις η να αγοράσεις ένα usb Y . δηλαδή ένα καλώδιο usb που καταλήγει σε δυο έτσι ώστε από το δεύτερο να πάρεις ρεύμα. (Μπορείς να πάρεις ρεύμα ακόμα και από το midi out του οργανου άμα Μπορείς να φτιάξεις δικό σου καλώδιο) .

Από όσο ξέρω, υπάρχει ακόμα το cerebel usb και το midipal της mutable instruments. Και φυσικά είναι εύκολο να φτιάξεις ένα με ένα raspberry pi και άλλες diy λύσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις μεχρι τωρα.

 

Σκεφτομαι και τη λυση του custom με καποιο arduino, teensy, raspberry pi

Ωστε να φτιαξω μια διαταξη 12 push κουμπακια (Σε διαταξη μιας οκταβας) ειτε επανω στη κιθαρα για χρηση με το χερι, ειτε σε σασι στο πατωμα με ποδοδιακοπτες.

 

Δεν το χω ξανακανει, δεν νομιζω οτι θα ειναι τρομερα δυσκολο, απλα θελω και σ αυτο τη γνωμη σας, ωστε να αποφυγω τελειως τη λυση του κλαβιε.

 

Να υποθεσω οτι χρειαζομαι ενα κυκλωμα με 12 analog inputs που θα συνδεθουν τα μπουτονς και εξοδο midi out (din)

Φυσικα να δουλευει και με μπαταρια 9v

 

ποιο κυκλωματακι κανει αυτη τη δουλεια??

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίρνεις πληκτρά καλύτερα να τελειώνεις να πάρει και κανένα μεροκάματο ή παίξε εσύ πλήκτρα και πάρε κιθαρίστα ;D ;D ;D

 

δεν πρόκειται να δουλέψει όλο αυτό το πράγμα σε λάιβ εργονομικά χρειάζεσαι και τα κουμπιά intro, fill, start stop, endings κτλ εκτός του ότι κάθε ρυθμός αλλάζει από το touchscreen τι το τυρανάς το καημένο το pa600 είναι φτιαγμένο για άλλη δουλειά....

 

σοβαρά τώρα μη μου πεις ότι θες να βγεις να παίξεις λάιβ έτσι πες ότι το κάνεις για πειραματισμό σπίτι σου :o

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου