Προς το περιεχόμενο

pa600 και i rig keys συνδεση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

@ rwmanos

Θα υπάρχει ένα κλαβιέ μίας οκτάβας ή κάποια κουμπιά χεριού ή ποδιού τέλος πάντων, όποιας διάταξης. Το σύστημα μέχρι εδώ θα είναι αποκλειστικά για να στέλνει συγχορδίες. Το control θα πρέπει να γίνει από αλλού.

 

Η ερώτησή σου:

μάλλον κάτι δεν καταλαβαίνω και εγώ. Υπέθεσα ότι άμα είχε το korg και οποιονδήποτε convertora usb σε midi θα ήταν καλυμμένος.. Ο συγκεκριμένος convertoras είναι full bandwith και bidirectional (nrpn και sysex support εννοείτε ).

 

 

Η ερώτηση του stavros_d80 ως απάντηση:

καλά τις συγχορδίες θα τις πατάς από όπου τελοσπάντων καταλήξεις.... τα κουμπιά fill, var, end και το touchscreen για αλλαγή ρυθμού πως θα τα χειρίζεσαι σε λάιβ κατάσταση από midi?

 

Η απάντηση του spimav_z:

Tα εχω σκεφτει αυτα, δεν ειναι δυνατον να τα κανω ολα μονος και τελεια. Η εισαγωγη της συγχορδιας με καποιο τροπο απο αυτους που προαναφερθηκαν, θα γινει. Τωρα για fill - variation θα ανατεθουν σε ποδοδιακοπτη. Δηλαδη απο το ενα variation στο επομενο, με το auto fill ενεργοποιημενο. Οσον αφορα το end, θα φευγει το δεξι χερι, ενω το αλλο αν χρειαστει παιζει legato....

 

Επίσης:

Παιζω μαζι με αλλον κιθαριστα ο οποιος παιζει ακουστικη και τραγουδαει. Δεν χρειαζεται να παιζω ηλεκτρικη συνεχεια, πιο πολυ για μικρα solos και γεμισματα οπου με παιρνει και χρειαζεται.

 

Σημειωτέον ότι, το Pa600 διαθέτει δύο υποδοχές για πεντάλ. Η μία είναι για λειτουργία sustain (damper) και η άλλη είναι assignable, όπου μπορείς να αναθέσεις δύο λειτουργίες σε περίπτωση που είναι διπλή ή μία λειτουργία σε περίπτωση που είναι μονή, δεν το γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι υποδοχες πισω χρησιμοποιουνται, η μια μεν για  sustain pedal, (χρησιμοποιειται ηδη) και η αλλη ειναι αναθεσιμη για μια μονο λειτουργια. Επισης υπαρχουν και 2 free assignable διακοπτες πανω στο οργανο που και αυτοι ειναι παραμετροποιησιμοι / αναθεσιμοι

 

Απο ολες αυτες τις λυσεις που προαναφερθηκαν, το ιδανικοτερο θα ηταν να τα εχω ολα σε πεταλιερα, δλδ και εισαγωγη νοτων και αλλες λειτουργιες.

 

ειδα αυτο.

 

 

ισως ειναι καλη βαση για προστεθουν πανω κι αλλοι footswitches.....

εχω πελαγωσει ολιγον, πιο πολυ λογω αμαθειας σε ηλεκτρονικα.....

 

βλεπω ομως οτι με το πατημα ενος μονο διακοπτη, αλλαζει τουλαχιστον ματζορε η μινορε. πως γινεται? εχει ορισει απο μεσα αραγε σκαλα για το συγκεκριμενο song?

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεσαι το Korg ΕC5 το οποίο είναι ειδική πεταλιέρα και αντικαθιστά τα κουμπιά fill, break, end κτλ το pa600 δεν διαθέτει αυτή την είσοδο.

 

Εγώ είμαι κατά του εγχειρήματος που πας να κάνεις ειδικά για λάιβ, και εγώ δουλεύω με arrangers πολύ καιρό τώρα και χρειάζεται μεγάλη αφοσίωση και προσοχή υποβαθμίζεις πολύ έτσι την όλη έννοια και τις δυνατότητες που προσφέρει το όργανο θα παίζω λίγο το ένα λίγο το άλλο, single finger συγχορδίες θα τρώω και κανα σουβλάκι ενδιάμεσα...

 

καλύτερα να έχεις ένα πληκτρά μόνιμο ή να μη παίξεις καθόλου κιθάρα εσύ και να αφοισωθείς στο όργανο ώστε να υπάρχει μια ολοκληρωμένη εικόνα εφόσον θα έχεις και άλλον κιθαρίστα από την αρχή δεν βλέπω νόημα σε όλο αυτό το πράγμα ούτε καταλαβαίνω τι είδους λάιβ θα είναι αυτό τι ροή θα έχει.... ???

 

τεσπα λάθος όργανα σε λάθος χέρια θα το χαρακτήριζα :(

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε Σταυρο,

 

νιωθω λιγο προσβλητικο να μου λες "λαθος οργανα σε λαθος χερια" διοτι αν μη τι αλλο, δεν γνωριζομαστε προσωπικα, ουτε ξερουμε τι παιζει και ποσο καλα ο καθενας ουτε που και πως δουλευει.

 

Αν και κιθαριστας, δουλευω κι εγω arrangers απο το 1992 απλα δεν εχω τις τεχνολογικες γνωσεις που απαιτουνται για οτι σκεφτηκα.

 

Θεωρω οτι κανω αξιοπρεπως την -ολοενα αυξανομενη- δουλεια μου, ειτε με πληκτρα ειτε με κιθαρα οπου χρειαστει.

 

Απλα σκεφτηκα μηπως μπορουσαν να συνδυαστουν, αυτο ειναι ολο.

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να συνδυαστεί?

 

μάλλον έχουμε διαφορετικές απόψεις του όρου "λάιβ με arranger" γιατί και εγώ παίζω 20 χρόνια και χρησιμοποιώ ταυτόχρονα 2 χέρια, ένα πόδι (sustain) και μάτια καρφωμένα σε tablet για αλλαγές ρυθμών, να μην να αναφέρω το songbook σε χρήση non-stop προγράμματα που θέλει μέρες προετοιμασία και δεν μου φτάνουν.... ιδρώνω....και εσύ θες να βάλεις και κθάρα? ;D

 

προφανώς εννοείς κάτι άλλο με τον όρο "λάιβ" και δεν μπορούμε να συνενοηθούμε  δεν έχω σκοπό να σε προσβάλλω απλώς προσπαθώ να καταλάβω τι θες να κάνεις και πως. όταν στο τέλος  το καταφέρεις ανέβασε ένα demo αν θες να μου φύγει η απορία ???

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να συνδυαστεί?

 

μάλλον έχουμε διαφορετικές απόψεις του όρου "λάιβ με arranger" γιατί και εγώ παίζω 20 χρόνια και χρησιμοποιώ ταυτόχρονα 2 χέρια, ένα πόδι (sustain) και μάτια καρφωμένα σε tablet για αλλαγές ρυθμών, να μην να αναφέρω το songbook σε χρήση non-stop προγράμματα που θέλει μέρες προετοιμασία και δεν μου φτάνουν.... ιδρώνω...

 

Ακριβως με τον ιδιο τροπο δουλευω κι εγω, ειναι πολλη δουλεια, θελει κοπο, συμφωνουμε. Απλα ηθελα να καταφερω να κανω ενα original κιθαριστικο solo μεσα σε ενα τραγουδι, αντι να παιξω στο κλαβιε. That s all

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@ spimav_z

 

Αποφάσισε ποιό θα είναι το βασικό σου όργανο στο live.

 

Αν είναι να παίξεις κιθάρα σαν βασικό όργανο και να κάνεις και κιθαριστικά solo, τότε το σύστημα Guitar to Midi Converter είναι πολύ πιό κοντά στην κιθάρα, γνώμη μου. Τα υπόλοιπα τεχνολογικά "μπιχλιμπίδια" που θα προσαρμόσεις είναι απλά κάποια βοηθήματα.

 

Αν είναι να παίξεις πλήκτρα τότε επικεντρώσου στο αρμόνιο και άσε τον συνάδελφό σου να παίξει κιθάρα.

 

Βέβαια, υπάρχει και η λύση του backing track, είτε αυτό λέγεται Midi File είτε wav/mp3. Έχεις έτοιμο(α) τα όποια τραγούδια θα χρειαστείς από πριν και απλά παίζεις στην κιθάρα live αυτά που είναι να παίξεις και τελειώνει η υπόθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ειδα αυτο.

Εννοείς την FCB1010.

 

Η καλύτερη λύση είναι η FC-300 δοκιμασμένη 100% αλλά όχι με Korg. Δοκιμασμένη με Yamaha - Roland - Ketron.

 

Εκτός από αυτά που παρέχει (ποδοδιακόπτες κλπ) μπορείς να βάλεις και άλλους 6 διακόπτες. Τα πάντα προγραμματιζόμενα και με μνήμες. Οπότε στην περίπτωση που παίζεις κιθάρα έχεις ελεύθερα τα χέρια σου μόνο για κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου