Προς το περιεχόμενο

Ο ορισμός του κακού distortion


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Γενικά. είναι όπως τα λέει ο κύριος blue :D  fuzz factory & bit crusher (άντε κ το blue box με fulltone ult. octave στο τσακίρ κέφι!)

 

Ειδικότερα, αυτός ο ξερός φαζοηχος, στον οποίο αναφερόμαστε, είναι από τους αγαπημένους μου ήχους lead κιθάρας,  συνηθως, προσπαθώ να τον πλησιάσω (σε ξεραϊλα, αλλά με sustain) και ουδόλως με έχει απασχολήσει, αν, βάσει specs, είναι "κακή" παραμόρφωση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

+10000000 για το σχόλιό σου Ηλία. Το κομμάτι του G Clark σπέρνει!

 

Σχετικά πρόσφατα άρχισα να χρησιμοποιώ ένα fuzz circuit ως βάση του ήχου μου -αντί για overdrive που είχα ως σήμερα. Με χαμηλωμένο volume εχω καλύτερο έλεγχο και παρατήρησα ότι οι ψηλές χορδές (μι, σι και σολ) μου ακούγονται πιο "γεμάτες" απ' ότι με το OD, σε crunch ήχους.

Το OD το προσθέτω με μεγάλο gain από πάνω, για παχιά σόλο (με fuzz χροιά, αφού το fuzz προηγείται και είναι always on), ενώ αν θέλω να προκαλέσω όλεθρο/άπειρο sustain κλπ (σαν τον ήχο του Gary Clarck στο κομμάτι που έβαλες) έχοντας και τα δυο πετάλια engaged, απλά ανοίγω το volume της κιθάρας πιο πολύ στέλνοντας μεγαλύτερο input στο fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ που τα λέμε, αν μιλάμε για κακό ντιστόρσιο, δεν μπορείς να μην αναφέρεις τον Dimebag. Μπορεί γι'άλλους να'ναι το άγιο δισκοπότηρο αλλά εμένα μου φαίνεται τραγικός αυτός ο ήχος του!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει πάντα και ο παρακάτω αξιότιμος κύριος που εν έτει 1979 φτάνοντας ένα ενισχυτή στα όρια του, καθώς λέγεται, μας παρουσίασε το παρακάτω:

 

 

είναι βεβαία, γνωστό —χωρίς να αποδεικνύει κάτι από μόνο του— ποσό εμμονικός είναι ο ίδιος σε θέματα ήχου, ποιότητας και πιστότητας.

 

μέσα στα χρόνια είχε μάλλον την ευκαρία να το εξερευνήσει κι άλλο το κακό distortion και ίσως να το τερματίσει, εδώ:

 

 

...ή ίσως εδώ:

 

 

για την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχει ενδιαφέρον (πλάκα κάνω) ότι συζητάμε αν είναι καλό ή κακό το fuzz (γενικά) το οποίο όλοι έχουμε συμπαθήσει κατά περίπτωση και για το οποίο όλοι έχουμε να θυμηθούμε περιπτώσεις που το fuzz ακούστηκε ωραία.

Μιλώντας προσωπικά, έχω περάσει από διάφορα fuzz, κάποια "μπουτικ", αλλά το μόνο στο οποίο ξαναγυρίζω (τελικά) είναι ένα πράσινο big muff. 

That said, το αρχικό ποστ ήταν μια αναφορά σε ένα κακογραμμένο, κακοπαιγμένο, ξυρίζον σολάκι μιας παλιότερης εποχής, 

Δεν έχει πολύ νόημα να συζητάμε αν το έκαναν επίτηδες (ως statement) ή αν ο καλλιτέχνης απλά θεώρησε ότι "περνάει".

Ο καθένας μας σήμερα (μιλώντας για το συγκεκριμένο κομμάτι) θα του έβαζε τουλάχιστον ένα cab sim ή λίγο eq.

Για τη συντριπτική πλειοψηφία των ακροατών, αυτό δεν έχει μεγάλη σημασία. Αλλά εδώ μιλάμε (και) ως guitar freaks.

 

EDIT: @arotron473, βάλε μας και κανένα ακόμα με ντιστόρσιον, δεν έχουμε ξανακούσει ποτές (και ίσως γι αυτό -ως πουριτανοί- ψαρώσαμε με το a girl like you.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tamtam, έχεις την καλοσύνη να μας πεις που ακριβώς καταφέρνεις να διαφωνήσεις?

 

Ναι, φυσικά, φίλε μου.

 

Διαφωνώ στο ότι λες πως δεν έχει ενδιαφέρον το να συζητάμε για αυτό

{ "Έχει ενδιαφέρον (πλάκα κάνω) ότι συζητάμε αν είναι καλό ή κακό το fuzz (γενικά)" }

 

προσωπικά βρίσκω άκρως ενδιαφέρον το thread που άνοιξε ο yameth, κι ας διαφωνώ σε πολλά με όσα έγραψε.

 

Και διαφωνώ επίσης στο ότι { "εδώ μιλάμε (και) ως guitar freaks" } , γιατί το θεωρώ άτοπο δεδομένου πως ούτε guitar freak νιώθω, ούτε τεχνικός ήχου και φάνηκε σα να μιλάς και εκ μέρους όλων.

Ενώ νιώθω σαν τον Neil Young!  ::)

 

Αν κατάλαβα κάτι λάθος απ' όσα έγραψες, ζητάω συγνώμη προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...Ενώ νιώθω σαν τον Neil Young!  ::)

 

 

Ε άμα νιώθεις σαν τον Niel Young φίλε μου ζητώ ταπεινά κι εγώ συγνώμη.

(Μόνο εξήγησε πως η ΗΧΑΡΑ στο walk with me έχει οποιαδήποτε σχέση με το τζιτζίκι του αρχικού ποστ).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

 

 

 

 

Τεράστιο μέρος της ελληνικής δισκογραφίας έχει γραφτεί με κακό ντιστόρσιο.  (ελληνικίλα).

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου