Προς το περιεχόμενο

Ο ορισμός του κακού distortion


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Τελικά, δεν το έχει περάσει από ενισχυτή το fuzz; εγώ το ακούω κανονικά από ενισχυτή να είναι και όχι κονσόλα.

 

  Pchychocandy δισκάρα και γαμώ τους ''σάπιους'' ήχους .

 

Αν όριζα κακό ντιστόρσιο  ;D θα έλεγα κάτι που είναι πολύ 'καλογυαλισμένο' σαν αυτά τα ψηφιακά σε κάτι πεταλιέρες boss ..αλλά κατά καιρούς και από hi-gain λαμπάτους τα ακούω (που δεν είναι του στυλ μου βέβαια, δεν έχω κάτι με το hi-gain γενικότερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το ακουγα τις προαλλες και σκεφτομουν ακριβως αυτο:

Αρρωστος,εως και ελεεινος ηχος για τα γουστα μου αλλα αν δεν τον ειχε το τραγουδι

θα εχανε νομιζω ολη τη "σφραγιδα" του.Θα ηταν κατι αλλο.

Στον πετανε στα μουτρα και θες δε θες τον ακους. ;D ;D ;D ;D ;D

 

Καλύτερα δεν θα μπορούσες να το διατυπώσεις.

Ειδικά αν το αυτί σου είναι καρφωμένο στα Eighties, ο ήχους του fuzz είναι απλά σαχλός. Ναι, σαν αυτόν που έβγαζε το κασετόφωνο με καρφωμένη πάνω την ηλεκτρική.

 

Αυτό το FUZZ ποτέ δεν το χώνεψα. Μα ποτέ λέμε....... Προφανώς είναι γούστο, το οποίο διαμορφώνεται μάλλον κάπου στα χρόνια του Γυμνασίου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Who cares, τη φωνή και τον στίχο ακούνε όλοι σε αυτή τη μουσική." 

 

Κατα βαση ναι,αλλα εδω νομιζω οτι η κιθαρα-παρεα με τον ηχο της-παιζει οπως η φωνη.Λειτουργει ως μια ακομα,ιδιοτροπη φωνη.

Στο λαιβ πολλα απο αυτα πανε περιπατο,ειναι με τις ορεξεις του καλλιτεχνου. :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  'Eχει πλάκα που το fuzz είναι love it or hate it . Βασικά, είναι πολύ καλό (Συμφέρει εμάς που παίζουμε με 'φαζ' δλδ). Φαντάσου να παίζανε όλοι με δαύτο.. μυστικά του επαγγέλματος  ::)  (guitar w/ fuzz= lots of girls  :P  ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  'Eχει πλάκα που το fuzz είναι love it or hate it . Βασικά, είναι πολύ καλό (Συμφέρει εμάς που παίζουμε με 'φαζ' δλδ). Φαντάσου να παίζανε όλοι με δαύτο.. μυστικά του επαγγέλματος  ::)  (guitar w/ fuzz= lots of girls  :P  ;D)

 

Μωρε μια χαρά ειναι το φαζ, όταν το βάλεις σε ενισχυτη κιθάρας και όχι οπως στο συγκεκριμένο κομματι που, ειναι ή δεν είναι σε ενισχυτη, ακουγεται σαν κονεκτ σε hi fi σπιτιου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω εχω την εντυπωση οτι ειδικα για το εν λογω τραγουδι, ΕΣΚΕΜΜΕΝΑ χρησιμοποιηθηκε αυτος ο ηχος. Μην ξεχναμε οτι στα 90'ς αλλα και γενικοτερα απο πολλα αλλα groups ο μη "κιθαριστικα σωστος" (κατα το politically correct) ηχος ειναι το ζητουμενο.

 

Ακριβώς. Άλλο ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα αυτής της δεκαετίας είναι το territorial pissings των Nirvana. "Καρφί" σε Neve console,  την οποία αγόρασε ο Dave 20+ χρόνια αργότερα.

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hmm στο βιντεο κλιπ φαινεται να παταει ενα roger mayer???

 

Και γω μόλις διαβασα το πρωτο ποστ σκεφτηκα, οχι ρε παιδιά τι ντιστόρσιο , φαζ ειναι αυτό.

 

Το εχω ως μνήμη αγαθή παρόλα αυτά, μου θύμιζε πάντα μια quirky 60ίλα  καθόλου άσχημη.

 

Πολύ ταιριαστό με το υπόλοιπο κομμάτι. Και το αλάτι στο γλυκό δεν το βάζεις για να γίνει αλμυρό. Είναι ενισχυτικό γεύσης!

 

Τώρα στα όρια του τρολλαρίσματου για μένα ΚΑΚΟ ΚΑΚΙΣΤΟ ΤΖΙΤΖΙΚΑΡΙΟ ντιστόρσχιο είναι αυτό που χρησιμοποιούν Μαλμστην Βάη και Σατριάνης. Ω ναι. Γούστα είναι αυτά. Ενώ τους υπερσέβομαι ως τεχνικούς παίκτες (κυρίως τον Σατριάνην) δεν μπορώ να καταλάβω πώς αφήνουν τα πρίμα τους να τρανζιστοριάζουν τόσο. Τον κύριο Γκίλμορ δεν τον άκουσαν ποτέ? Και έπαιζε και αυτός καρφί στην κονσόλα ενίοτε...

 

:D :D ;D

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

(ΥΓ.: μπορω να πω μονο, πως σε κομματι που χαρηκα την παραμορφωση, που θυμιζε 80ήλα - και το κομματι τετοιο ηχο εχει γενικα- ηταν της Demy-Μενω)

 

Συγγνωμη για το τρελο οφτοπικ αλλα επαθα σοκ με αυτο το βιντεο. ειλικρινα απορω ποιος ακουει αυτο το τραγούδι/μουσική. Ουτε για εφηβους λεμε.

 

Απορω που μας ειχε κανει τοση εντυπωση η Σατι και ειχε γινει ροντέο εδω μεσα. Ακουγομαι ξινος αλλα ειλικρινά εκνευρίστηκα.

 

Καποιος φιλος είχε γραψει οτι ζουμε στην εποχη της μετριότητας..Τελικα ειχε πολυ δικιο.

 

υγ. Αν ειναι τρελα οφ σβηστε με.

Υη2. Ισως να ειχα μια κακη μερα. Χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα προεφηβοι.

Και γι αυτο που ειναι ειναι πολυ καλο...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συγγνωμη για το τρελο οφτοπικ αλλα επαθα σοκ με αυτο το βιντεο. ειλικρινα απορω ποιος ακουει αυτο το τραγούδι/μουσική. Ουτε για εφηβους λεμε.

 

 

Εγω , εχω δισκογραφία Demy. >:D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου