Προς το περιεχόμενο

Ο ορισμός του κακού distortion


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικα προεφηβοι.

Και γι αυτο που ειναι ειναι πολυ καλο...

 

Υποψιάζομαι, θα αρέσει σε Σαρανταφεύγα μαμάδες που όταν ήταν έφηβες άκουγαν ρουόκ.

 

Και το άσμα έχει καλύτερο ντιστόρσιο από του κυρίου Θέλωναακούγομαι Δαβίδ Μπάουι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το νου σας!!!  ;D Το νου σας!  ;D μην ανεβασω καμια μερα κανενα κομματι μου με ηχογραφημενη παραμορφωση με:

-Τιποτα μικροφωνα SM57

-Τιποτα λαμπατους ενισχυτες

-Τιποτα θρυλικα πεταλια TS808, και δεν ξερω γω τι

 

και δεν σας αρεσει η παραμορφωση!!!!!

 

;D  ;D ;D

 

(σορυ για το troll, επανερχομαι στην Ταξη!!! :-X )

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"το fuzz πάει σύννεφο". όσο πιο κυριολεκτικά γίνεται.

 

κιθαριστής, λίγο μεσήλικας, τεχνοκράτης εξ' ορισμού, meta—anything, αλλά χωρίς να είναι κάτι απόλυτα καινούργιο. δε θα μπορούσε να έχει υπάρξει χωρίς τους beach boys, τους velvet underground, τον eno και το shoegaze. τι είναι άλλωστε απόλυτα καινούργιο και για πιο λόγο να είναι;

 

 

πηδάω τα εννέα πρώτα λεπτά αυτού του εξαιρετικού live για τους ανυπόμονους...

?t=9m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και επίσης ένα ακόμα παράδειγμα κακού distortion και μίας παραγωγής τόσο βασισμένης σε αυτό αλλά και τόσο ακριβής, ώστε να μπορεί να φαλιρίσει ένα δισκογραφικό label.

 

από το περίφημο loveless —

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνετε βέβαια ότι ο όρος "καλό ντιστόρσιον" περιλαμβάνει δύο αλληλογρονθοκοπούμενες έννοιες, έτσι;

 

Anyway, κι εγώ της τάσης "ό,τι υπηρετεί το τραγούδι"  είμαι.

Έχω φάει τόσο χρόνο να φτιάχνω ήχους μόνος μου και να τους σβήνω με τη μία στο live/ στην ηχογράφηση...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το ότι κάποιος θεωρεί ότι "έχει προοδεύσει" στον ήχο και στις τεχνικές ηχογράφησης, δεν σημαίνει τίποτα για κάποιον που δημιουργεί και ηχογραφεί αυτό που έχει στο μυαλό του. (edit: θα μπορούσα να επεκταθώ, σε Tom Waits και άλλους καλλιτέχνες που χρησιμοποιούν αντισυμβατικές μεθόδους, αλλά δεν είναι της παρούσης).

 

Καταλαβαίνω φυσικά πως ο ήχος του αρχικού βίντεο "υπηρετεί το τραγούδι" αλλά για να σπάσεις τους κανόνες, πρέπει να είσαι πρώτα γνώστης της τεχνης και πρέπει να μπορείς να παίξεις πρώτα πάνω τους κανόνες για να λες ότι τους σπάς στην συνέχεια. Διαφορετικά είσαι αυτό που είπα παραπάνω και είναι ως γνωστόν, ο ορισμός του καλλιτέχνη που αφιέρωσε ο Σατί στους κομμωτές.

 

  Τελικά, δεν το έχει περάσει από ενισχυτή το fuzz; εγώ το ακούω κανονικά από ενισχυτή να είναι και όχι κονσόλα.

 

  Pchychocandy δισκάρα και γαμώ τους ''σάπιους'' ήχους .

 

Αν όριζα κακό ντιστόρσιο  ;D θα έλεγα κάτι που είναι πολύ 'καλογυαλισμένο' σαν αυτά τα ψηφιακά σε κάτι πεταλιέρες boss ..αλλά κατά καιρούς και από hi-gain λαμπάτους τα ακούω (που δεν είναι του στυλ μου βέβαια, δεν έχω κάτι με το hi-gain γενικότερα)

 

Το ότι δεν είσαι σε θέση να καταλάβεις την διαφορά Direct σύνδεσης στην κονσόλα απο αυτή σε ενισχυτή κιθάρας, εξηγεί και την άποψη σου για τις πσηφιακές πεταλιέρες.

 

Η τρανζιστορίλα που λέμε και το τζιτζίκισμα, προέρχεται απο τα τρανζίστορ στα πετάλια (που είναι αναλογικά φυσικά) και τους ενισχυτές. Κακής ποιότητας πρωτοψηφιακές κατασκευές είχαν παρεμφερείς συμπεριφορές αργότερα, που όμως σήμερα πολύ δύσκολα διακρίνονται και αν.

 

Αν το παμε ετσι ο ηχος των ΝΤΡΑΜΣ στις παραγωγες των Steely Dan και ΕΙΔΙΚΑ στα σολο αλμπουμ του Fagen ειναι ΓΤΠ  ;D σαν να βαραει ο Gadd taperware με πετσετες cocomat απο πανω.... ;D και ομως ενω αντικειμενικα ειναι ΑΠΑΙΣΙΟΣ ηχος μεσα στο κομματι λειτουργει...

 

Παρτε εδω ΜΑΥΡΑ χαλια για ηχο τυμπανων οι παραγωγες του ΤΟΛΗ ΤΣΙΜΟΓΙΑΝΝΗ καλυτερα τυμπανα εχουν  ;D

O0 Άποψη σου είναι αυτή ΣΦ και την σέβομαι. Το πλήθος των ηχοληπτών που το χρησιμοποιεί σαν reference recording πάντως, δεν την συμμερίζεται. Ξέρω πως πλάκα μου κάνεις. ;)

 

Και για αυτούς που δεν υπήρχαν ακόμα και δεν έλαβαν μέρος στην εξέλιξη των εφέ κιθάρας, αλλά τα έμαθαν στη συνέχεια απο τα έντυπα, distortion ονομαζόταν κάθε συσκευή που παραμόρφωνε τον ήχο, υπεροδηγώντας μια άλλη.

 

Κατηγορίες που προέκυψαν με σειρά χρονικής προτεραιοτητας: fuzz 60's, ovedrive 70's, distortion 80's. Αρα δικαιολογούνται οι νεότεροι να αναφέρονται με πιο ειδικούς όρους, μιας και τους βρήκανε έτσι απο τις εταιρίες σε πενταλ με μάρκα και μοντέλο.

 

So shoot me. I'm old!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και για αυτούς που δεν υπήρχαν ακόμα και δεν έλαβαν μέρος στην εξέλιξη των εφέ κιθάρας, αλλά τα έμαθαν στη συνέχεια απο τα έντυπα, distortion ονομαζόταν κάθε συσκευή που παραμόρφωνε τον ήχο, υπεροδηγώντας μια άλλη.

 

Κατηγορίες που προέκυψαν με σειρά χρονικής προτεραιοτητας: fuzz 60's, ovedrive 70's, distortion 80's.

 

Εγώ τον λέω "βρώμικο" ήχο, και τα πιάνω όλα μέσα. ;D ;D ;D

Πάντως να σου πω την αλήθεια, μπορεί να αναφέρομαι σε "φαζαρισμένη" κιθάρα, και να μην εννοώ συγκεκριμένα φαζ, αλλά οποιοδήποτε είδος "βρώμας".

 

Τα αντιμετωπίζω όλα αυτά σαν ένα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

So shoot me. I'm old!

 

Μπααααα... Μας έχουν φάει οι νεωτερισμοί.

 

Fuzz ξε fuzz, ο συγκεκριμένος ήχος είναι σαν ένα σμήνος από εξαγριωμένα τζιτζίκια του Ρουβίκωνα που κάνουν ντου στην ΤτΕ. Ευτυχώς που δεν έγινε μόδα και την γλύτωσαν τα αυτιά μας. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και για αυτούς που δεν υπήρχαν ακόμα και δεν έλαβαν μέρος στην εξέλιξη των εφέ κιθάρας, αλλά τα έμαθαν στη συνέχεια απο τα έντυπα, distortion ονομαζόταν κάθε συσκευή που παραμόρφωνε τον ήχο, υπεροδηγώντας μια άλλη.

 

Κατηγορίες που προέκυψαν με σειρά χρονικής προτεραιοτητας: fuzz 60's, ovedrive 70's, distortion 80's. Αρα δικαιολογούνται οι νεότεροι να αναφέρονται με πιο ειδικούς όρους, μιας και τους βρήκανε έτσι απο τις εταιρίες σε πενταλ με μάρκα και μοντέλο.

 

So shoot me. I'm old!

 

δεν το λεγαν ντιστόρσιο...

τζιρτζίρι το λέγαν.... ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου